منابع سرشار ازBکمپلکس را بشناسید

3

به گزارش طبیب من به نقل از آرمان، در ادامه به موادی غذایی‌ که غنی از ویتامینBکمپلکس هستند، اشاره می‌شود.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ماهی
با اینکه ماهی قادر به تشکیل ویتامینB۱۲ در بدن خود نیست؛ اما یکی از غنی‌ترین منابع این ویتامین است.
ماهی ساردین، ماکرل و ماهی قزل آلا نمونه‌هایی هستند که غنی از ویتامین‌هایBو سایر مواد مغذی هستند.

جگر
جگر گاو یا گوساله یکی از غنی‌ترین منابع ویتامین‌های گروهBاست. در واقع حدود ۶۸ گرم جگر گاو بیش از نیمی از نیاز روزانه بدن بهB۶، B۹ وB۱۲ را تامین می‌کند. ویتامین B۹ از بروز نقایص مادرزادی جلوگیری می‌کند. ویتامینB۶ باعث تولید سروتینین می‌شود که برای تنظیم خلق و خو و خواب مورد نیاز است وB۱۲ به تشکیل سلول‌های قرمز خون کمک می‌کند.

گوشت مرغ
گوشت مرغ که همیشه نیز در دسترس است، یک منبع فوق‌العاده از ویتامینBکمپلکس، پروتئین و دیگر مواد معدنی است که برای بدن ضروری است. سینه مرغ پخته شده منبع خوبی از نیاسین (۳ B)، اسید پانتوتنیک (۵ B) و ویتامینB۶ است.

تخم‌مرغ و لبنیات
تخم‌مرغ سرخ شده یا آب‌پز منبعی سرشار از انواع ویتامین‌هایBاست. زرده تخم‌مرغ منبع عالی از ویتامینB۱۲ است. تخم‌مرغ حاوی نیاسین، ویتامینB۶ و بیوتین نیز هست که مسئول تنظیم سوخت وساز بدن، افزایش ایمنی و رشد سلول‌ها هستند. علاوه بر این، شیر و محصولات لبنی نیز یک منبع غنی از تیامین (Bیک)، ریبوفلاوین (B۲) و ویتامینB۱۲ هستند. دیگر ویتامین‌های گروهBنیز با‌درصد کمتری در تخم‌مرغ حضور دارند.

انواع لوبیا
انواع لوبیا یک منبع عالی از ویتامینBکمپلکس است. بسیاری از گونه‌های لوبیا از جمله لوبیا قرمز، چشم بلبلی، لوبیا چیتی و حتی نخود غنی از تیامین، نیاسین، فولات و ریبوفلاوین هستند. این ویتامین‌ها باعث تبدیل غذا به انرژی، کاهش التهاب و افزایش کلسترول خوب می‌شود.

شیر سویای غنی شده
شیر سویا یک منبع عالی از ویتامینB۱۲ و یک جایگزین سالم برای گیاهخواران و افرادی است که نمی‌توانند لاکتوز را تحمل کنند. از آنجا که ویتامینB۱۲ عمدتا در محصولات حیوانی یافت می‌شود، شیر سویا برای گیاهخواران بسیار مفید است. همچنین از آنجا که شیر سویا از گیاه سویا استخراج می‌شود، حاوی لاکتوز، کلسترول یا چربی‌های اشباع شده‌ نیست. شیر سویا جز ویتامین B۱۲، حاوی مقدار کمی از ویتامین‌های دیگر گروهBنیز هست.

جو دو سر
غلات مانند بلغور جو دو سر یکی دیگر از منابع ویتامینBکمپلکس است. بلغور جو دو سر حاوی ویتامین‌های گروهBاز جملهB۶ است که نقش مهمی را در ارتباطات عصبی مغز ایفا می‌کند. دیگر ویتامین‌های موجود در آنBیک، B۲، B۳ وB۹ است. بلغور جو دو سر همچنین حاوی فیبر، کلسیم، آهن، منیزیم، فسفر، پتاسیم، روی و ویتامین‌های‌ای و کاست و کلسترول ندارد.

مغز‌ها و دانه‌ها
مغز‌ها و دانه‌ها منابعی غنی از بسیاری از ویتامین‌های مهمBکمپلکس، مانند نیاسین، تیامین، ریبوفلاوین، اسید پانتوتنیک، فولات و ویتامینB۶ هستند. خوردن حدود ۴۲ گرم مغز به‌طور روزانه به کاهش احتمال ابتلا به اختلالات مختلف قلبی و عروقی کمک می‌کند. شاه بلوط، پسته، گردو، دانه آفتابگردان، تخم‌کتان و شاهدانه از منابع خوب ویتامین‌های گروهBمحسوب می‌شوند.

اسفناج
اسفناج یکی از بهترین منابع ویتامین‌های گروهBاست که برای سلامت فرد بسیار مفید است. این گیاه شامل چندین نوع مختلف از ویتامینBو در واقع سرشار از فولات است. یک فنجان اسفناج خام، ۱۵‌درصد از نیاز روزانه ویتامینB۹ یا فولات را تامین می‌کند. ویتامینB۹ باعث شکل‌گیری بافت‌ها، عملکرد مناسب سلول‌ها و همچنین تولید DNA می‌شود. دیگر همچنین این گیاه غنی از پروتئین، کلسیم، آهن، منیزیم و پتاسیم است.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.