چند توصیه برای مادرانی که کودکان بدغذا دارند

2

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «سبک زندگی»؛ والدین باید به این مساله نیز توجه کنند که ذائقه و سلیقه کودکان، حین رشد تغییر می‌کند و باید در هر مرحله از رشد، با رعایت تنوع غذایی، مواد غذایی مورد نیاز را در برنامه روزانه‌اش بگنجانند. اساسا تهیه مرغ فقط به شکل آب پز یا سرخ شده بعد از مدتی در تحریک اشتهای کودک موثر نیست و در خوردن آن بهانه می‌گیرد اما اگر والدین با کمی خلاقیت آن را با شکل‌های متفاوت مانند جوجه کباب، سوخاری یا ساندویچ مرغ تهیه کنند، رغبت بیشتری برای خوردن پیدا خواهد کرد.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

تزیین غذا‌ها به شکل حیوانات، گل و عروسک
ترکیب تکه‌های مرغ با برخی از سبزی‌ها علاوه بر اینکه شکل زیبایی دارد، نوع متفاوتی از غذاست. تهیه پوره سیب زمینی همراه با گوشت کبابی یا آب پز یا کوفته‌های قلقلی و تزیین آن با سبزی‌هایی مانند شوید و هویج، میل کودک برای خوردن غذا را افزایش می‌دهد. تزیین مرغ با فلفل‌های رنگی زرد و قرمز و سبز یا فلفل دلمه‌ای هم باعث تحریک اشتهای کودک می‌شود حتی اگر تمایلی به خوردن این سبزی‌ها نداشته باشد. می‌توانید برنج را در قالب‌هایی که شکل‌های متفاوتی دارند، بریزید و آن را با خورش تزیین کنید.
غذای کودک را باید به روش‌های مختلف مانند طبخ غذای جدید، تغییر در ترکیب، مزه، بافت، نحوه طبخ، تزیین غذا‌ها به شکل حیوانات، گل و عروسک و استفاده از بشقاب‌های رنگین، متنوع کرد.

 

 

اگر کودک شما گوشت نمی‌خورد…
گوشت، یکی از مواد غذایی اصلی‌ای است که نمی‌‌توان آن را از برنامه غذایی کودک حذف کرد اما بسیاری از کودکان تمایلی به خوردن آن ندارند بنابراین بهتر است که آن را به شکل‌های مختلف طبخ کنید تا میل و اشتهای کودک به تغذیه تحریک شود.
طبخ گوشت به صورت کبابی یا چنجه یا تهیه آن به صورت چرخ کرده و درست کردن غذاهایی مانند کتلت، شامی یا کوفته قلقلی و تزیین آن با سبزی‌های رنگی مانند گوجه فرنگی و هویج در تحریک اشتهای کودک بسیار موثر است. اگر باز هم کودک از خوردن آن امتناع کرد، می‌توانید آن را با غذای مورد علاقه‌اش مخلوط یا در فرصتی دیگر امتحان کنید.

 

 

نوشیدنی در کنار غذای کودک
تهیه آبمیوه در کنار غذا به عنوان تکمیل کننده وعده غذایی در تحریک و افزایش اشتهای کودکان لاغر و بدغذا موثر است و کالری بالایی به او می‌دهد. می‌توان از دوغ کفیر نیز استفاده کرد. این روش در کودکانی که چاق هستند، به هیچ وجه توصیه نمی‌‌شود. فراموش نکنید پهن کردن سفره غذای کودک در محیطی تمیز، آرام و دوستانه و البته به همراه دیگران، بهترین اقدام تغذیه‌ای خواهد بود.

 

انتهاي پيام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.