طبیب من

کد خبر: 9186
تاریخ انتشار: ۵ام مرداد ۱۳۹۶ , ۱۳:۵۳
مدیر کل نظارت بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو گفت: نگرش‌های منفی نسبت به کیفیت دارو‌های ایرانی، باعث شده است تا بسیاری از مردم برای رفع نیاز دارویی خود از برند‌های خارجی، ۴۰ درصد بیشتر هزینه کنند.
به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ اکبر عبدالهی مدیر کل نظارت بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو گفت: بر اساس آزمایش‌های انجام شده دارو‌های داخلی و خارجی هیچ تفاوتی در کیفیت با هم ندارند و تنها از نظر استانداردها، از هم متمایز می‌شوند.

وی افزود: نگرش و طرز فکر مردم نسبت به دارو‌های برند و خارجی منجر به ایجاد تمایز بین این دارو‌ها شده و تا حدی پیش رفته است که افراد حاضرند با پرداخت مبالغ هنگفت، از دارو‌های خارجی استفاده کنند.

مدیر کل نظارت بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو خاطر نشان کرد: در بسیاری از مواقع اعتماد و اطمینان به تأثیر دارو‌های خارجی، در عمل انرژی مثبت را به بیمار تلقین کرده و در عمل بسیاری از بیماری‌ها را به بهبودی می‌رساند.
وی عنوان کرد: قیمت دارو‌های ایرانی با همان کیفیت دارو‌های برند، با دارو‌های خارجی تفاوت بسیاری دارد. این در حالی است که دارو‌های با تکنولوژی بالا و دانش بنیان ایرانی ۳۰ تا ۴۰ درصد ارزان‌تر از نوع خارجی آن است و دارو‌های ژنریک ایرانی نسبت به کشور‌هایی مانند هند ۴ برابر ارزان‌تر است.
عبدالهی گفت: سازمان غذا و دارو تمام تلاش خود را برای تلاش خود را کرده است که داروی ایرانی در حد داروی خارجی تولید کند و بیماران بتوانند با صرف هزینه کمتر داروی مرغوب تهیه کنند. در بسیاری از مواقع مصرف دو داروی مشترک با مارک متفاوت در بیماران اعصاب و روان نتایج مختلفی داشته است و با بررسی‌های انجام شده شاهد تأثیر خوب داروی خارجی در بهبود سریع بیمار بوده ایم.
مدیر کل نظارت بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو در پایان یادآور شد: برای پیشبرد اقتصاد و دانش کشور در زمینه دارو باید بر فرهنگ و نگرش مردم کار شود و اعتماد به دارو‌های ایرانی و نقش موثر آن‌ها در بهبودی و درمان بیماری در جامعه رواج یابد و نگاه منفی به دارو‌های داخلی در اذهان عمومی اصلاح شود.
انتهای پیام/