رونمایی از کتاب «طب عمومی مورتاگ»

5

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ در نهمین گردهمایی علمی فصلی انجمن پزشکان عمومی که ظهر امروز برگزار شد، از کتاب “طب عمومی مورتاگ” در سالن همایش‌های رازی در دانشگاه علوم پزشکی ایران رونمایی شد.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

عباس کامیابی، رئیس انجمن پزشکان عمومی کشور در این مراسم ابراز امیداوری کرد که پزشکان عمومی ایران به یک رفرنس دست یافتند.

کامیابی به انتخابات انجمن پزشکان هم اشاره کرد و گفت : این انتخابات بسیار وزین برگزار شد، اما انتخابات سازمان نظام پزشکی حرف و حدیث‌های گوناگونی را دربرداشت به خصوص به دلیل لغو نوع انتخابات الکترونیکی که به همین منظور لازم می دانم بگوبم حق بسیاری از دوستانمان ضایع شد؛ که نیاز است در این زمینه تامل صورت گیرد.

کامیابی ادامه داد: حداقل اینکه باید به نوعی سبب ساز و مسائل حقوقی این ماجرا تا حدودی باز شود. تمام مخارج را جامعه پزشکی نباید پرداخت کند و مسئولین نیز باید پاسخگو باشند. در این دو انتخابات توجه نیاز جوامع پزشکی به عوامل انگیزش‌زا است. در این زمینه با انجمن پزشکان عمومی فعالیت‌هایی انجام دادیم. یکی از این موارد که نیاز به کسب آن وجود داشت، وجود یک رفرنس بود.

وی افزود: واژه‌های گوناگونی به پزشکان عمومی اطلاق می‌شود، مانند دکترای پزشکی، دکترای حرفه‌ای، پزشکان عمومی‌، طبیب عمومی، پزشک خانواده در این دوره با توافقی که با دوستان در قبلی هیئت مدیره واژه طب عمومی را که برگرفته از حکمت عمومی است به نوعی در حوزه سلامت جا بیندازیم که تا حدودی موفقیت‌آمیز بوده است.

رئیس انجمن پزشکان عمومی ایران تصریح کرد: این کتاب نیز مخصوصا طب عمومی مورتاگ نامگذاری شده است. طب عمومی بنیان است زیرساخت دانش تخصصی و ما هنوز آن را درک نکردیم.

به گفته وی با شروع طرح تحول سلامت به تحلیل این طرح در بخش‌ها مختلف بحث طرح تحول در بهداشت، درمان و آموزش پرداخته شد. به خصوص بهداشت که در سطح یک است و در آن صاحب جایگاه هستیم.

کامیابی با بیان اینکه در مسیر طرح تحول سلامت متوجه داشتن مرجع و آکادمیک طب عمومی در سایر کشورها شدیم، اظهار داشت: متاسفانه  ما چندین ساله از کتابهای تخصصی هاریسون و شوارتز استفاده می‌کنیم. دوستان ما در سایر کشورها بررسی کردند و گروهی را تشکیل دادند و به رفرنس پزشکان عمومی استرالیا که یکی از کشورهاست در تشکیلات حوزه سلامت موفق عمل کرده است، دست یافتیم.

وی ادامه داد: در این میان کتاب مورتاگ را بررسی کردیم و فهمیدیم ،مورتاگ این پزشک عمومی یک همت و استعداد درون‌زا داشته است و  در نهایت توانسته با همین رتبه پزشک عمومی درجات علمی را کسب کند و به یک پروفسور تبدیل شود.

به بیان کامیابی به هنگام بررسی کتاب “مورتاگ” متوجه کمترین میزان نیاز به محفوظات پزشکان عمومی می‌شویم. در این کتاب کمترین محک بر روی محفوظات پرداخته شده است. در عمل ما را به سمت تشخیص درست بیماری‌ها می‌برد. به نوعی یک پروتکل هم محسوب می‌شود.

هنرمند، مترجم کتاب “طب عمومی مورتاگ”در مراسم رونمایی از این کتاب گفت: ما در طبابت عمومی دارای بحران هستیم و نیاز است تا به جایگاه و هویت پزشکی عمومی پی ببریم. علت بی‌هویتی ما نداشتن مرجع است. اگر در مورد طب داخلی سوال داشته باشیم به کتاب هاریسون و اگر در مورد جراحی سوال داشته باشیم به کتاب شوارتز مراحعه می‌کنیم؛ این‌ها باعث می‌شومد هویت خودمان را از دست بدهیم. چراکه هیچ‌کدام ‌آن‌ها برای ما نوشته نشده‌اند.

به گفته هنرمند، این کتاب برای اطبای عمومی نوشته شده و به محض مطالعه این موضوع قابل درک است.

وی درخصوص مشخصات کتاب هم گفت: این کتاب بسیار خوب سازماندهی شده، مطالب را به بیان ساده بیان می‌کند و مستقیم به سراغ درمان‌ها رفته است. نکته‌ای که ما خود را ملزم به رعایت آن دانسته‌ایم این بود است که سبک نگارش و چاپ کتاب اصلی را رعایت کنیم  تا مطالب صفحات کتاب ترجمه شده با کتاب اصلی دقیق و برابر باشد. در ترجمه آن حساسیت خاصی به خرج داده شده به طوری که خط به خط و پاراگراف به پاراگراف کتاب ترجمه با کتاب اصلی مشابه‌اند.

علیرضا زالی، رئیس سازمان نظام پزشکی کشور هم در این مراسم گفت: بسیاری از دستاوردها حوزه سلامت مدیون پزشکان عمومی است. آن چیزی که امروز منجر به رنج بسیاری از پزشکان عمومی کشور در اقصی نقاط کشور شده است بحران هویتی است. اینکه اصالتا اطبای عمومی به جایگاه حقیقی خود در حوزه سلامت دست نیافتند، نیازمند تغییر و بازمهندسی نوین برای جایابی این افراد است.

گفتنی است؛ کتاب طب عمومی مورتاگ به‌عنوان رفرنس طلایی و استاندارد طب عمومی و مراقبت-های اولیه در بسیاری کشورهای جهان شناخته‌شده و این کتاب تاکنون به 14 زبان ترجمه شده است.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.