۱۲ گام برای خلاصی از سیاهی دورچشم

4

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «سبک زندگی»؛  در این متن شما را با روش‌هایی آشنا می‌کنیم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید اثر ظاهری حلقه سیاه زیر چشم را کمرنگ کنید و یا حتی در بعضی موارد می‌توانید به‌طور کامل از آن خلاصی یابید.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

 ۱- آزمایش خون: 

آزمایش خون خود را به پزشک نشان دهید. مشخص کنید که این مورد در خانواده‌تان سابقه دارد یا نه. غالباً حلقه سیاه زیر چشم ارثی است. همانطور که گفتیم ارثی بودن به این معنا نیست که برای رهایی از آن هیچ راهی وجود ندارد، بلکه به این معناست که برای کسب کمترین نتیجه هم بایستی تلاش کنید.

حلقه سیاه زیر چشم ممکن است به علت رسوب کربن سبک باشد که در نتیجه هضم ناقص پروتئین است. هضم ناقص پروتئین ممکن است به علت اسید هیدروکلریک ناکافی در معده باشد. کمبود اسید هیدروکلریک در معده به علت کمبود عمده ویتامین B۶ (پیروکسین) و اسید فولیک است. حدود ۳۰ درصد افراد نمی‌توانند B۶ و یا اسید فولیک را جذب کنند و بایستی این مواد از راههای دیگری تامین شود.

۲- تشخیص عوامل آلرژی: 

نشانه شایع آلرژی یا حساسیت تغییر رنگ پوست زیر چشم است. اگر آلرژی مشکل عمده شماست، به راحتی می‌توانید آن را درمان کنید. یا از عوامل به وجود آورنده‌اش دوری کنید.

 

 ۳- خواب کافی داشته باشید: 

کاملاً مشخص نشده که چرا خواب ناکافی، سبب ایجاد حلقه سیاه زیر چشم می‌شود. اما همه ما اثر کم‌خوابی در چشمان خود یا اطرافیانمان را به وفور دیده‌ایم.سیاهی زیر چشم می‌تواند نشان دهنده این باشد که میزان خواب و استراحتتان کم است. با مشاهده کاهش سیاهی زیر چشم و افزایش ساعت خواب خود، تعیین کنید که چقدر نیاز به خواب دارید (معمولاً ۷ تا ۹ ساعت در شب). اما این زمان در افراد مختلف، متفاوت است. خوابتان را برای دو هفته منظم کنید تا تغییرات حلقه زیر چشم را ببینید.

کمبود خواب، با جذب کمتر ویتامین‌ها در بدن همین طور کاهش عملکرد غده فوق کلیوی (آدرنال) ارتباط نزدیکی دارد. کاهش عملکرد آدرنال سبب کاهش جذب ویتامین B۶ می‌شود در نتیجه حلقه سیاه زیر چشم اجتناب ناپذیر است. خواب به تنظیم ویتامین‌های مورد نیاز بدن کمک می‌کند.

 

۴- در حال خواب نیز پوستتان را درمان کنید: 

ماسک‌های شبانه صورت به کاهش پف کردگی یا کاهش تغییر رنگ زیر چشم کمک می‌کند، این ماسک‌ها را به صورت دستی نیز می‌توانید تهیه کنید. لیف حمام را با آب سرد مرطوب کنید، لیف را فشار دهید تا آب اضافی آن خارج شود، کمی قبل از خواب روی چشمان بسته قرار دهید این کار ساده در سرعت درمان مؤثر است. به یک پزشک طب گیاهی مراجعه کنید اگر مشکل اصلی فقر ویتامینی یا مشکل در جذب مواد معدنی باشد حتماً باید درمان شود. این پزشکان به تسکین و درمان افرادی که بیماری‌های مزمن دارند کمک می‌کنند.

۵- درمان با خیار: 

برش‌های حلقه‌ای خیار را روزانه روی چشمانتان بگذارید، خواهید دید پوست از نظر ظاهری باطراوت می‌شود. چای بسته‌ای مرطوب یا یک قطعه یخ را در پارچه نرمی بپیچید و روی چشمانتان بگذارید این عمل ورم و تغییر رنگ زیر چشم را کاهش می‌دهد. بسته‌های چای یا برش‌های حلقه‌ای سرد و تازه خیار را ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی چشم نگه دارید.

 

۶- ناحیه دور چشم را آرام کنید: 

برای آرام کردن دور چشم، تکه پارچه پنبه‌ای را مرطوب کنید و برای مدت کوتاهی در یخچال قرار دهید و به آرامی در ناحیه حلقه سیاه زیر چشم قرار دهید. چشمانتان را ببندید و با انگشت این ناحیه را از روی پارچه مالش دهید. این کار را به دفعات انجام دهید.

 

۷- از کرم‌های دور چشم محتوی ویتامین K و A استفاده کنید: 

حلقه سیاه ممکن است به علت کمبود ویتامین K باشد. به هر حال تحقیقات اخیر نشان داده که کرم‌های پوست محتوی این دو ویتامین پف کردگی و تغییر رنگ محسوس در بسیاری بیماران را کاهش داده است. مصرف روزانه و طولانی مدت این کرم‌ها نتیجه مطلوب را خواهد داد. ۸- از مالیدن چشم‌ها خودداری کنید:  گاهی مالش و اصطکاک چشم‌ها باعث حساسیت می‌شود. مالش، پوست دور چشم را آزرده کرده و ممکن است باعث شکنندگی مویرگ‌های خونی خیلی ریز پوست شود. که هم پف کردگی و هم تغییر رنگ پوست را به همراه دارد.

 

۹- رژیم غذایی سالم و متعادلی داشته باشید:

روزانه مکمل‌های ویتامینی لازم را مصرف کنید و مقدار زیادی آب بنوشید. حلقه سیاه و پف آلودگی اغلب به خاطر کمبود ویتامین K یا ناکافی بودن آنتی اکسیدان‌هاست. همین طور کمبود ویتامین B۱۲ (که معمولاً به علت کم خونی است) باعث ایجاد حلقه سیاه می‌شود. حتماً مقدار زیادی میوه و سبزیجات سبز رنگ بخصوص کلم بروکلی و اسفناج مصرف کنید.

۱۰- مقدار نمک مصرفی را کاهش دهید: 

خوردن زیاده از حد نمک باعث می‌شود بدن آب را در جاهای غیر معمول بدن مثل دور چشم نگه دارد که سبب پف کردگی چشم می‌شود. مصرف زیاد نمک به گردش خون زیان رسانده و باعث می‌شود رگهای پوست آبی‌تر به نظر برسند.

 

۱۱- سیگار نکشید:

سیگار نه تنها تهدیدی برای وریدهای بدن است بلکه ظاهر رگهای خونی زیر پوست را آبی و برجسته‌تر می‌کند.

 

۱۲- روشی برای پوشش بهتر حلقه با آرایش 

اگر روش‌های بالا مؤثر واقع نشد، از سایه زرد رنگ برای پوشانیدن عیوب زیر چشم استفاده کنید. رنگ زرد می‌تواند رنگ بنفش، آبی و قهوه‌ای زیر چشم را بپوشاند. در مقابل، رنگ صورتی این حلقه را بیشتر نمایان می‌کند. برای زمینه آرایش بهتر است از کرم پودرهای آرایشی استفاده کنید.

آیتم‌هایی که برای پوشش زیر چشم به آن‌ها نیاز دارید: 

– پودر شفاف از نوعی که درخشش بسیار ملایمی داشته باشد، نه تنها به پوشش بهتر کانسیلر کمک می‌کند، بلکه باعث روشن‌تر شدن محل نیز می‌شود.

– کانسیلر کرمی، یکی از مهم‌ترین ابزار آرایشی برای پوشش دادن حلقه‌های سیاه رنگ اطراف چشم محسوب می‌شود. اگر این حلقه‌ها متمایل به آبی هستند، کانسیلری با پایه زرد رنگ و اگر بیشتر متمایل به قهوه‌ای یا زرد هستند، کانسیلر هلویی رنگ را انتخاب کنید. کانسیلر به این دلیل بهتر است کرمی باشد که به نرمی روی پوست حرکت کرده و روی خطوط نمی‌ماند.

– وجود مداد قهوه‌ای تیره هم جایگاه ویژه‌ای در این آرایش دارد. بهتر است نوع ضد آب آنرا به کار برید تا پخش نشده و تیرگی بیشتری را ایجاد نکند.

–کانسیلر کرمی را با حرکات ضربه‌ای و فقط روی حلقه‌های سیاه بزنید. گوشه‌های داخلی زیر چشم را فراموش نکنید. این منطقه، بیشترین تیرگی را نشان خواهد داد. اسفنج گردی را به داخل پودر شفاف زده و آنرا روی کانسیلر بزنید.

– با یک سایه قهوه‌ای مات، روی پلک بالا را سایه بزنید، با یان کار، چشم‌ها باز‌تر به نظر می‌رسند.

– با مداد قهوه‌ای تیره، بین مژه‌های پلک بالا را به حالت نقطه نقطه بزنید. اینکار، توجه را از حلقه‌های سیاه رنگ منحرف می‌کند.

– با همین مداد، لبه‌های داخلی پلک پایین را از گوشه داخلی تا خارجی بکشید.

– با مداد آبی تیره کمی چرب، بالای مداد قهوه‌ای و مخصوصا یک سوم انتهایی خط مژه‌ها را بکشید. رنگ آبی، سفیدی چشم‌ها را روشن‌تر و شفاف‌تر نشان خواهد داد.

– با دو لایه ریمل، فقط مژه‌های بالا را پوشش دهید. نوع ضد آب آن، کمک می‌کند تا سیاهی آن زیر چشم پخش نشود.

انتهاي پيام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.