طبیب من

کد خبر: 8838
تاریخ انتشار: ۲ام مرداد ۱۳۹۶ , ۱۵:۲۲
استفاده از سبوس روشی راحت برای خلاصی از یبوست است اما از میان سبوس گندم و یا سبوس برنج کدامیک برای رفع یبوست بهتر است؟

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ برخی از افراد به لایه نازک و قهوه‌ای روی برنج‌ها سبوس می‌گویند و برخی به پوسته سفت و ضخیم برنج. اما سبوس برنج،‌‌ همان پوسته نازک و سفت روی برنج است که وقتی از روی دانه‌های برنج برداشته می‌شود، رنگ آن را از قهوه‌ای به سفید می‌رساند.

سبوس برنج، سرشار از ویتامین‌های گروه B به‌خصوص ویتامین ۱ B یا‌‌ همان تیامین است که برای درمان و پیشگیری از ریزش مو‌ها بسیار مفید است. از طرف دیگر، ‌سبوس‌ها می‌توانند برای درمان یبوست هم بسیار مفید باشند. البته در درمان یبوست، نقش استفاده از سبوس گندم بسیار پررنگ‌تر از سبوس برنج است.
افراد مبتلا به یبوست می‌توانند از روزی یک قاشق مرباخوری مصرف پودر سبوس گندم را شروع کنند و پس از ۴ روز، یک قاشق مرباخوری دیگر به آن اضافه کنند. البته سبوس‌ها زمانی می‌توانند در درمان یبوست موثر باشند که با آب فراوان مصرف شوند.

سبوس‌ها حاوی فیبرهای محلول و نامحلولی هستند که آب را به خود جذب و حجم زیادی را در دستگاه گوارش ایجاد می‌کنند. این اتفاق باعث تحریک و افزایش حرکات دودی روده و نرم و آسان شدن دفع مدفوع می‌شود. شما می‌توانید سبوس برنج را به‌صورت دم‌کرده نیز مصرف کنید یا آب آن را روی برنج بریزید و بخورید.

انتهاي پيام/