طبیب من

کد خبر: 9055
گروه : اخبار سایت
تاریخ انتشار: ۴ام مرداد ۱۳۹۶ , ۱۰:۵۰
بیشتر والدینی که کودک در حال رشد دارند اغلب با شکایت فرزندشان از درد در استخوان‌های پا روبه‌رو هستند. اگرچه این شکایت از درد پا می‌تواند هشدار‌دهنده باشد، اغلب جای نگرانی وجود ندارد و تنها بخشی از فرایند رشد کودک به حساب می‌آید.

به گزارش طبيب من به نقل از روزنامه آرمان، اما چگونه می‌توان از درد رشد کودک مطمئن شد و چگونه می‌توان به تسکین این درد در کودک کمک کرد؟ دکتر «مارنی باکر» متخصص اطفال در مرکز پزشکی Saddleback Memorial کالیفرنیا در توضیح درد رشد می‌گوید: هرچند از نظر علمی اینکه درد رشد در کودک از رشد سریع استخوان و ماهیچه‌ها ناشی می‌شود، اثبات نشده اما اگر از هر پدر و مادری سوال کنید به شما می‌گوید که این درد‌ها واقعی هستند.

کار‌شناسان سلامت علت دقیق آن را نمی‌دانند اما احتمال می‌دهند که این درد با سطح فعالیت کودک در طول روز مرتبط است. به گفته باکر، علائم اولیه درد رشد احساس ناراحتی در قسمت پایین پاهاست که اغلب هنگام شب شروع می‌شود و شدید و عمیق است.

این درد به‌طورمعمول دو پا را درگیر می‌کند و باعث می‌شود کودک نتواند به خواب برود یا از خواب بلند می‌شود. درد رشد در سن نوزادی و مجدد در فاصله سنی ۸ تا ۱۲ سال در کودک ظاهر می‌شود.

درد رشد ویژگی‌های مشخصی دارد که می‌توان آن را از دیگر مشکلات متمایز کرد. این درد به‌طور عمومی در زانو و قسمت پایین پا‌ها اتفاق می‌افتد اما در تمامی کودکان نقطه درد ثابتی وجود ندارد.