نوشیدنی های شیرین را همراه غذای پروتئینی نخورید!

4

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «سبک زندگی»؛ بر اساس نتایج یک تحقیق، خوردن نوشیدنی های قندی به همراه وعده غذایی سرشار از پروتئین، اثر منفی بر بدن دارد و باعث تغییر عادت غذایی و انباشته شدن چربی اضافی در بدن می شود.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

دکتر «شارون کاسپرسون» سرپرست این تحقیق می‌گوید: «نتایج این بررسی نشان می دهد یک سوم کالری نوشیدنی های قندی، در بدن مصرف نمی‌شود. همچنین متابولیسم چربی کم شده و انرژی کمتری برای مصرف و سوخت و ساز غذا در اختیار بدن قرار می‌گیرد. کاهش سرعت سوخت ساز، بدن را مستعد تجمع چربی می‌کند».

این محققان معتقدند، مصرف نوشیدنی های شیرین بعد از یک وعده غذایی فرآیند اکسیداسیون چربی ها، که طی آن چربی ها برای تولید انرژی می‌شکنند، به میزان هشت درصد کاهش می‌یابد.

اگر نوشیدنی قندی به همراه وعده غذایی با 15 درصد پروتئین خورده شود، اکسیداسیون چربی 7.2 گرم کاهش یافته و اگر با وعده حاوی 30 درصد پروتئین مصرف شود، 12.6 گرم کاهش سوخت و ساز چربی مشاهده می‌شود. با اینکه قند انرژی لازم برای متابولیسم غذا را افزایش می‌دهد، اما مضرات آن خیلی بیشتر از فوایدش است.

در این تحقیق، 13 مرد و  14 زن با وزن نرمال و با میانگین سنی 23 سال مورد بررسی قرار گرفتند. این افراد ابتدا 2 وعده غذا شامل 15 درصد پروتئین برای صبحانه و ناهار را در روز اول و 2 وعده غذایی حاوی 30 درصد پروتئین را در روز دوم مصرف کردند. تمام وعده های غذایی شامل 17 گرم چربی و 500 کیلو کالری بود.

شرکت کنندگان یکی از وعده های غذای خود را به همراه نوشیدنی های شیرین و وعده دیگر را با نوشیدنی بدون قند مصرف کردند.

محققان از یک اتاق که حرکت، اکسیژن، کربن دی اکسید،درجه حرارت و فشار را اندازه گیری می‌کند، استفاده کردند تا بفهمند چگونه انرژی مصرفی و راه سوخت و ساز مواد غذایی در بدن، توسط رژیم غذایی تغییر می‌کند. با حضور شرکت کنندگان در اتاق گرماسنج، محققان می‌توانند مقدار کربوهیدرات، پروتئین و چربی و کالری مصرفی را در هر دقیقه اندازه گیری کنند.

دانشمندان تغذیه می‌گویند: نوشیدنی شیرین می تواند هر دو طرف معادله تعادل انرژی را در بدن برهم بزند. از یک طرف، خورن قند اضافی باعث سیر شدن فرد نمی شود و در طرف دیگر این کالری اضافی مصرف نشده و باعث کاهش فرآیند سوختن چربی می‌شود.

 

منبع: Sciencedaily

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.