زنگ «بحران دارویی» کشور به صدا در می آید؟

100

به گزارش طبیب من به نقل از مهر، چندی قبل بود که تعدادی از مدیران شرکت‌های داوریی کشور در یک نشست چالشی با حضور مدیرکل نظارت بر دارو و موادمخدر سازمان غذا و دارو، تکرار بحران دارویی را هشدار دادند.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

مشکل عدم پرداخت مطالبات شرکت‌های دارویی، باعث شده که خط تولید برخی اقلام دارویی در داخل متوقف شود و از همین رو، سازمان غذا و دارو با مشکل تامین این قبیل دارو‌ها مواجه است. موضوعی که اگر به درستی مدیریت نشود، می‌تواند عواقب ناگواری به دنبال داشته باشد.

بشیر خالقی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره طلب ۱۸ ماهه شرکت‌های دارویی به بیمارستان‌ها، گفت: این مشکلات بیشتر برای بیمارستان‌های وابسته به دانشگاه‌های علوم پزشکی است و بیمارستان‌های تامین اجتماعی با چنین مشکلاتی با این حجم بدهی مواجه نیستند.

وی ادامه داد: با توجه به بدهی‌های بیمه سلامت مجلس مصوب کرد تا ۸ هزار میلیارد تومان به بیمه سلامت تزریق اعتبار شود حال به نظر می‌رسد برای جبران بدهی بیمارستان‌ها به شرکت‌های دارویی نیز دولت باید وارد عمل شود.

خالقی تصریح کرد: اگر بدهی بیمارستان‌ها به شرکت‌های دارویی همچنان پابرجا باقی بماند در ارایه خدمت به بیماران با مشکل مواجه خواهیم شد و در ‌‌نهایت نارضایتی مردم را شاهد هستیم درحالی که مردم نباید چوب این انباشت بدهی را بخورند.

وی یادآور شد: واقعیت آن است که طلب شرکت‌های دارویی به بیمارستان‌ها ممکن است شرایط را به قبل بازگرداند و مردم دچار کمبود دارو شده و در تامین آن با مشکل مواجه شوند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، گفت: بدون شک در چنین شرایطی وضعیت تامین دارو و تجهیزات پزشکی با مشکل مواجه خواهد شد و ممکن است قیمت دارو‌ها نیز با افزایش مواجه شود.

همایون یوسفی نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، نیز با بیان اینکه در حال حاضر زنگ خطر عدم پرداخت مطالبات شرکت‌های دارویی به صدا در آمده است، گفت: اکنون وزارت بهداشت با انباشت بدهی‌ها مواجه شده است.

وی ضمن هشدار نسبت به مطالبات شرکت‌های دارویی از بیمارستان‌ها، افزود: واقعیت آن است که کمبود منابع مالی ارکان مختلف نظام سلامت را با مشکل مواجه کرده است که شرکت‌های دارویی نیز یکی از مجموعه‌هایی است که با مشکل مواجه شده است.

یوسفی ادامه داد: این واقعیت را باید بپذیریم که نظام سلامت با بدهی‌های انباشته شده روبرو است باید برای آن تدابیری اندیشیده شود اکنون مرحله اول طرح تحول سلامت را پشت سر گذاشته‌ایم و حال باید در مراحل بعدی اجرای این طرح، به دنبال راهکار و استراتژی برای بهبود عملکرد این طرح بود.

وی تاکید کرد: باید راهکار منطقی برای تامین منابع مالی وزارت بهداشت در نظر گرفت به گونه‌ای که به دنبال منابع مالی جدید و پایدار برای وزارت بهداشت بود.

دکتر اکبر عبداللهی اصل مدیرکل نظارت بر دارو و موادمخدر سازمان غذا و دارو، با عنوان این مطلب که ۵۳ قلم داروی تولید داخل دچار کمبود شده است، گفت: موجودی این اقلام دارویی به زیر یک ماه رسیده و ۷۵۰ قلم داروی دیگر نیز موجودی آن‌ها زیر سه ماه است.

وی با بیان این مطلب که بیمه‌ها برای بهبود وضعیت صنعت داروسازی همکاری نمی‌کنند، گفت: مشکلات صنعت داروسازی کشور باید در سطح هیات دولت حل شود.

مدیرکل نظارت بر دارو و موادمخدر سازمان غذا و دارو، تاکید کرد: اگر فکری به حال صنعت داروسازی نشود، تبدیل به بحران می‌شود.

آنچه مسلم است، کشور یکبار در سال ۹۱ دچار بحران دارویی شد که عواقب آن بحران گریبانگیر مردم و بیماران گردید. بنابراین، عدم تدبیر برای حل مشکلات شرکت‌های دارویی، می‌تواند منجر به تکرار آن بحران دارویی شود.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.