اثرات برگشت‌ناپذیر خشونت بر حافظه

2

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ بر طبق یک مطالعه منتشر شده در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم آمریکا (PNAS)، قرار گرفتن در معرض رفتارهای خشونت آمیز – حتی در مواردی که یک دهه قبل رخ داده‌اند –می تواند به حافظه کوتاه مدت و کنترل‌شناختی افراد آسیب وارد کند.
در این مطالعه که توسط پیترو اورتلووا و همکارانش در دانشگاه پرینستون انجام شد، بیش از ۵۰۰ غیر نظامی در کلمبیا (کشوری که هر دو در طی دو دهه گذشته از خشونت‌های شهر و جنگ روستایی رنج برده است)، مورد بررسی قرار گرفتند. یافته‌های این تحقیق نشان می‌دهد که اثرات طولانی مدت خشونت باعث آسیب بر شناخت و حافظه می‌شود.
حافظه و کنترل‌شناختی بر کیفیت حضور افراد در مدرسه و کار تاثیر می‌گذارد، چگونگی بخاطر سپردن مراحل کار و انجام امور مختلف زندگی نیز تحت تاثیر این موارد قرار می‌گیرند که همگی این‌ها تاثیر کلیدی بر اقتصاد دارند.
این تیم تحقیقاتی برای بررسی تأثیرات خشونت بر حافظه کوتاه مدت و کنترل‌شناختی، دوگروه آزمایشی (یکی از محیط‌های شهری و دیگری از یک منطقه روستایی) را انتخاب کردند.
گروه شهری شامل ساکنان بوگوتا بود، جایی که خشونت و جرم در آن گسترده است. کسانی که مورد بررسی قرار گرفتند بین ۱۸ تا ۲۴ سال داشتند. این گروه سنی انتخاب شدند زیرا جوانان به طور معمول از محله‌ای که در آن رشد کرده‌اند دور نمی‌شوند.
گروه روستایی شامل غیرنظامیان آواره شده در جنگ بود که تا ۱۰ یا ۲۰ سال پیش درگیری‌های مسلحانه را تجربه کردند. بسیاری از این افراد به علت تهدید به قتل عام توسط گروه‌های شبه نظامی، مجبور شدند خانه‌های خود را‌‌ رها کرده و در مناطق روستایی زندگی کنند.
اوتلووا مسئول این تیم تحقیقاتی در خصوص دلیل انتخاب فاکتور‌های حافظه کوتاه مدت و کنترل‌شناختی می‌گوید: «ما هر دو فاکتور حافظه کوتاه مدت و کنترل‌شناختی را مطالعه کردیم، زیرا آن‌ها عوامل تعیین کننده‌ای برای سلامت فردی و توسعه اجتماعی هستند.» «حافظه کوتاه مدت قوی‌تر با موفقیت تحصیلی، عملکرد شغلی و کم شدن احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر و اختلال استرس ارتباط دارد. همچنین کنترل‌شناختی ضعیف در کودکان، منجر به بروز مشکلات مربوط به سلامت جسمی، میزان مرگ و میر بالا، ثروت شخصی و انجام جرایم جنایی در بزرگسالی می‌شود.»
در اولین آزمایش، محققان از یک مجموعه تصادفی در گروه شهری خواستند تا رویدادی را که در سال گذشته اتفاق افتاده بود و باعث اضطراب یا ترس آن‌ها شده را ذکر کنند. این افراد انواع مختلف خشونت، از جمله حمله مسلحانه یا قتلهایی را که شاهد آن بودند را گزارش کردند. از باقی شرکت کنندگان خواسته شد تا یک تجربه شاد و یا یک تجربه عمومی بدون احساسات را به یاد آورند.
سپس از شرکت کنندگان خواسته شد تا در تست حافظه کوتاه مدت شرکت کنند تا توانایی آن‌ها برای ذخیره اطلاعات سنجیده شود. کسانی که در گروهی قرار دارند که در معرض ابتلا به خشونت‌های جدی قرار گرفته‌اند و چنین رویدادی را به یاد آورده‌اند، در این آزمون ضعیف عمل کرده‌اند. برای کسانی که در معرض ابتلا به خشونت‌های جدی قرار نگرفتند، این ضعف مشاهده نمی‌شد.
محققان آزمایش مشابهی با گروه روستایی تکرار کردند. این افراد که در گذشته نسبتا دور (بیش از ده سال) در معرض خشونت بودند نیز‌‌ همان نتایج را نشان می‌دادند.
علاوه بر تست حافظه، از این شرکت کنندگان یک آزمون کنترل‌شناختی نیز گرفته شد و نتایج نشان داد افرادی که در معرض خشونت قرار گرفتند عملکرد ضعیفتری نسبت به کسانی که این موارد را تجربه نکردند داشتند.
نتایج این تحقیق نشان می‌دهد علاوه بر اینکه قرار گرفتن در معرض خشونت می‌تواند بر قدرت حافظه و قدرت شناخت افراد تاثیر بگذارد، می‌تواند تأثیرات منفی واضحی بر سلامت جسمی و روحی داشته و منجر به چرخه‌های بدخواهی شود. فقر و عدم توسعه توانایی فرد که به نوبه خود منجر به بروزخشونت بیشتری در جامعه می‌شود از عوارض دیگر این پدیده است.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

منبع: medicalxpress

انتهاي پيام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.