طبیب من

کد خبر: 9156
تاریخ انتشار: ۷ام مرداد ۱۳۹۶ , ۱۲:۳۰
آزمایشات بر روی موش ها نشان می دهد، سلول های بخشی از مغز فرایند پیری و سرعت آن را کنترل می کنند.

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «سبک زندگی»؛ اخیرا محققان کالج پزشکی آلبرت اینشتین، مطالعاتی را بر روی موش ها انجام داده اند تا چگونگی فرآیند پیری را دریابند.

این مطالعات که در مجله سلامت نیچر (Nature) منتشر شده، نشان داد سلول های بخشی از مغز به نام «هیپوتالاموس» فرآیند پیری و سرعت آن را کنترل می کنند.

دکتر دونگ شنگ کای، عضو این تیم پژوهشی گفت: پژوهش ما نشان داد، سلول های بنیادی واقع در “هیپوتالاموس” در طول زندگی تضعیف می شوند و از بین می روند و تضعیف این سلول ها با فرایند پیری ارتباط دارد.

جالب ترین بخش نتایج این پژوهش این است که  تضعیف سلول های بنیادی برگشت ناپذیر نیست. یعنی می توان با جایگزین کردن این سلول ها و یا موادی که این سلول ها می سازند، فرایند پیری را متوقف و یا آن را معکوس کرد.

اما برای سنجش این فرضیه که سلول های بنیادی هیپوتالاموس فرایند پیری را کنترل می کنند، محققان این سلول ها را هنگام افزایش سن موش ها زیر نظر گرفتند. هنگامی که جانور به ۱۰ ماهگی رسید برخی از این سلول ها از بین رفتند. پس از گذشت ۲ سال که موش به پیری می رسد، بیشتر این سلول ها ناپدید شده بودند.

همچنین این مطالعه نشان داد، زمانی که این سلول ها در سنین میانسالی موش، به صورت دستی حذف می شدند، موش ها دچار پیری زودرس می شدند.

این محققان، در ادامه آزمایش، سلول های بنیادی هیپوتالاموس را به موش های میانسالی که این سلول ها را از مغز آنها حذف کرده بودند، و همچنین به موش های سالم، تزریق کردند. مشاهدات نشان داد فرایند پیری در هر دو گروه آهسته شد و یا فرایند برعکس شد.

گفتنی است؛ قبلا مشخص شده بود که هیپوتالاموس وظیفه تنظیم اعمال زیادی را در بدن بر عهده دارد. اعمالی نظیر رشد، نمو، تولید مثل و سوخت و ساز توسط هیپوتالاموس کنترل می شوند. اما نتایج این پژوهش جدید وظیفه مهم دیگری را که توسط این عضو حیاتی در مغز انجام می شود، کشف کرده است؛ کنترل فرآیند پیری.

منبع: ScienceDaily

انتهای پیام/