دسترسی ۵ هزار بیمار مبتلا به «ام اس» به دارو

2

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ رسول دیناروند رئیس سازمان غذا و دارو در خصوص برنامه‏‌ها و اقدامات اجرایی حوزه غذا و دارو در راستای سیاست‏‌های کلی اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: سازمان غذا و دارو براساس بند 2 سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، حمایت از شرکت‏‌های دانش بنیان برای تولید دارو و تجهیزات و ملزومات پزشکی به خصوص تجهیزات گران قیمت وارداتی را در دستور برنامه و اقدامات خود قرار داد.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

رسول دیناروند عنوان کرد: به منظور تحقق بند 6 سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی از تولید محصولات باکیفیت ایرانی حمایت بعمل آمد و همین امر موجبات کاهش 50 درصدی قیمت داروهای تولید داخل برای بیماران خاص را فراهم آورد.

وی با اشاره به کاهش 30 درصدی واردات دارو در سال 93 نسبت به سال 92، تصریح کرد: واردات این فرآورده سلامت از حدود یک میلیارد و 360 میلیون دلار در سال 92 به 960 میلیون دلار در سال 93 کاهش یافت ضمن اینکه در سال بعد آن یعنی 94 نیز واردات دارو بیش از حدود یک میلیارد و شصت میلیون دلار محاسبه نشد.

سکاندار فراورده‌های سلامت کشور تولید بیش از یکصد قلم داروی جدید در سه چهار سال اخیر را از جمله دستاوردهای حمایت از صنعت داروسازی و شرکت‌های دانش بنیان دانست که در پرتو سیاستهای اقتصاد مقاومتی تحقق یافت.

دیناروند در ادامه گفت: به منظور تحقق بند 7 سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و در راستای طرح تحول نظام سلامت، سازمان غذا و دارو تامین داروهای مورد نیاز بیماران بیمارستان‌ها را به نحوی شایسته سیاستگذاری کرد تا کاهش چشمگیر ارجاع بیماران به خارج از مرکز درمانی نسبت به سال قبل نتیجه این اقدام قابل توجه به حساب آید.

وی کاهش هزینه‌های پرداختی و فرانشیز بیماران سرطانی و صعب العلاج به 10 درصد در سال اخیر و تلاش برای رایگان شدن این 10 درصد در‌‌ همان سال 94را از دیگر اقدامات اقتصاد مقاومتی حوزه متبوعش نام برد و از کاهش50 درصدی قیمت داروهای تولید داخل برای بیماری‌های خاص، صعب العلاج و مزمن در سال 93 نیز سخن به میان آورد.

وی با اشاره به افزایش 5 هزار نفری دسترسی بیماران مبتلا به‌ «ام اس» در‌‌ همان سال نسبت به سال قبل آن، تسهیل دسترسی و فراهم نمودن داروهای این بیماران را دلیل اصلی این افزایش دانست.

معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو یادآور شد: هر بار که گزارشی از اقدامات خود ارائه می‌دهیم و مثلا بر اساس آمار و مستندات اعلام می‌کنیم که تعداد کمبود اقلام دارویی از بیش از 300 قلم در سال 91 به کمتر از 30 قلم در سال‌های اخیر رسیده و یا ورود داروهای تک نسخه‌ای از 194 میلیون دلار به 44 میلیون دلار کاهش یافته است واقعا چیزی جز لطف و امداد الهی را در تمامی شئون فعالیت‌های خود احساس نمی‌کنیم.

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.