چطور جوانتر از سن شناسنامه‌تان به نظر برسید؟

2

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ تقریبا تمام خانم ها تمایل دارند ظاهری جوانتر از سن شان داشته باشند. سن واقعی انسان با سلامتی کروموزوم های فرد ارتباط مستقیم دارد.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

«دیوید پلموتر» پزشک و نورولوژیست می‌گوید: «کلید جوان ماندن، حفظ و نگهداری از اندازه تلومر کروموزوم ها است».

دکتر«الیزابت بلک بورن» برنده جایزه نوبل در تحقیقات مرتبط با تلومر می‌گوید: «تلومر قسمت انتهایی رشته DNA است که سرعت روند پیری را بر عهده دارد. در واقع تلومر مانند یک کلاهک در انتهای کروموزم است که از شکسته شدن DNA جلوگیری می کند».

هرچه قدر طول “تلومر” بیشتر باشد بهتر است، اما با هر بار تقسیم سلولی، طول تلومر کوتاه تر می‌شود تا زمانی که خیلی کوچک شود. در این زمان تقسیم سلول متوقف شده و سلول می‌میرد. هر چقدر سرعت کوتاه شدن تلومر بیشتر باشد، سلول سریع تر حساس و پیر می شود و عوارضی چون از دست رفتن حافظه و اضافه وزن بروز می‌کند.

محافظت از تلومر ها شانس زندگی را برای شما بهتر و طولانی تر می‌کند، بنابراین برای مبارزه با پیری سه راهکار پیشنهاد می شود:

 چربی ماهی

دکتر پلموتر می گوید: «التهاب در بدن باعث بروز استرس اکسیداتیو و آسیب به تلومر می‌شود که این شرایط می تواند باعث بیماری هایی قلبی، دیابت و آلزایمر شود».

مصرف 2تا چهار بار در هفته ماهی سالمون و تن برای دریافت چربی امگا 3 بهترین راه برای کاهش التهاب است. طبق نتایج مطالعه‌ای بر روی بزرگسالان، در افرادی که اسیدچرب امگا 3 در خون آنها بیشتر است، کوتاه شدن طول تلومر به میزان 2.6 برابر کاهش داشته است.

همچنین مصرف روزانه روغن ماهی باعث 60 درصد کاهش درد مفاصل و 20 درصد افزایش دامنه حرکت می شود.

 راه رفتن سریع

فعالیت بدنی باعث کاهش روند کوتاه شدن تلومر به میزان 75 درصد می‌شود. نتایج مطالعه‌ای در «مجله اروپایی قلب» نشان می‌دهد 45 دقیقه ایروبیک یا پیاده روی سریع، سه بار در هفته و به مدت شش ماه، باعث 2 برابر شدن تولید آنزیم تلومراز می‌شود.

تلومراز آنزیم محافظی است که طی تقسیم سلولی ماده DNA را به کروموزوم اضافه کرده و مانع کوتاه شدن طول آن می‌شود.

فعالیت کوتاه اما شدید که باعث افزایش اکسیژن مصرفی می‌شود، نقش مهمی در حفاظت از تلومر دارد. بهترین ورزش پیاده روی سریع به مدت سه دقیقه، سپس راه رفتن معمولی و تکرار این روش به مدت چهار بار در روز است. این نوع ورزش همچنین باعث کاهش قند خون می‌شود.

 خانواده ویتامین B

“هموسیستئین” آمینو اسیدی است که نقش مهمی در کوتاه شدن تلومر دارد. یک نفر از هر هشت زن سطح بالایی از هموسیستئین را در خون خود دارند.

دکتر «پلموتر» با توجه به نتایج منتشر شده در مجله «FEBS» عنوان می‌کند: مصرف «ب کمپلکس» می‌تواند باعث کاهش سطح هموسیسئتین و افزایش طول تلومر شود. این افراد می‌توانند مکمل های شامل 50 میلی گرم ویتامین «ب 6»، 400 میکروگرم اسید فولیک و 250 میکروگرم ویتامین «B12» را مصرف کنند.

همچنین مصرف این ویتامین به دلیل افزایش هورمون شادی(سروتونین) و خواب (ملاتونین) می تواند در تغییر خلق و خو و خواب عمیق نقش داشته باشد.

منبع: Firstforwome

انتهای پیام/

 

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.