واکسن هایی که در یک چشم بهم زدن تزریق می شوند

6

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ احتمالا شما هم زمانی از آمپول و واکسن می ترسیدید و با خود فکر می کردید چه می شد اگر واکسن هم به راحتی پانسمان کردن بود. تابستان امسال خبری در مورد بسته های واکسن آنفولانزا منتشر شد که توجه بسیاری از مردم را به خود جلب کرد. اما به راستی آیا می توان برای همیشه با درد سوزن آمپول وداع کرد؟

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

باید بدانید برخی از شرکت ها و آزمایشگاه ها در حال تلاش برای تحقق این آرزو هستند. آنها در حال توسعه فناوری هایی هستند که با استفاده از آنها می توان سوزن هایی به طول کمتر از یک میلیمتر ساخت و حتی می توان تزریق را از طریق پوست و بدون سوزن، در کمتر از یک ثانیه انجام داد.

گفتنی است برخی از تکنولوژی ها قبلا وارد بازار شده اند و برخی هنوز در مرحله تست هستند.

واکسن های جدید، بسته هایی شامل 100 سوزن کوچک

گفتنی است؛ هنوز واکسن های جدید آنفولانزا وارد بازار نشدند، اما بر اساس مطالعه ای که در مجله پزشکی لنست منتشر شده، نمونه این واکسن که در آزمایشگاه داروی جورجیا آزمایش شده، نتایج بسیار خوبی نشان داده است.

این واکسن های جدید، یک باند مربع شکل کوچک، شامل سوزن های بسیار ریزی هستند، که پس از فعال شدن توسط فشار در پوست جذب می شوند و سپس واکسن را آزاد می شود.

طی این مطالعه، از 100 متقاضی خواسته شد که بین واکسن جدید آنفولانزا، واکسن قدیمی و مدل تلقینی واکسن جدید (پلاسبو) یکی را انتخاب کنند. شش ماه بعد مشخص شد هیچ یک از افراد با اینکه در معرض بیماری بودند، به آنفولانزا مبتلا نشدند.  افرادی که واکسن های جدید را امتحان کرده بودند، اثرات جانبی جدی ای را گزارش نکردند و فقط علائمی نظیر قرمزی، سوزش و خارش در برخی موارد مشاهده شد. همچنین از نظر ایمنی افرادی که واکسن جدید دریافت کرده بودند با افرادی که واکسن قدیمی را استفاده کرده بودند، یکسان بودند.

این واکسن های جدید، نسبت به واکسن های قدیمی مزایایی دارند؛ مثلا برای نگهداری آنها نیاز به دماهای پایین نیست و می توان تا یک سال از این واکسن ها نگهداری کرد.

همچنین سازندگان این واکسن ها در تلاش اند تا قیمت نهایی این محصول را کمتر از واکسن های موجود مد نظر بگیرند. همچنین بررسی ها نشان می دهد واکسن های موجود هزینه های دیگری، نظیر هزینه نگهداری در دماهای پایین بر دولت ها تحمیل می کنند و قطعا هزینه واکسن های جدید کمتر خواهد بود.

آمپول های آینده، بدون سوزن

جالب بدانید برخی سازندگان معتقدند، اصلا چرا باید از سوزن استفاده کرد. بنابراین آنها دستگاهی را اختراع کرده اند به نام جت اینجکتور که هیچ سوزنی ندارد.

البته این نوع تزریق بیش از نیم قرن پیش در دهه 70 میلادی هم استفاده شده است. در آن زمان، دستگاه مورد نظر برای تزریق واکسن به صورت فوری برای تعداد زیادی از افراد شامل نظامیان به کار گرفته می شده است؛ به این صورت بود که واکسن را به شکل مایع و با فشار زیادی وارد پوست می کردند. افرادی که خاطره این نوع تزریق را دارند می گویند، تزریق مثل این بوده که کسی با مشت به آنها ضربه زده است. در واقع افراد از این نوع تزریق متنفر بودند، چرا که درد بیشتری از سرنگ داشت. همچنین مشکل دیگری که این نوع تزریق داشت، این بود که در تزریق ها سر دستگاه تزریق کننده عوض نمی شد و ممکن بود آلودگی بین افراد منتقل شود.

 

 

آقای ران لووی، رئیس شرکت فارما جت که محصول جت اینجکتور را تولید کرده، اظهار داشت: «تزریق کننده های امروزی بسیار پیشرفت کرده اند. در این تزریق کننده ها سر تزریق کننده تعویض می شود و همچنین با راحتی بیشتر و درد کمتری تزریق صورت می گیرد.»

وی افزود: «تزریق این محصول مانند این است که کسی با بند لاستیکی به دست شما ضربه بزند. همچنین تزریق بسیار سریع اتفاق می افتد و برخی اصلا چیزی را حس نخواهند کرد. تزریق در کمتر از یک دهم ثانیه اتفاق می افتد.»

گفتنی است؛ صد ها هزار نفر از مردم آمریکا واکسن آنفولانزا را با این تزریق کننده دریافت کرده اند.

قطره بینی، در پایان راه

تزریق واکسن از طریق قطره بینی، قبلا در سراسر جهان مخصوصا در آمریکا مورد استفاده وسیع قرار می گرفت؛ علی الخصوص برای کودکان. اما سال گذشته پس از انجام یک مطالعه انجام این نوع واکسیناسیون در آمریکا ممنوع شد؛ چرا که این مطالعه نشان داد این نوع واکسیناسیون، مخصوصا در مورد کودکان، اثر لازم را بر ایمنی افراد ندارد. طبق این مطالعه این قطره بینی فقط سه درصد اثر داشته در صورتی که تزریق با سرنگ 63 درصد موثر بوده است.

منبع: npr

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.