۶ باور غلط در مورد ضدآفتاب‌ها

4

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «سبک زندگی»؛  تحقیقات جدیدی که در کنفرانس سالانه انجمن متخصصین پوست و زیبایی بریتانیا منتشر شد، نشان داد که اغلب افرادی که از کرم ضد آفتاب استفاده می‌کنند حدود ۱۰٪ از پوست صورت خود را به خوبی نمی‌پوشانند.
محققان با یک دوربین حساس به ماورای بنفش بررسی روی برخی از افرادی که کرم ضد آفتاب زده بودند انجام دادند که نشان داد که اغلب پوششی در اطراف پلک‌ها ندارند (جایی که ۵ تا ۱۰ درصد کل سرطان پوست رخ می‌دهد.) حدود ۷۷٪ افراد هم بین گوشه‌های داخلی چشم و پل بینی را به خوبی نپوشانده بودند.
استفاده از کرم ضد آفتاب در نزدیکی چشم ممکن است حساسیت زا باشد اما توجه داشته باشید که حتما در مواجهه با آفتاب از عینک آفتابی و یا کلاه‌های لبه دار استفاده کنید.  نکته دیگر این است که حتما میزان کافی از کرم ضد آفتاب را بر روی پوست صورت و گردن خود بمالید تا مطمئن شوید که تمام مناطق پوشانده شده‌اند.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

در ادامه، به ۶ اشتباه رایج که موجب می‌شود ضد آفتاب نتواند از شما در برابر آفتاب محافظت کند اشاره می‌کنیم و راه حل آن‌ها را هم ذکر می‌کنیم.

۱- اشتباه بسیاری از شما این است که درست قبل از بیرون رفتن از خانه، از کرم ضد آفتاب استفاده می‌کنید و گمان می‌کنید که از آفتاب سوختگی در امان خواهید ماند. در حالیکه شما باید نیم ساعت قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، از ضد آفتاب استفاده کنید، زیرا پوست شما باید فرصت کافی برای جذب مواد تشکیل دهنده ضد آفتاب را داشته باشد تا این ضد آفتاب‌ها کارایی لازم را داشته باشند و بتوانند از پوست شما دربرابر نور خورشید محافظت کنند.

۲- یکی دیگر از اشتباهات رایج شما این است که فکر می‌کنید مو‌هایتان می‌تواند از تمام قسمت‌های پوست سر شما در برابر نور آفتاب محافظت کنند. اما حقیقت این است که پوست سر هم ممکن است دچار آفتاب سوختگی شود. بعضی از قسمت‌های سر مثل خط رویش مو‌ها و فرق سر که ضخامت مو‌ها در آنجا کمتر از جاهای دیگر سر است، بیشتر ممکن است دچار آفتاب سوختگی شود. بهترین وسیله برای محافظت از پوست سر در برابر آفتاب سوختگی، کلاه است.

۳- اشتباه رایج دیگر این است که شما گمان می‌کنید اگر از یک ضد آفتاب با اس پی اف بالا استفاده کنید، این ضد آفتاب در تمام طول روز از پوست شما محافظت می‌کند و نیازی به تمدید آن ندارید. حقیقت این است که هیچ ضد آفتابی نمی‌تواند بیش از دو ساعت از شما محافظت کند. انواع ضد آفتاب‌ها بعد از دو ساعت تاثیر و کارایی خود را از دست می‌دهند. پس یک قانون مهم برای جلوگیری از آفتاب سوختگی این است که ضد آفتابتان را هر دو ساعت یکبار تجدید کنید.

۴- اشتباه دیگر شما این است که گمان می‌کنید اگر از یک ضد آفتاب ضد آب استفاده کنید، بعد از شنا کردن نیازی به تجدید ندارد. حقیقت این است که ضد آفتاب‌های ضد آب فقط تا زمانی که شما در آب هستید، از پوست شما محافظت می‌کنند. لوسیون‌های ضد آب فقط به مدت ۴۰ دقیقه، آن هم تا زمانی که در آب هستید از پوست شما محافظت می‌کنند.

۵- بسیاری گمان می‌کنند که اگر پوست تیره و یا برنزه دارند، از آفتاب سوختگی در امان هستند. واقعیت این است که انواع پوست‌ها به محافظت در برابر نور آفتاب نیاز دارند. آفتاب تبعیض قائل نمی‌شود و همه انواع پوست‌ها را می‌سوزاند.

۶- بسیاری از پدر و مادر‌ها گمان می‌کنند که بچه‌ها برای استفاده از ضد آفتاب خیلی کوچک هستند. حقیقت این است که بچه‌ها در هر سنی می‌توانند از ضد آفتاب استفاده کنند. فقط در مورد نوزادان زیر شش ماه، بهتر است با پزشک مشورت کنید.

 

يك نكته مهم : 
در اين روزها كه تابش آفتاب بسيار زياد است حتما علاوه بر استفاده از كرم ضد آفتاب بين ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعدازظهر در سایه و یا جایی دور از نور مستقیم خورشید قرار بگیرید، چون در طول این زمان اشعه ماورای بنفش بسیار قوی است. همچنین بهتر است در این زمان کلاه لبه دار، شلوار و لباس آستین بلند بپوشید و حتما به قسمت‌هایی از پوستتان که در معرض نور آفتاب قرار دارند، کرم ضدآفتاب بزنید.

 

انتهاي پيام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.