علائم بیماری کلیوی را بشناسید

1

به گزارش طبیب من به نقل از آرمان٬ نشانه‌های ابتلا به مشکلات کلیوی شاید آن‌قدر جزئی و کم اهمیت به نظر برسند که افراد چندین سال با آن‌ها زندگی کنند و شکایتی هم نداشته باشند. اما همین مشکلات کوچک می‌توانند به نارسایی کلیوی منجر شوند. درادامه واضح‌ترین علائم ابتلا به بیماری‌های کلیوی را معرفی می‌شوند.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ورم
این تورم در نقاطی مانند پا‌ها، مچ دست وپا، و حتی صورت نیز ایجاد شده و با درد همراه است. تجربه بیماران از این قرار است: مچ دست و پا‌ها تا حدی ورم می‌کنند که ممکن است حتی فکر کنید کفش‌هایتان تنگ شده‌اند. این در واقع تورم صورت است. تورم در مچ پا‌ها، احساس درد و خستگی را به‌حدی می‌رساند که حتی نمی‌توانید راه رفتن را تا کوچه بعد ادامه دهید.

خستگی
اگر کلیه از کار بیفتد، تولید هورمون اریتروپوئیتین که عامل حمل اکسیژن توسط گلبول‌های قرمز خون است، متوقف خواهد شد. این مساله منجر به کاهش میزان اکسیژن در گلبول‌های خون و نهایتا سلول‌های مغز و ماهیچه‌های بدن می‌شود. کمبود اکسیژن در سلول‌های بدن نیز خستگی آن‌ها و بدن را در پی خواهد داشت. احساس خستگی به‌طور مداوم همراه شماست و هیچ‌توانی در بدن خود حس نمی‌کنید. تمایل به خوابیدن، بیشتر و بیشتر می‌شود. به محض اینکه از محل کار به خانه می‌رسید، اولین چیزی که احساس می‌کنید، نیاز شدید به خواب است. حتی اگر هیچ‌کاری انجام ندهید، همیشه احساس خستگی می‌کنید، درست مانند اوقاتی که کار زیادی انجام داده و خستگیمان شما را بریده است.

تهوع‌ و استفراغ
مواد زایدی که به‌خاطر کم‌کاری یا نارسایی کلیوی در بدن انباشته شده است منجر به‌بروز حالت تهوع و استفراغ می‌شود.

تغییرات ادرار
اگر مشکلی در عملکرد کلیه‌ها ایجاد شود، اولین نشانه‌های آن در وضعیت ادرار مشاهده می‌شود. تکرر ادرار در شب، مشاهده ادرار کف‌آلود و رنگ پریده، ادرار تیره‌رنگ، دفع ادرار به‌همراه خون، احساس درد و فشار به هنگام ادرارکردن را بسیاری از بیماران گزارش می‌کنند.

نکته
به یاد داشته باشید، برای آگاهی از جزئیات بروز هر نشانه، باید به پزشک مراجعه کنید. در اغلب موارد آزمایش خون و ادرار نیز توسط پزشک برایتان تجویز می‌شود.

تنگی‌نفس
تنگی‌نفس به دو دلیل به مشکلات کلیوی مربوط می‌شود. اول اینکه سرریز مایعات اضافی در بدن منجر به کاهش عملکرد ریه‌ها می‌شود و عامل دوم کاهش میزان اکسیژن در خون است که علاوه بر سایر سلول‌های بدن، سلول‌های بافت ریه را نیز با مشکل مواجه می‌کند. در این هنگام خوابیدن مشکل می‌شود. اگر بخواهید مسیر طولانی راه بروید و یا از چند پله بالا بروید، احتمالا دچار مشکل خواهید شد و به‌شدت خسته و بی‌حال می‌شوید.

جوش‌های پوستی و خارش
اگر کلیه‌ها کم کار شده و یا از کار بیفتند، مواد زاید وارد خون می‌شوند که می‌تواند بثورات پوستی و حس خارش شدید را ایجاد کند. این وضعیت، یک خارش عادی در بخشی از پوست نیست. احساس می‌کنید تمام بخش‌های سطحی و زیرین پوست، می‌خارند. برای رفع خارش، ممکن است حتی از برس نیز استفاده کنید و به سبب خاراندن بسیار، به پوست خود صدمه بزنید.

احساس سرما
کم‌خونی ناشی از نارسایی کلیوی باعث افزایش احساس سرما در شما می‌شود. ممکن است حتی در یک اتاق گرم هم سردتان شود. گاهی به حد لرز سردتان می‌شود. حتی زمانی که هوا بسیار بسیار گرم است، سرما برایتان غیر قابل تحمل خواهد بود.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.