رسوراترول چیست و چطور به سلامتی ما کمک می‌کند؟

100

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «سبک زندگی»؛ برخی از محققان حوزه پزشکی معتقدند که رسوراترول تاثیری شگفت انگیز برای سلامتی بدن دارد اما از سوی دیگر برخی معتقدند که تحقیقات در اين زمينه به اندازه کافی محکم و قانع کننده نیست. به هر حال تاکنون تحقیقات زیادی از خواص این ماده برسلامتی به خصوص در سلامتی قلب و پیشگیری از ابتلا به سرطان انجام شده است. در ذیل مروری کامل براثرات و فواید Resveratrol خواهیم داشت.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

برای دریافت رسوراترول چه غذایی بخوریم؟

«رسوراترول» در مواد غذایی چون انگور قرمز، سرکه قرمز، شكلات تلخ، دارچین، بلوبری و بادام زمینی یافت می‌شود. در جدول زیر مقدار این ماده در برخی از مواد غذایی آورده شده است.

 

غذا                         ميزان مصرف       مقدار (ميلي گرم)   
بادام زميني خام يك ليوان 0.01 – 0.26
كره بادام زميني يك ليوان 0.04 – 0.13
انگور قرمز يك ليوان 0.24 – 1.25
پودر كاكائو يك ليوان 0.28 – 0.46

 

چه فوایدی دارد؟

فواید زیادی برای رسوراترول ذکر شده است از تاثیر زیاد آن در سلامتی قلب تا کاهش وزن و جلوگیری از پیری؛ ضمن آنکه برخی از تحقیقات از فواید آن برای بیماران دیابتی خبر داده‌اند.

محافظت از سلامت قلب
پژوهش‌ها نشان داده که رسوراترول توانایی بهبود انقباض عروق خونی و بهبود جریان خون را دارد ضمن اینکه دیواره‌های رگ‌های خونی را تمیز کرده، قطر آن‌ها را بزرگ‌تر می‌کند و به این ترتیب فشار خون کاهش می‌یابد. این روند باعث افزایش اکسیژن رسانی به سلول‌های بدن نیز می‌شود.
مطالعات دیگر نشان داده که تنها مصرف ۱۰ میلی گرم از مکمل رسوراترول در طول روز باعث کاهش قابل ملاحظه خطر ابتلا به حمله قلبی می‌شود.

محافظت از سلامت مغز
مطالعات دانشمندان سوئیسی نیز نشان داده که رسوراترول محافظ سلامت مغز است.
رسوراترول پلاکت‌های آسیب دیده مغزی و رادیکال‌های آزاد مرتبط با ابتلا به بیماری آلزایمر را خنثی می‌کند. رسوراترول جریان خون به مغز را نیز افزایش داده و به بهبود پاسخ‌های ذهنی ما کمک می‌کند.

کاهش وزن
تحقیقات محققان دانشگاه جورجیا نشان داده که رسوراترول به طور قابل توجهی به تلاش‌های افراد برای کاهش وزن کمک می‌کند. رسوراترول به میزان قابل توجهی توانایی سلول‌ها برای ذخیره چربی را کاهش داده و با سرعت بسیار زیادی سلول‌های چربی را تجزیه می‌کند.

محافظت از پوست در برابر سرطان
تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که رسوراترول در برابر اشعه UVB از پوست محافظت می‌کند و از این رو راهی است برای محافظت در برابر ابتلا به سرطان پوست.

افزایش طول عمر و جلوگیری از پیری
در سال ۲۰۰۳ دکتر Sinclair و همکارانش نشان دادند که رسوراترول سبب افزایش طول عمر سلولهای مخمر می‌شود و آنرا به عنوان مادهٔ ضد پیری معرفی کردند.

آیا باید رسوراترول را به صورت قرص‌های مکمل دریافت کنیم؟

بخاطر فواید زیادی که رسوراترول برای سلامتی دارد این ترکیب به صورت مکمل‌های غذایی تولید شد و برخی تحقیقات هم بر فواید مصرف آن مهر تایید زدند اما مطالعاتی دیگر نشان داده است که مصرف مکمل‌های رسوراترول ممکن است اثر سو بر فواید ورزش برای قلب بگذارد.
مطالعات گذشته نشان داده است که این ترکیب می‌تواند به درمان آکنه، بیماری‌های قلبی و سرطان کمک کند. در کنار این یافته‌ها مشخص شده بود که مصرف «رسوراترول» می‌تواند تاثیر ورزش را بیشتر کند. برای مثال تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۲ در مجله فیزیولوژی منتشر شده نشان داده است که «رسوراترول» باعث افزایش قدرت اسکلت ماهیچه‌ای و کارایی قلب بعد از ورزش می‌شود. بعد از منتشر شدن این تحقیقات، مطالعات دیگری انجام شدند که با این یافته‌ها مخالفت کردند. در سال ۲۰۱۳ «مدیکال نیوز تودی» اعلام کرد که طبق مطالعات انجام شده در دانشگاه کپنهاگ، «رسوراترول» فواید ورزش بر آمادگی قلبی – عروقی در افراد سالمند را خنثی می‌کند.
در این بررسی‌ها محققان ۱۶ مرد را مورد بررسی قرار دادند که حداقل سه ساعت در هفته‌ ورزش هوازی انجام می‌دادند. از این افراد خواسته شد که میزان فعالیت ورزش خود را بیشتر کنند و شدت آن را افزایش دهند. بعضی از این افراد هر روز حدود ۱۵۰ میلیگرم «رسوراترول» نیز دریافت کردند. بعد از بررسی‌ها مشخص شد افرادی که مکمل‌های «رسوراترول» دریافت کردند، آمادگی جسمانی بیشتری پیدا نکردند.

همچنین اعلام شده است که مصرف مکمل «رسوراترول» در دوران بارداری می‌تواند مشکلات لوزالمعده برای جنین ایجاد کند.

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

1 نظر
  1. رسولی

    می توانید با مصرف آنتی اکسیدان هایی مانند «دایسمین» و «رسوراترول» اثر رادیکال های آزاد بر رگ ها و جریان خون را مهار کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.