رد ادعای مجلس در خصوص قاچاق ۶۰۰ میلیون دلاری کالاهای سلامت محور

2

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ رسول دیناروند رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به آمار و ارقام میزان قاچاق در حوزه کالاهای سلامت‌محور، آنها را اعداد تخمینی یا بر اساس حدس و گمان دانست و گفت: در حوزه کالاهای سلامت محور، بخش‌های مختلف میزان مشخصی از قاچاق را تخمین می‌زنند که هیچ کدام از آنها با عدد ۶۰۰ میلیون دلاری که یکی از نمایندگان مجلس اعلام کرده، همخوانی ندارد و این مورد تائید سازمان غذا و دارو نیست.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

وی افزود: در حوزه تجهیزات پزشکی حدود ۲۰۰ میلیون دلار قاچاق وجود دارد که بخشی از آن بدون مجوز و به صورت مسافری و چمدانی وارد کشور می‌شود. بخشی از آن نیز مربوط به قاچاق کلان از مبادی غیر مجاز و بخشی دیگر هم مربوط به تجهیزات پزشکی است که کاربرد و مصارف آن شخصی است که البته میزان بالایی ندارند.

دیناروند با بیان اینکه بازار تجهیزات پزشکی بازاری بزرگ است، افزود: معمولا کالاهای قاچاقی که به صورت چمدانی وارد کشور می‌شوند، مربوط به تجهیزات پزشکی و ایمپلنت‌های طبی است و برای ورودشان به کانتینر نیازی نیست. زیرا این وسایل کوچک و گران قیمت هستند.

در ادامه مهندس سعید غفوری، معاون اجرایی اداره کل نظارت و ارزیابی تجهیزات و ملزومات پزشکی به آمار واردات تجهیزات پزشکی اشاره کرد و گفت: بر اساس آمار در سال ۹۶ تقریبا میزان ورود تجهیزات پزشکی به کشور  1.4 میلیارد دلار بوده است که این میزان واردات رسمی لقب می‌گیرد. تجهیزات پزشکی تولید داخل ۳۵ درصد واردات است. یعنی اگر این دو را با هم جمع کنیم، تقریبا تجهیزات پزشکی مورد نیاز کشور دو میلیارد دلار خواهد بود.

وی همچنین اظهار کرد: اگر از سال ۹۱ تا سال ۹۵ را مورد بررسی قرار دهیم، میزان واردات تجهیزات پزشکی از ۸۰۰ میلیارد دلار به یک میلیارد و 400 میلیون دلار رسیده است. به همین نسبت نیز شرکت‌های تجهیزات پزشکی داخلی نیز رشد پیدا کرده‌اند.

غفوری که در یک برنامه رادیویی صحبت می‌کرد، افزود: به دلیل اینکه کالاهای پزشکی سلامت محور هستند و اهمیت ویژه‌ای دارند، جزو کالاهای مشروط محسوب می‌شوند که یا با اخذ مجوز از وزارت بهداشت و یا از مبادی گمرکی و با پرداخت حقوق گمرکی می‌توانند وارد کشور شوند.

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.