ژن های تنظیم کننده طول عمر مشخص شدند

82

درمان میگرن در کلینیک آرامش

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ طبق آمار مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ها، میانگین طول عمر در کشور آمریکا، 78.8 سال است. همچنین این آمار نشان می دهد، بیماری های قلبی، سرطان و  بیماری های مزمن تنفسی مهم ترین عوامل مرگ  محسوب می شوند.

در گذشته دانشمندان بر روی ژن هایی که مسئول طول عمر هستند، تحقیقاتی را انجام داده بودند و دو ژن را شناسایی کرده بودند که با طول عمر زیاد (بیش از 85 سال) ارتباط داشت.

اکنون پژوهشی جدید به سرپرستی دکتر زلتان کوتالیک، متخصص بیو انفورماتیک، انجام شده که 16 آرایش ژنتیکی انسان را شناسایی کرده اند. این ژن ها مسئول تعیین میزان عمر انسان هستند.

این مطالعات که در مجله پزشکی نیچر منتشر شده، شامل بررسی 116279 نفر بود. محققان 2.3 میلیون آرایش ژنی متفاوت را که مربوط به بروز اشکال یا بیماری خاصی بود را بررسی کرده اند.

بررسی ها نشان می دهد، یک نفر از هر ده نفر، دارای نوعی از آرایش ژنتیک هستند که به خاطر آن کمتر از میزان معمول عمر می کنند. نتایج نشان می دهند، افراد نوعی آرایش ژنتیکی را به ارث می برند که ممکن است تا هفت ماه عمرشان کوتاه تر شود.

طبق نتایج تحقیقات ارتباط این ژن ها با کوتاه شدن عمر به این صورت است که این ژن ها باعث ایجاد فاکتورهای بیماری ها و مشکلات مختلف می شوند. همچنین این ژن ها با میزان گرایش یک فرد به اعتیاد ارتباط دارند و معتاد شدن فرد نیز در میزان عمر وی دخیل خواهد بود.

محققان با بررسی میزان این ژن ها در افراد دریافتند، اگر میزان بیان سه ژن 1 RBM6، SULTA و CHRNA5 در مغز کم باشد نشان دهنده عمر طولانی فرد خواهد بود.

همچنین این پژوهش دستاوردهای جدیدی را در حوزه ابزار تحلیل اطلاعات ژنتیکی به همراه داشته است که می تواند در پژوهش های بعدی به کار گرفته شود.

منبع: medicalnewstoday

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.