لابی‌گری در مجلس مانع اختصاص مالیات سیگار به حوزه سلامت شد

4

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ ایرج حریرچی در نشست خبری در واکنش به انتقاداتی نسبت به اینکه وزارت بهداشت می‌خواهد مواد مخدر از طریق داروخانه‌ها توزیع کند، اظهار داشت: این توزیع مربوط به مسکن‌های قوی برای برخی بیمارانی است که درد بسیار دارند و هیچ ارتباطی به توزیع مواد مخدر ندارد.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

قائم مقام و معاون کل وزارت بهداشت در توضیح بیشتر عنوان کرد: مثلاً بیماران مبتلا به سرطان و برخی بیماری‌های دیگر، دچار درد بسیاری هستند و اگر به آنان مسکن‌های قوی نرسانیم آنها رو به مصرف مواد مخدر؛ مانند تریاک، می‌آورند که از گذشته نیز در بین مردم جامعه برای کاهش درد رایج بوده است، یا در نهایت بیمار مجبور می‌شود برای کم کردن درد خود به بازار سیاه روی آورد.

حریرچی عنوان کرد: بنابراین مسکن‌های قوی فقط توسط برخی پزشکان معتمد و از طریق داروخانه‌های منتخب و خاص صورت می‌پذیرد و ارتباطی به توزیع مواد مخدر مشابه ندارد.

وی درباره چگونگی تامین هزینه‌های طرح تحول سلامت نیز بیان داشت: یکی از منابع تأمین هزینه‌های مالی این طرح بحث مالیات بر سیگار بود که مانند کشورهای دیگر باید مالیات از سیگار افزایش یابد و به حوزه سلامت اختصاص یابد که متأسفانه با لابی که در مجلس صورت پذیرفت این هدف و خواسته در راستای سلامت مردم محقق نشد.

حریرچی درباره منبع دیگر تأمین منابع مالی طرح تحول سلامت به دریافت عوارض از کالاهای آسیب رسان پرداخت و گفت: مثلاً تبلیغات پفک و چیپس و کالاهای زیان‌ده دیگر باید عوارض پرداخت کنند و حتی رسانه‌هایی که این کالاها را تبلیغ می‌کنند نیز باید عوارض آن را در جهت فعالیت‌های سلامت محور پرداخت کنند.

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.