غذاهایی که نباید به کودکان داد

6

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛  معمولا بعد از ۵ ماهگی دیگر می‌توانید به کودک خود غیر از شیر نیز بدهید. غذاهای متنوعی وجود دارد که می‌توانید با آن‌ها شروع کنید، و البته غذاهایی هم هست که باید از آن‌ها بپرهیزید. در ادامه چند مورد از این غذا‌ها را با هم مرور می‌کنیم.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

نمک
برای افراد بزرگسال مصرف بیش از نیاز سدیم (نمک) باعث بروز اختلالات گوارشی و مشکل فشارخون بالا می‌شود. در کودکان جذب زیاد سدیم به کلیه‌ها آسیب می‌رساند. در نتیجه توصیه می‌کنیم غذای بچه را با چشیدن، باب میل خود نکنید. حتی اگر سبزیجات و گوشت آن‌ها بی‌مزه باشد بهتر است نمکی به آن اضافه نکنید. اگر از سبزیجات کنسروی استفاده می‌کنید حتماً قبل از دادن به بچه آن‌ها را آب بکشید.

آب میوه
برخی تصور می‌کنند آبمیوه‌ها سرشار از ویتامین‌ هستند. درست است که آب‌میوه‌ها ویتامین دارند اما در عین حال حاوی قند زیادی نیز هستند و مصرف آن‌ها برای کودکانی که میوه می‌خورند لزومی ندارد. علاوه بر این آب‌میوه‌ها جلوی اشتهای کودک را می‌گیرند. بهتر است که کودکان شیر و آب را به عنوان نوشیدنی مصرف کنند.

عسل
عسل یک ماده غذایی خوشمزه با خواص بالا است اما همین ماده غذایی تنها دلیل ابتلا به بوتولیسم در کانادا محسوب می‌شود. بوتولیسم کودکان به دلیل هاگ‌های کلستریدیوم بوتولینوم به وجود می‌آید که گاهی در عسل‌های پاستوریزه و غیرپاستوریزه وجود دارد. زمانی که به کودک عسل داده می‌شود باکتری‌های این هاگ‌ها رشد کرده و شروع به تولید سمومی می‌کنند که باعث تولید انگل می‌شوند. بنابراین نباید به کودکان زیر یک سال عسل داده شود.

آجیل‌ها
آجیل‌ها خیلی سفت هستند و خطر بروز خفگی در کودک را بالا می‌برند. بهتر است که منتظر بمانید تا تمام دندان‌های کودک در بیاید و سپس به آن‌ها آجیل درسته بدهید.

کیوی
کیوی منبع خوب ویتامین C، پتاسیم و فیبرهای غذایی است. اما این میوه یکی از میوه‌های آلرژی‌زا محسوب می‌شود. درست است که توصیه نمی‌شود برای دادن کیوی و مواد غذایی آلرژی‌زا به کودکان منتظر سن خاصی بود اما بهتر است نسبت به هر نوع واکنش آلرژی‌زا بعد از خوردن کیوی توسط کودکان هوشیار باشید.

انگور
انگور درسته لیز و گرد است و تقریباً هم‌اندازه گلوی کودک است. اگر کودک شما در سنی باشد که نتواند به‌خوبی هر ماده غذایی را بجود مصرف انگور درسته برای وی خالی از خطر نخواهد بود. چون امکان دارد در گلوی کودک گیر کند و مشکل‌ساز شود. بنابراین توصیه می‌کنیم که قبل از دادن انگور به دست بچه‌ها، آن‌ها را نصف کرده و داخل بشقابش قرار دهید.

قند
بدن انسان به قند نیاز دارد تا به‌خوبی به وظایف خود عمل کند. کودکان کم سن و سال علاقه خاصی به مصرف مواد غذایی شیرین دارند. کربوهیدرات‌ها در مواد غذایی متعددی مانند میوه‌ها، سبزیجات و غلات وجود دارند. بنابراين بهتر است که قند مصنوعي را به برنامه غذایی کودک اضافه نکنید تا بعد‌ها که کودک بزرگ‌تر مي شود بتواند در حد تعادل از قند استفاده کند.

 

انتهاي پيام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.