آشنایی با داروی ضدسرطان «Tecentriq»

12

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «سبک زندگی»؛ در ۱۸ می‌۲۰۱۶، داروی atezolizumab (با نام تجاری Tecentriq و محصول Genentech) که نوعی آنتی‌بادی anti–PD-L۱ است، بوسیله سازمان غذا و دارو آمریکا تائید شد.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

این دارو، مسیر سلولی خاصی را به‌نام PD-۱/PD-L۱ هدف می‌گیرد. PD-۱ نوعی گیرنده است و PD-L۱ یکی از مولکول‌هایی است که به آن متصل می‌شود. این مسیر سلولی را می‌توان به‌عنوان نوعی ایست‌بازرسی ایمنی توصیف کرد که مولکول‌ها یا سلول‌های ایمنی در آن فعال یا متوقف می‌شوند تا واکنش سیستم ایمنی را آغاز کنند.

در واقع، داروی Tecentriq از طریق مسدود کردن این مسیر سلولی می‌تواند به سیستم ایمنی بدن کمک کند تا با سلول‌های سرطانی مبارزه کند.

 

موارد مصرف دارو:

از سال ۲۰۱۶تاکنون از این دارو برای بيماري سرطان کولورکتال، ملانوم، سرطان پستان، کارسینوم ریه غیر سلولی، سرطان مثانه، کارسینوم سلولی کلیه استفاده شده است.

تاثرات قابل توجهی نیز در خصوص تاثیر این دارو در درمان سرطان ریه غیر سلولی مشاهده شده است.

سازمان غذا و دارو (FDA) آمریکا، این دارو را برای درمان شایع‌ترین نوع سرطان مثانه، یعنی سرطان اوروتلیال، تایید کرده است. داروی Tecentriq، اولین دارویی است که در ایالات متحده آمریکا برای درمان بیمارانی که مبتلا به شایع‌ترین نوع سرطان مثانه هستند، مورد تایید قرار می‌گیرد.

 

 

عوارض جانبي مصرف دارو Tecentriq:

شایع‌ترین عوارض جانبی که تاکنون برای این دارو گزارش شده است، خستگی، کاهش اشتها، تهوع و عفونت مجاری اداری، تب و یبوست است.

 

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

1 نظر
  1. salman021

    مرسی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.