طبیب من

کد خبر: 8557
گروه : خبرکده
تاریخ انتشار: ۳۱ام تیر ۱۳۹۶ , ۱۴:۱۳
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: تعداد کمبود اقلام دارویی از بیش از ۳۰۰ قلم در سال ۹۱ به کمتر از ۳۰ قلم در سال‌های اخیر رسیده است.

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ رسول دیناروند رئیس سازمان غذا و دارو در خصوص برنامه‏‌ها و اقدامات اجرایی حوزه غذا و دارو در راستای سیاست‏‌های کلی اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: سازمان غذا و دارو براساس بند ۲ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، حمایت از شرکت‏‌های دانش بنیان برای تولید دارو و تجهیزات و ملزومات پزشکی به خصوص تجهیزات گران قیمت وارداتی را در دستور برنامه و اقدامات خود قرار داد.

رسول دیناروند عنوان کرد: به منظور تحقق بند ۶ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی از تولید محصولات باکیفیت ایرانی حمایت بعمل آمد و همین امر موجبات کاهش ۵۰ درصدی قیمت داروهای تولید داخل برای بیماران خاص را فراهم آورد.

وی با اشاره به کاهش ۳۰ درصدی واردات دارو در سال ۹۳ نسبت به سال ۹۲، تصریح کرد: واردات این فرآورده سلامت از حدود یک میلیارد و ۳۶۰ میلیون دلار در سال ۹۲ به ۹۶۰ میلیون دلار در سال ۹۳ کاهش یافت ضمن اینکه در سال بعد آن یعنی ۹۴ نیز واردات دارو بیش از حدود یک میلیارد و شصت میلیون دلار محاسبه نشد.

سکاندار فراورده‌های سلامت کشور تولید بیش از یکصد قلم داروی جدید در سه چهار سال اخیر را از جمله دستاوردهای حمایت از صنعت داروسازی و شرکت‌های دانش بنیان دانست که در پرتو سیاستهای اقتصاد مقاومتی تحقق یافت.

دیناروند در ادامه گفت: به منظور تحقق بند ۷ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و در راستای طرح تحول نظام سلامت، سازمان غذا و دارو تامین داروهای مورد نیاز بیماران بیمارستان‌ها را به نحوی شایسته سیاستگذاری کرد تا کاهش چشمگیر ارجاع بیماران به خارج از مرکز درمانی نسبت به سال قبل نتیجه این اقدام قابل توجه به حساب آید.

وی کاهش هزینه‌های پرداختی و فرانشیز بیماران سرطانی و صعب العلاج به ۱۰ درصد در سال اخیر و تلاش برای رایگان شدن این ۱۰ درصد در‌‌ همان سال ۹۴را از دیگر اقدامات اقتصاد مقاومتی حوزه متبوعش نام برد و از کاهش۵۰ درصدی قیمت داروهای تولید داخل برای بیماری‌های خاص، صعب العلاج و مزمن در سال ۹۳ نیز سخن به میان آورد.

وی با اشاره به افزایش ۵ هزار نفری دسترسی بیماران مبتلا به‌ «ام اس» در‌‌ همان سال نسبت به سال قبل آن، تسهیل دسترسی و فراهم نمودن داروهای این بیماران را دلیل اصلی این افزایش دانست.

معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو یادآور شد: هر بار که گزارشی از اقدامات خود ارائه می‌دهیم و مثلا بر اساس آمار و مستندات اعلام می‌کنیم که تعداد کمبود اقلام دارویی از بیش از ۳۰۰ قلم در سال ۹۱ به کمتر از ۳۰ قلم در سال‌های اخیر رسیده و یا ورود داروهای تک نسخه‌ای از ۱۹۴ میلیون دلار به ۴۴ میلیون دلار کاهش یافته است واقعا چیزی جز لطف و امداد الهی را در تمامی شئون فعالیت‌های خود احساس نمی‌کنیم.

انتهای پیام/