5 پیشنهاد طلایی برای دل کندن از خواب شیرین

6

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ احتمالا تاکنون درمورد ریتم شبانه شنیده اید. این ریتم ساعت درونی بدن است که بر انجام کارهای روزانه به عنوان مثال هنگامی که غذا می خورید، می خوابید یا از خواب بیدار می شوید تاثیر می گذارد. ساعت های بیولوژیکی ما تا حدی تحت کنترل ژنتیک هستند، یعنی برخی افراد به طور طبیعی صبح زود از خواب بیدار می شوند در حالی که برخی دیگر به عنوان جغد شب شناخته می شوند.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

با این حال محققان اظهار می دارند اکثر افراد در حد وسط قرار دارند و در هیچ کدام از این گروه ها نمی گنجند.

اگر تمایل دارید فرد سحرخیزی شوید تا به انجام کارهای بیشتری برسید پنج نکته موثری که در ادامه گفته می شود را به خوبی رعایت کنید چراکه به شما کمک می کند که به راحتی از رختخواب دل بکنید.

عادت هایتان را ترک کنید

اگر از آن دسته افرادی هستید که شب ها تا دیر وقت بیدارید و اغلب دیر از خواب بیدار می شوید، بهتر است بگوییم اگرچه ترک این عادت بسیار دشوار است اما امکان پذیر است و شما می توانید سحرخیز باشید.

به گفته یک متخصص بالینی، برای ترک این عادت بهتر است از ساعت کوکی خود کمک بگیرید به این ترتیب که اگر به طور معمول ساعت 9 از خواب بیدار می شوید ساعت را برای یک هفته برای هشت و نیم سپس ساعت هشت و بعد ساعت هفت و نیم کوک کنید؛ به همین ترتیب بدن به زود بیدار شدن عادت می کند.

بیدار شدن 3 ساعت زودتر می تواند به عنوان یک تغییر کامل شیوه زندگی محسوب شود.

ورزش کردن را فراموش نکنید

بدن هنگامی که ورزش می کند اندورفین آزاد می کند. بنابراین ورزش در خانه با تردمیل یا دویدن در بیرون از خانه می تواند بهترین روش برای شروع یک روز خوب باشد. محققان بیان می کنند ورزش در صبح می تواند به بهتر خوابیدن در شب کمک کند.

به گفته محققان، کسانی که صبح با تردمیل نرمش می کنند نسبت با افرادی که ورزش کردن را به زمانی دیگر موکول می کنند، بعدازظهر خواب بیشتری دارند و دوره های خواب عمیق تری را تجربه می کنند.

اگر صبح وقت زیادی برای ورزش کردن ندارید، تمرینات هوازی بعدازظهر هم می تواند بهترین پیشنهاد باشد. مطالعات نشان می دهد تمرینات هوازی بعدازظهر به سریع تر خوابیدن کمک فراوانی می کند و باعث می شود کمتر در طول شب بیدار شوید.

این ممکن است به این دلیل باشد که نرمش دمای بدن را برای چهار یا پنج ساعت افزایش می دهد و پس از آن دمای هسته بدن کاهش پیدا می کند و باعث می شود حالت خواب تغییر کند.

اتاق خواب مناسب انتخاب کنید

یکی از روش های راحت خوابیدن انتخاب محیطی آرام و بدون سر و صدا است. این عامل نه تنها به راحت خوابیدن کمک فراوانی می کند، بلکه باعث می شود سحرخیز باشید و راحتر از رختخواب دل بکنید.

مطالعات نشان می دهد اتاق خواب نقش مهمی در خوابیدن ایفا می کند. از این رو بیدار شدن در یک اتاق درهم ریخته و شلوغ باعث می شود وسوسه شوید که به رختخواب برگردید و دوباره بخوابید. بنابراین توصیه می شود برای سحرخیز شدن از یک اتاق خواب آرام و منظم استفاده کنید و ساعت خود را با زنگ هشدارهای گوش خراش کوک نکنید.

برای خوابیدن ساعتتان را کوک کنید

صبح زود بیدار شدن به انجام کارهایی بستگی دارد که در شب انجام می دهید. شما می توانید علاوه بر زنگ هشدار برای صبح یک زنگ هشدار برای شب هم داشته باشید. زمانی که صدای این زنگ را می شنوید باید متوجه شوید که وقت خواب است. داشتن یک وقت منظم خواب در شب باعث حالت مسئولیت پذیری در شما می شود. به جای اینکه شب تا دیروقت خود را در خواندن کتاب و کارهای دیگر گرفتار کنید به بدنتان اجازه بدهید که در یک زمان مشخص استراحت کند.

به گفته محققان، تمرینات یوگا یا مدیتیشن قبل از خواب می تواند به استراحت ذهن و بدن کمک بسیاری کند. اگر قبل از خواب احساس ترس می کنید سعی کنید مجله حل کنید به این ترتیب می توانید افکار ناخوشایند را ذهن بیرون کنید و روی کاغذ بگذارید.

تمرکز روی استراحت در شب و انجام فعالیت های فیزیکی باعث تحریک فعالیت های ذهنی نیز می شود. برای مثال اگر شنیدن اخبار قبل از خواب باعث عصبانیت شما می شود سعی کنید یک ساعت مانده به وقت خواب تلویزیون را خاموش کنید.

در روز نور کافی دریافت کنید

نور تاثیر زیادی روی ریتم شبانه روزی شما می گذارد چه نور صفحه گوشی باشد و چه نوری که به طور طبیعی از محیط بیرون دریافت می کنید. در هر دو صورت تاثیر خودشان را بر روند خواب شما نیز  باقی می گذارند. دانشمندان با انجام آزمایشی، کیفیت خواب 27 نفر را مورد بررسی قرار دادند. 22 نفر از این شرکت کننده ها در طول روز در معرض نور طبیعی قرار گرفتند. شواهد نشان داد افرادی که در محیط های بدون پنجره مشغول به کار بودند از کیفیت خواب پایین و ضعف فیزیکی بیشتری نسبت به افرادی در محیطی با پنجره و نور کافی مشغول به کار بودند برخوردار بودند.

بنابراین قرار گرفتن در معرض به اندازه نور در طول روز به شما کمک می کند تا شب بهتر بخوابید و صبح راحتر از خواب بیدار شوید.

اگر تمام این موارد را به درستی رعایت کنید مطمئن باشید برای همیشه یک فرد سحرخیز خواهید بود.

منبع: mentalfloss

انتهای پیام/

 

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.