این معجون قهوه ای معجزه می کند/ قهوه؛پرطرفدارترین داروی دیابت!

24

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ همه ما برای افزایش انرژی در صبح به یک فنجان قهوه نیاز داریم و بیش از نیمی از آمریکایی ها هر روز صبح خود را با نوشیدن قهوه آغاز می کنند،حال این سوال مطرح می‌شود که آیا این نوشیدنی پر طرفدار واقعا مفید است یا خیر؟

درمان میگرن در کلینیک آرامش

تحقیقات جدید دانشگاه استندفورد نشان می‌دهد کافئین می‌تواند علیه التهاب های حاد وابسته به سن مفید باشد و طول عمر را افزایش دهد.

Mark Davis نویسنده ارشد این مطالعه و استاد میکروبیولوژی و ایمونولوژی انستیتو ایمنی، پیوند و عفونت در آمریکا می گوید: مکانیسم التهابی که در برخی از افراد مسن وجود دارد، وقتی به شدت فعال باشد، افراد فشار خون بالا می گیرند و دچار تصلب عروق می شوند، همچنین تجربیات آزمایشگاهی ثابت کرده که کافئین فرآیند التهابی را سرکوب می‌ کند و از عوارض پیری در بزرگسالان پیشگیری کند.
در این مطالعه که در مجله پزشکی nature چاپ شده گروه سالم بین 20 تا 30 سال به عنوان گروه شاهد و گروه دیگر که بیشتر از 60 سال سن داشتند از طریق پرسشنامه، نمونه خون و بررسی تاریخچه پزشکی ابررسی شدند.محققان برای اینکه بدانند کدام ژن ها در افراد مسن بیشتر فعال هستند، نمونه خون افراد مسن و افراد جوان شرکت کننده در آزمایش را با هم مقایسه کردند. توجه محققان به دو دسته از ژن ها جلب شد که فعالیت آنها با تولید پروتئین های التهابی به نام IL-1-beta (اینترلوکین یک بتا) در ارتباط است.
محققان افراد مسن را به دو دسته تقسیم کردند؛ گروهی با فعالیت بالا در یکی از دسته های ژنی و گروهی دیگر با میزان فعالیت کم در یکی از دسته های ژنی.نه نفر از هر دوازده نفر در گروه با فعالیت بالا در یکی از دسته ها،فشارخون بالا داشتند در حالی که در گروه دیگر تنها 1 نفر از یازده نفر مبتلا به فشارخون بود.در گروه با فعالیت بالای ژن ها، احتمال گرفتگی در عروق بیشتر است.در این گروه میزان بیان IL-1-beta (اینترلوکین یک بتا) و سطح متابولیت های اسید نوکلئیک(مولکول هایی که در ساختمان ژن ها به کار می روند) در خون بیشتر است که در نهایت پاسخ های التهابی را به راه می اندازند.
گروهی که در آن ژن ها فعالیت کمتری داشتند، بیشتر از نوشیدنی های کافئین دار استفاده می کردند که منجر به درک عمیق تر محققان نسبت به اثرات ضد التهابی نوشیدنی های کافئین دار شد. محققان متابولیت های اسیدهای نوکلئیک که در خون افراد با میزان بالای فعالیت ژن ها وجود داشت را وارد سلول های سیستم ایمنی کرده و مشاهده کردند که فعالیت یکی از دسته های ژن های التهابی افزایش پیدا کرد که منجر به آزاد شدن بیشتر IL-1-beta شد. زمانی که این مواد به موش تزریق شد،طیف گسترده ای از پاسخ های التهابی را به راه انداخت و فشار خون افزایش پیدا کرد.

یک مطالعه مشابه در سال 2015 نشان داد که نوشیدن قهوه میزان التهاب، خطر ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی را کاهش دهد بنابراین مصرف یک فنجان قهوه در روز، می تواند پاسخ های التهابی را کاهش دهد.

پژوهشگران معتقدند که آنتی‌اکسیدان‌های فراوان، منیزیم و کروم موجود در قهوه، به بدن کمک می‌کنند تا بهتر بتواند از هورمون انسولین استفاده و سطح قند خون خود را تنظیم بکند. معمولا بدن بیماران مبتلا به دیابت نوع 2، به علت مقاومت به انسولین توانایی خوبی در استفاده از انسولین ترشح‌شده ندارد و ازاین رو، مصرف روزانه قهوه به این گروه از بیماران، توصیه می‌شود.
منبع: medicaldaily

 

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.