با یک تیر دو نشان بزنید/ تاثیر اعجاب انگیز داروی ضد سرطان

3

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ مطالعه ای در اسپانیا نشان می‌دهد اثر جانبی داروی جدید ایمنی درمانی، باعث برگشت رنگ موی بیمار سرطانی می‌شود.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

دانشمندان بیان کردند در یک اتفاق غیر منتظره رنگ موی خاکستری تعدادی بیمار مبتلا به سرطان، بعد از مصرف داروی جدید به رنگ تیره برگشت.

در اثر شیمی درمانی، موی بیمار سرطانی دچار ریزش می شود، اما 14 بیمار که اخیرا با یک داروی ایمنی تراپی تحت درمان قرار گرفتند، با مصرف  این دارو اثرات جانبی متفاوتی را در مقایسه با داروهای شیمی درمانی تجربه کردند. نتایج این بررسی نشان می دهد مصرف این دارو در بیماران مبتلا به سرطان ریه می تواند باعث بازگشت دوباه رنگیزه های مو شود.

«نئولیا ریورا» متخصص پوست در دانشگاه بارسلونا می گوید: «ابتدا تصور می شد این دارو تنها بر روی یک مورد خاص این اثر را گذاشته اما پزشکان با بررسی بیشتر دریافتند این تغییر رنگ مو در بیماران دیگر نیز مشاهده شده است.

در این بررسی 52 بیمار مبتلا به سرطان ریه با داروهای «keytruda»،«Opdivo»،«Tecentriq» تحت درمان قرار گرفتند. از بین تمام این افراد، رنگ موی 14 نفر از آنها، تغییر پیدا کرد. موی 13 نفر آنها به طور کامل قهوه ای یا سیاه شد و قسمت هایی از  رنگ موی یک نفر دیگر به رنگ تیره درآمد.

نکته جالب توجه این است که این دارو در گذشته به عنوان دارویی شناخته می شد که از بین رفتن رنگیزه های مو در بیماران مبتلا به سرطان ملانوما از اثرات جانبی آن به حساب می آمد.

محققان می گویند با مشاهده تیره شدن رنگ موی این 14 نفر می توان نتیجه گرفت این داروها بر روند درمان سرطان موثر هستند.

«ژوان رابینسون» استاد درماتولوژی دانشگاه شمال غرب اسپانیا با تاکید بر شگفت انگیز بودن این اتفاق می گوید: «این نتایج نیازمند بررسی بیشتر بوده و هنوز برای پیشنهاد این دارو به عنوان راه درمانی برای رفع سفیدی مو بسیار زود است».

«ریورا» در ادامه عنوام می کند: «این دارو اثرات جانبی زیادی دارد که می تواند برای سلامتی انسان خطرناک باشد. اما اگر این داروها بتوانند رنگ مو را برگردانند شاید بتوان با تغییر بر روی آن و تولید داروی جدید، راهی برای درمان سفیدی مو پیدا کرد».

در حال حاضر صنعت دارویی بر عوارض غیر منتظره داروها سرمایه گذاری کرده است. مثلا ترکیبات موجود در داروهای مخصوص درمان طاسی با الگوی مردانه، داروی مخصوص رشد مژه و داروی ضد چروک بوتاکس در درمان بیماری هایی مانند بزرگی پروستات، فشار چشم و اسپاسم عضلات چشم استفاده می شود.

منبع:Theguardian

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.