روش تشخیص عسل اصل از تقلبی

5

به گزارش طبیب من به نقل از روزنامه خراسان ،با چشمانش شکل ظاهری عسل را می‌بیند، با بینی‎اش آن را بو می‌‎کند و با زبانش آن را مزه مزه می‌‎کند. اگر عسل، عطر و طعم گل‎‌ها را داشته‎باشد، واقعی است اما عسلی که بوییدن آن باعث عطسه شود و چشیدنش گلو را بسوزاند، به احتمال زیاد تقلبی است.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

روش‎های دیگر تشخیص عسل اصل:

ریختن عسل در آب سرد: اگر مقداری عسل طبیعی را در یک لیوان آب سرد بریزید، می‌بینید که عسل کاملا حالت چسبندگی خود را حفظ می‌کند و خیلی سخت و دیر در آب سرد حل می‌شود اما عسل تقلبی سریع در آب حل می‌شود. اگر عسل را داخل لیوان محتوی آب بریزید، چنان‏چه به صورت عمودی وارد لیوان شود و به‎سرعت حل نشود و در ته لیوان جمع شود، عسل مطلوبی است. عسلی که هنگام ریختن در آب حل شود، خلوص کمتری دارد.

رس زدن عسل: رس زدن به معنای رسوب کردن و کدر شدن عسل است. برخلاف تصور عمومی عسل طبیعی به دلیل داشتن «دیاستاز» (دیاستاز، یکی از آنزیم‎های اصلی عسل و عامل شکستن قندهای ترکیبی و تبدیل آن‎‌ها به قندهای ساده است.) بعد از مدتی ته‌نشین می‌شود و رس می‌زند؛ یعنی ذرات قند عسل متبلور می‌شود و عسل مانند روغن نباتی سفت می‌‎شود. تفاوت آن با شکرک زدن که در مربا ایجاد می‌شود، این است که بلورهای عسل رس زده خیلی ریز‌تر از بلورهای مربای شکرک زده است.

مزه کردن: عسل طبیعی، علاوه بر شیرینی خاص، دارای مزه و طعم ویژه‎ای است که عسل‌های مصنوعی فاقد آن هستند؛ باید توجه داشت که عسل مصنوعی بیشتر مزه شیرینیِ شکر می‌دهد تا مزه خالص عسل. عسل طبیعی به سرعت در دهان آب می‌‎شود و پس از مصرف ایجاد انرژی می‌‎کند، در حالی‌که عسل غیرطبیعی طعم آبنبات می‌‎دهد. اگر مصرف‌کننده حرفه‌ای عسل خالص شوید بدون زحمت قادر خواهید بود عسل غیرواقعی را بشناسید.

عطر و بوی طبیعی: اگر درپوش عسل مدتی بسته باشد هنگام باز کردن درپوش، بو و رایحه مطبوع عسل طبیعی را می‌توانید استشمام کنید.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.