درد قفسه سینه چه زمانی خطرناک است؟

2

به گزارش طبیب من به نقل از روزنامه جام جم، استرس‌های زندگی و کاری، اضافه وزن، مصرف فست فود‌ها و غذاهای نامناسب، کم تحرکی، عدم ورزش مناسب و مصرف دخانیات در جوامع امروزی بخصوص جوانان بسیار افزایش داشته است. به عبارتی کلی با این روند در سبک زندگی امروزی با گذر زمان شاهد آمار‌های بیشتری از حملات قلبی در جوانان خواهیم بود.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

تصویر درد قفسه سینه چه زمانی خطرناک است؟
دکتر بابک حیدری اقدم متخصص قلب و عروق، فلوشیب آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی در گفت‌و‌گو با جام جم آنلاین بیان کرد: دردهایی ناشی از حملات قلبی اصولا دردهایی هستند که در پشت جناق یا به عبارتی تخت سینه ایجاد می‌شوند. این دسته از درد‌ها در قفسه سینه منتشر شده و به شکل سوزشی، فشارنده و حس سنگین همراه است علاوه بر آن با انجام فعالیت حس درد بیشتر و با استراحت کمتر می‌شوند. البته در برخی از مواقع دردهای ناشی از حملات قلبی ممکن است در مواقع استراحت نیز به سراغ افراد رود. درد در قفسه سینه یا حسی مانند احساس فشار یا سنگینی شایع‌ترین نشانه یک حمله قلبی محسوب می‌شود.
وی در ادامه افزود: معمولا با مصرف قرص‌های زیرزبانی درد افراد کاهش پیدا می‌کند، انتشار این درد‌ها می‌تواند در ۲ طرف سینه (چپ و راست) ایجاد شود اما اکثرا در سمت چپ بروز می‌کند همچنین درد در نواحی فک تحتانی، گردن و بازوی چپ بسیار مشاهده می‌شود. اگر این درد‌ها همراه با حالاتی چون تنگی نفس، تعریق و تپش قلب باشد بی‌شک در یک قدمی حملات قلبی قرار دارید.
به گفته حیدری اقدم، البته تمامی بیماران این علائم را ندارند، برای مثال در بیماران دیابتی، پر فشار خون و افراد مُسن این دسته از نشانه‌ها کم دیده شده و حملات قلبی بصورت ضعف شدید ناگهانی همراه با تعریق سرد گریبان گیرشان می‌شود.
این متخصص تاکید کرد: اما در رابطه با درد‌های نقطه‌ای که همراه با خم و راست شدن تشدید پیدا می‌کند معمولا درد‌های مربوط به قلب و حملات قلبی نیستند. افرادی که این دسته علائم را دارا هستند معمولا سن بالای ۳۰ سال داشته و علاوه بر آن درگیری یک بیماری زمینه‌ای مانند دیابت، چربی خون بالا و فشارخون هستند و همچنین مصرف دخانیات در این افراد بسیار مشاهده می‌شود.
عضو هیئت مدیره اتروسکلروز توصیه کرد: اگر افراد با بیماری رو به رو شدند که دارای این نشانه‌ها بود اولین و مهم‌ترین اقدام این است که فرد را به هیچ وجه تکان نداده و تنها بیمار دراز بکشد و هیچ گونه فعالیتی نداشته باشد، همچنین اکسیژن رسانی به بیماری را افزایش دهند و سریعا با اورژانس تماس بگیرند و در این میان دادن آسپرین بچه در اکثر موارد اوضاع را بهبود می‌بخشد. بسیار مشاهده می‌شود اطرافیان بیمار پشت او را ماساژ می‌دهند لازم به ذکر است این اقدام مناسبی نیست و ممکن است شرایط را سخت‌تر کند و تنها کمک مفید اطرافیان این است که فرد را در بی‌حرکت نگه دارند.
وی متذکر شد: یکسری مطالب در خصوص حملات قلبی وجود دارد مبنی بر اینکه بعضا دردهای حمله قلبی در ناحیه معده رخ می‌دهد به عبارتی بیمار سنگینی در معده خود احساس می‌کند. یک درصد از حملات قلبی که در اثر گرفتگی رگ تحتانی قلب رخ می‌دهد، بیمار یک سنگینی در پایین قلب خود احساس کرده که گا‌ها با آروغ زدن هم همراه است لذا این نوع از درد را نیز باید جدی گرفت. همچنین بیشتر افرادی که درد در قفسه سینه و دست مرتبط با قلب دارند به این نکته اشاره دارند که درد قفسه سینه به شانه و سپس به دست سرایت می‌کند. درد ممکن است به سمت گردن، آرواره، پشت و دست راست نیز حرکت کند.
حیدری اقدم در خصوص کاهش سن حملات قلبی به جام جم آنلاین گفت: جامعه جوان ما نسبت به جوامع قبلی بسیار کم تحرک‌تر و به عبارتی زندگی ماشینی در تمامی دنیا همه گیر شده است. استرس‌های زندگی و کاری، اضافه وزن، مصرف فست فود‌ها و غذاهای نامناسب، کم تحرکی، عدم ورزش مناسب و مصرف دخانیات در جوامع امروزی بخصوص جوانان بسیار افزایش داشته است. به عبارتی کلی با این روند در سبک زندگی امروزی با گذر زمان شاهد آمار‌های بیشتری از حملات قلبی در جوانان خواهیم بود.
این متخصص خاطرنشان کرد: احساس درد در دست چپ که با فعالیت شدید‌تر می‌شود و با استراحت بهبود می‌یابد، نیاز به رسیدگی پزشکی فوری دارد زیرا ممکن است نشانه‌ای از یک مشکل قلبی جدی باشد.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.