پرداخت هزینه ۵۰ هزار میلیاردی در حوزه سلامت از جیب مردم

2

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ ایرج حریرچی قائم مقام وزیر بهداشت در نشست خبری با بیان این که در کشورهای دیگر دنیا هزینه‌های درمانی پرداختی از جیب بیماران حدود ۳۰ الی ۴۰ درصد و هزینه‌های کمر شکن سلامت حدود ۳ درصد است، گفت: با اجرای طرح تحول سلامت در کشور، هزینه های کمرشکن سلامت در ایران به حدود ۲.۴ درصد کاهش یافته است.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

وی ادامه داد: برای کاهش هزینه های کمرشکن سلامت به حدود یک درصد، براساس تجارب دیگر کشورها، باید پرداختی از جیب به حدود ۲۰ درصد برسد. بنابراین برای دستیابی به ارقام زیر یک درصدی و چند دهم درصدی در کشور باید پرداختی هزینه‌های درمانی از جیب مردم به زیر ۲۰ درصد کاهش یابد.

قائم مقام وزیر بهداشت با بیان این که بعد از اجرای طرح تحول سلامت پرداختی از جیب مردم کاهش زیادی داشته، ولی هنوز میزان مطلوب حاصل نشده است، گفت: در صورت عدم اجرای طرح تحول نظام سلامت در سال ۹۵، مردم باید ۱۸ تا ۲۰ هزار میلیارد تومان بیشتر در حوزه سلامت هزینه می‌کردند که با اجرای طرح تحول این مقدار هنگفت در هزینه خانوارها صرفه جویی شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: گرچه پرداختی از جیب مردم به زیر ۴۰ درصد در سال ۹۵ کاهش یافته است، ولی خانوارها هنوز حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان در حوزه سلامت از جیب هزینه کرده‌اند.

معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به این که در کشورهای دیگر دنیا که پرداختی ازجیب حدود ۳۰ الی ۴۰ درصد و هزینه‌های کمر شکن سلامت حدود ۳ درصد است، افزود: با اجرای طرح تحول این میزان به حدود ۲.۴ درصد در کشور ما کاهش یافته است و برای کاهش هزینه‌های کمرشکن به حدود یک درصد بنا به تجربه دیگر کشورها باید پرداختی از جیب به حدود ۲۰ درصد برسد و برای دستیابی به ارقام زیر یک درصدی و چند دهم درصدی باید پرداختی از جیب مردم زیر ۲۰ درصد باید باشد.

حریرچی تاکید کرد: برای کاهش پرداختی از جیب مردم علاوه بر کنترل کل هزینه‌های سلامت و افزایش سهم بیمه‌ها و دولت در حوزه سلامت، راهکار مهم مراجعه مردم به تیم پزشک خانواده و اجرای نظام ارجاع است و با این روش می‌توان رابطه مالی بیمار با پزشک و موسسات ارائه خدمات درمانی را حذف کرد یا به حداقل رساند.

معاون کل وزارت بهداشت در پایان گفت: با خرید راهبردی خدمات سلامت باید از یک سو تقاضای القایی را کاهش داد و از سویی دیگر باید مردم را راهنمایی کرد که به جای مراجعه مستقیم به سطوح تخصصی و فوق تخصصی ابتدا به پزشک خانواده و مراقب سلامت خود مراجعه کنند.

غیرقانونی بودن بسیاری از کلاس‌های طب سنتی

قائم مقام وزیر بهداشت در خصوص طب سنتی گفت: طبق سیاست‌های کلی نظام سلامت بازشناسی، تبیین و توسعه طب سنتی ایران جزء وظایف وزارت بهداشت بوده و برای این کار برقراری تعادل بین طب سنتی و طب نوین الزامی است.

حریرچی گفت: طبق بند 12.2 استانداردسازی و روزآمد کردن روش‌های تشخیصی طب سنتی از وظایف ما است. همچنین طبق بند 12.4 وزارت بهداشت وظیفه دارد که بر ارائه خدمات طب سنتی نظارت کند.

وی گفت: در همین راستا وزارت بهداشت ارائه خدمات طب سنتی را فقط در مراکز مجاز تائید می‌کند و ارائه خدمات در مراکز غیرمجاز که با دریافت هزینه‌های هنگفت مالی همراه است به هیچ عنوان مورد تائید ما نیست.

وی گفت: همچنین بسیاری از کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی طب سنتی که با ارائه گواهینامه همراه است از نظر وزارت بهداشت کاملاً غیرقانونی بوده و هیچ امتیازی را برای دریافت کنندگان این گواهینامه ایجاد نمی‌کند.

حریرچی در پایان گفت: وزارت بهداشت ضمن افزایش نظارت، شکایت از متخلفین در هر سطحی که باشند را به عمل خواهد آورد.

رد درخواست وزیر بهداشت برای تمدید انتخابات نظام پزشکی

حریرچی درباره حاشیه‌های انتخابات سازمان نظام پزشکی نیز توضیح داد و گفت‌: ستاد اجرایی انتخابات نظام پزشکی و هیات نظارت بر آن، برای افزایش مشارکت در انتخابات سازمان نظام پزشکی تصمیم گرفت که آن را همزمان به صورت الکترونیکی و حضوری برگزار کند. مسئولان و متخصصان نیز شبانه روزی تلاش کردند، ولی به دلیل بروز برخی از مشکلات که در حال‌ حاضر مایل نیستیم آن را اعلام کنیم، موفق به برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی نشدیم. این کار به دلیل صیانت از آرا انجام شد.

وی ادامه‌ داد: مسئولان اجرایی نیز همان روز به صورت علنی از جامعه پزشکی عذرخواهی کردند. با توجه به عدم برگزاری این انتخابات به صورت الکترونیکی، وزیر بهداشت همراه با رییس سازمان نظام پزشکی و هیات نظارت بر انتخابات در همان روز  درخواست کردند که امکان برگزاری یک روز دیگر نیز برای این انتخابات فراهم شود. این موضوع مورد بررسی قرار گرفت و طبق مستنداتی که از قبل وجود داشته و همچنین آیین‌نامه‌ فعلی انتخابات، این درخواست را مجاز ندانستند.

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.