نکات دیابت در فصل تابستان

90

به گزارش طبیب من به نقل از آرمان٬ مسئول آموزش پژوهشگاه علوم غددومتابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار کرد: بیماران دیابتی در هوای گرم از مصرف چای، قهوه و مواد کافئین‌دار پرهیز کنند، مصرف این قبیل نوشیدنی‌ها و خوراکی‌ها سبب از دست رفتن بیشتر آب بدن می‌شود و افزایش دفع آب به افزایش غلظت قندخون منجر می‌شود که می‌تواند برای بیماران، عوارضی به همراه داشته باشد.
دکتر محسن خوش نیت نیکخو گفت: داروهای دیابت هم در معرض هوای گرم آسیب می‌بینند؛ به‌طور خاص، انسولین در هوای گرم به ویژه اگر در معرض مستقیم اشعه آفتاب قرار گیرد، ممکن است فاسد شود. استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: همچنین قرص‌های خوراکی این بیماران در هوای گرم، حدود ۴۰‌درصد کارایی خود را از دست می‌دهند‌.
خوش‌نیت با اشاره به اینکه در آب و هوای گرم و مرطوب احتمال گرمازدگی برای همه به خصوص بیماران دیابتی بیشتر است، بیان کرد: مکانیزم تعریق در بیماران دیابتی ممکن است در این شرایط آسیب ببیند.
عوارض بیماری دیابت کدامند؟
عوارض بیماری دیابت را می‌توان به دو نوع عوارض زودرس و عوارض دیررس تقسیم کرد. عوارض زودرس دیابت شامل موارد زیر هستند: هیپوگلیسمی (کاهش قندخون به ۷۰ میلی گرم در دسی‌لیتر و کمتر)، هیپوگلیسمی ممکن است به علت مصرف زیاد انسولین یا قرص‌های پایین آورنده قندخون، کم خوردن یا حذف یک وعده غذای اصلی و یا میان وعده و فعالیت بدنی زیاد ایجاد شود. علائم هیپوگلیسمی شامل احساس ضعف یا گرسنگی، رنگ پریدگی، عرق سرد، طپش قلب، سرگیجه، گیجی، خواب آلودگی و در موارد شدید بیهوشی است.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

مراقبت از پای دیابتی‌ها
زخم پا از عوارضی است که بیماران مبتلایان به دیابت در معرض آن هستند و به گفته دکتر خوش‌نیت، مراقبت از پا توسط بیماران دیابتی در هوای گرم اهمیت بیشتری دارد و لازم است که به‌طور جدی مد نظر باشد. خوش‌نیت ادامه داد: وجود رطوبت در داخل کفش سبب ایجاد قارچ بین انگشتان پا می‌شود و احتمال ابتلا به عفونت قارچی را افزایش می‌دهد؛ به‌دنبال آن عفونت‌های باکتریال در پا ایجاد می‌شود که می‌تواند عوارضی برای بیماران داشته باشد.
وی بر شست‌و‌شوی مرتب و منظم روزانه پا در ایام گرم سال تاکید کرد و افزود: بیماران دیابتی نباید از شست‌و‌شوی پا برای حداقل یک تا ۲ بار در روز و معاینه آن غافل شوند.
فوق تخصص غددومتابولیسم تاکید کرد که بیماران دیابتی در استخر‌ها و سواحل دریا به هیچ‌وجه نباید با پای برهنه راه بروند و لازم است که در این مکان‌ها از کفش و یا دمپایی مناسب استفاده کنند. مسئول آموزش پژوهشگاه علوم غددومتابولیسم همچنین در خصوص ورزش بیماران دیابتی در هوای گرم سال گفت: ورزش در هوای گرم باعث می‌شود که فرد دیابتی دچار کم‌آبی شده و براثر آن قندخون بیشتر افزایش پیدا کند.
دیابت چیست
دیابت بیماری خاموشی است که در مراحل اولیه بروز، بدون علامت است و تا زمانی که آزمایش‌های مربوطه انجام نشود یا علائم آن بروز نکند، نمی‌توان به وجود این بیماری پی برد. دیابت شامل نوع یک و نوع ۲ است.. این نوع دیابت که به آن دیابت جوانی نیز می‌گویند، بیشتر در کودکان و نوجوانان دیده می‌شود و عامل ژنتیکی دارد. دیابت نوع ۲ در اثر اختلال در تولید انسولین در افراد بزرگسال بروز می‌کند و افراد مبتلا به این نوع از دیابت می‌توانند بیماری خود را از طریق ورزش و رژیم غذایی مناسب کنترل کنند.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.