جای خالی دندان در دهانتان را با ایمپلنت پر کنید

2

اردوان اعتمادی جراح و متخصص بیماری‌های لثه و ایمپلنت، فلوشیپ لیزر و عضو انجمن جراحان لثه آمریکا در گفت‌وگو با خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ در خصوص ایمپلنت گفت: بشر از قدیم‌الایام با مشکلات از دست رفتن دندان مواجه بوده است. در مصر باستان از چوب و بقایای دندان‌های از دست رفته برای بازسازی و ترمیم جاهای خالی دندان کمک می‌گرفتند.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

وی ادامه داد:سال‌ها پس از آن نیز از بریج‌ها و پروتزها برای درمان بی‌دندانی استفاده می‌شد؛ در حال حاضر نیز با پیشرفت تکنولوژی ایمپلنت بهترین درمان دندان‌های از دست رفته است.

به بیان جراح و متخصص بیماری‌های لثه، ایمپلنت یک جسم فلزی از جنس تیتانیوم است که داخل استخوان فک کار گذاشته شده و از این طریق این استخوان و ایمپلنت به یگدیگر متصل می‌شوند. استخوان فک نیز نیروهایی که از طریق یک روکش ایمپلنت کار گذاشته شده را تحمل کند.

عضو انجمن جراحان لثه آمریکا مزایای بسیاری را برای ایمپلنت دانست و عنوان کرد: این عمل علاوه بر زیبایی، از پوسیدگی و بهم ریحتگی استخوان‌های فک و دندان‌های اطراف جلوگیری می‌کند، چراکه پس از کشیدن دندان، استخوان ها تحلیل رفته و امکان دارد این معضل تا حدی پیش رود که نتوان ایمپلنت آن ناحیه را بازسازی کرد، مگر اینکه از پیوندهای استخوانی وسیع در آن ناحیه استفاده شود.

اعتمادی در خصوص مزایای ایمپلنت ادامه داد: این جسم فلزی به بازسازی صحبت کردن بیمار و زیبایی او کمک می‌کند. ایمپلنت از صداهای آزار دهنده ایجاد شده بر اثر برخورد دندان‌ها جلوگیری می‌کند و به آ‌ن‌ها ثبات می‌دهد.

به گفته این متخصص، مطالعات نشان دادند طول عمر دندان از دست رفته و جایگزین شده توسط بریج به طور متوسط تقریبا هفت سال است. پس از هفت سال نیز به علت پوسیدگی‌های ایجاد شده برای دندان پایه یا مشکلاتی که برای پروتز به وجود می‌آید، نیاز است دندان برداشته شود یا دندان‌های زیرین ترمیم، رود کانال یا عصب کشی شوند.

به گفته این متخصص یکی از مزیت ها ایملپنت امکان وارد کردن نیروی بیشتر به دندان بدون آسیب به آن وجود دارد ضمن اینکه در این روش نیاز به تراشیدن دندان ها اطراف وجود ندارد و به افزایش طول عمر دندان ها اطراف کمک می کند.

به بیان وی ایمپلنت دستاورد پیشرفت تکنولوژی است و به کاهش بازسازی استخوان ها فک کمک می کند.گاهی وضعیت بیمار به حدی حاد است که پزشکان مجبور به پیوند دنده یا لگن بیمار به استخوان فک او می شوند.

به گفته اعتمادی، ایمپلنت از سال ۱۹۷۷ ابداع شده و تا کنون جایگزینی برای آن یافت نشده است. البته علم در آینده به این سمت می رود که برای جایگزینی دندان از دست رفته از ماده ای با همان جنس برای جایگزینی استفاده کرد. تحقق این امر، ایده آل پزشکان و بیماران است.

جراح و متخصص بیماری‌های لثه و ایمپلنت، درست کار گذاشتن ایمپلنت را بدون عیب و ضرر دانست و افزود: اگر در هنگام جراحی، جراح از دقت و مهارت کافی برخوردار نباشد امکان خونریزی‌های وسیع، تخریب شدید استخوان‌ها، تعارض سینوس‌ها و وارد شدن عوارضی بر فک وجود دارد. اگر به درستی به کار گذاشته شود بدون آسیب است؛ البته ایمپلنت هم مانند دندان به مراقبت و رسیدگی نیاز دارد و اگر از نخ‌دندان و مسواک استفاده نشود، دچار آسیب می‌شود.

وی ادامه داد: با از دست رفتن دندان‌ها و جایگزین نکردن آن‌ها دندان‌ها به سمت محل بی‌دندان حرکت می‌کنند؛ یعنی دندان‌های فک مقابل رشد اضافه کرده، پایین‌تر می‌آیند و دندان‌های جلویی به سمت دندان‌های عقبی خم شده و باعث به ریختگی وضعیت ترتیب دندان‌ها می‌شوند. گاهی نیز دندان عقبی به سمت محل بی‌دندانی خم می‌شود که در عمل میزان جویدن، تماس با دندان مقابل و کفایت غذا خوردن کاهش می‌یابد.

اعتمادی یادآور شد: مردم حتما در انتخاب دندانپزشک خود دقت کنند. در حال حاضر تب وسیعی برای انجام جراحی‌ ایمپلنت شکل گرفته و بسیاری از دندانپزشکان با گذراندن دوره‌های یک ماهه به دنبال این کار می‌روند؛ در صورتی که به یک دوره تخصصی دانشگاهی نیاز است.

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.