سلول‌های خاکستری مغزتان را با این صدا گردگیری کنید!

1

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ طبق مطالعات انجام شده، محققان دریافتند صداهای ملایم مانند صدای آبشار یا جوی آب با ریتم امواج مغز همگام می شود و افراد را به خواب عمیق‌تر فرو می برد. این صداهای آرامش‌بخش در افراد مسن منجر به خوابی عمیق می شود و توانایی آن ها را در یادآوری کلمات افزایش می دهد.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

خواب عمیق برای تثبیت حافظه حیاتی است، اما از آنجایی که با افزایش سن میزان خواب کاهش می یابد، از نظر دانشمندان گوش دادن به این موسیقی های ملایم از کاهش حافظه در پیری جلوگیری می کند.

طی یک بررسی، محققان 13 نفر از افراد 60 سال را مورد بررسی قرار دادند. در این آزمایش محققان این افراد را یک شب تحت تاثیر تحریک صوتی و یک شب تحت تاثیر تحریک ساختگی قرار دادند. تحریک ساختگی همانند تحریک صوتی بود با این تفاوت که شرکت کنندگان هیچ گونه صدایی در طول خواب نمی شنیدند.

صبح روز بعد، از شرکت کنندگان هر دو گروه یک آزمون حافظه گرفته شد. توانایی یادآوری کلمات در افرادی که تحت تاثیر تحریک ساختگی قرار گرفته بودند، بسیار کم اما در مقابل پس از تحریک صوتی توانایی یادآوری کلمات به طور متوسط سه برابر بیشتر شده بود.

پس از مشاهده نتایج، محققان دریافتند تحریک صوتی به طور قابل توجهی موجب خوابی عمیق در شرکت کنندگان و کسب نمرات بالا در آزمون حافظه آن ها شده است.

به گفته محققان میزان افزایش خواب موج کوتاه با میزان تقویت حافظه در ارتباط است و این نشان می دهد خواب با موج کوتاه حتی در سنین کهنسالی برای تقویت حافظه بسیار اهمیت دارد.

این مطالعه از یک رویکرد جدید استفاده کرده است؛ به طوریکه امواج مغز هر فرد در زمان معمولی و در زمان تحریک صوتی را در لحظه دقیق ارتباطات نورونی هنگام خوابی عمیق که در هر فرد متفاوت است، بررسی می کند.

به گفته یکی از پژوهشگران این آزمایش، گوش دادن به موسیقی ملایم باعث ایجاد الگوریتمی می شود که صدا را در طول افزایش بخش نواسانات موج های کوتاه منتقل می کند. این تحریک هماهنگ سازی فعالیت های نورونی را افزایش می دهد.

با این حال دانشمندان بیان می کنند به مطالعات بیشتری در این خصوص نیاز است تا بتوان ایده‌ای کاربردی برای استفاده از این روش در منازل ارائه داد.

منبع: knowridge

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.