امکان تعطیلی همه عطاری ها وجود ندارد

3

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ امیر حسین جمشیدی مدیر کل دفتر نظارت بر فرآورده های طبیعی سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو تاکید کرد: هرچند مطرح می شود که بسیاری از عطاری ها و نه همه آن ها مغایر قانون عمل می کنند، اما واقعا امکان تعطیلی همه آنها وجود ندارد و باید جایگزینی برای آنها معرفی کرد.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

وی ادامه داد: وقتی در رسانه ها درباره فرآورده های طبیعی و سنتی، مطالب سره و ناسره مطرح می شود باید فضایی ایجاد شود که مردم بتوانند به آن مراجعه کنند و مشاوره بگیرند.

مدیر کل دفتر نظارت بر فرآورده های طبیعی سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو گفت: برای ساماندهی عطاری ها از سال 1360 کمیته وجود داشته اما برغم گذشت سال ها از این موضوع عملا اتفاق قابل توجهی رخ نداده است.

جمشیدی تصریح کرد: باید بپذیریم که صرف بستن عطاری و جریمه کردن آنها بدون انجام کار فرهنگی و معرفی جایگزین مناسب مشکل را حل نمی کند یا دست کم وضعیتی بهتر از وضعیت فعلی ایجاد نخواهد کرد.

وی گفت: برای پیشبرد بهتر سیاست ها در این حوزه باید فضایی قابل نظارت وجود داشته باشد و این در حالی است که عطاری ها برای ما قابل نظارت نیست زیرا مجوز آنها را اصناف صادر می کند و علاوه برآن ، 90 درصد آنها پروانه کسب هم ندارند.

وی اضافه کرد: در حالیکه در داروخانه ها، متراژ، خصوصیات ظاهری داروخانه و پرسنل و فضای ساخت دارو، کاملا مشخص است اما درباره عطاری ها با مجهولات فراوانی روبرو هستیم.

مدیر کل دفتر نظارت بر فرآورده های طبیعی سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو گفت: اگر فضایی تعریف شود که از اول تا آخر آن براساس ضوابط این سازمان طراحی شده باشد و صادر کننده مجوز هم خود ما باشیم به راحتی امکان ورود و نظارت بر عطاری ها ایجاد می شود.

جمشیدی افزود: هرچند فرد دارای مدرک داروسازی، توانایی ارائه همه گونه فرآورده از جمله فرآورده های طبیعی را دارد اما گذراندن دوره های آموزشی ویژه این فرآورده ها به سبب ویژگی های خاص داروهای سنتی و ادبیات ویژه آنها در بهبود خدمت رسانی می تواند بسیار موثر باشد.

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.