ارتباط «اختلال دو قطبی» با پیری زودرس

7

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ فرد مبتلا به اختلال دوقطبی که گاهی به آن افسردگی شیدایی گفته می شود، تغییرات خلق و خوی ناگهانی از احساس انرژی بسیار زیاد به ناامیدی و افسردگی را تجربه می کند. هر ساله حدود 2.6 درصد بزگسالان در آمریکا به این اختلال دچار می شوند.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

مطالعات اخیر از وجود ارتباط بین طول تلومر کروموزوم ها (عامل پیری بیولوژیکی سلول) و ریسک بروز اختلالات دوقطبی خبر می دهند. این پژوهش ها نشان می دهد چرا اختلال دوقطبی با سایر بیماری های مرتبط با پیری همراه است.

به غیر از ایجاد مشکلات روانی، به نظر می رسد اختلال دوقطبی با برخی بیماری های که با افزایش سن بروز می کنند مانند بیماری های قلبی، دیابت نوع 2 و چاقی بیش از حد مرتبط است.

اخیرا محققان دانشگاه «کینگ» لندن و دانشکده پزشکی«ایکان» نیویورک با مطالعه بر روی تلومر به بررسی این ارتباط پرداختند. تلومر ها بخش انتهایی کروموزوم هستند که سن یک سلول و موجود زنده را تعیین می کنند.

*ارتباط تلومر و سن

تلومر به عنوان پوشش محافظ در انتهای رشته DNA قرار دارد. با هر تقسیم سلولی، تلومر کوتاه می شود تا زمانیکه طول آن به قدری کوتاه می شود که سلول دیگر توانایی تقسیم ندارد. طول تلومر می تواند عاملی برای تخمین سن بیولوژیکی و میزان حساسیت بدن به بیماری ها باشد.

سن بیولوژیکی با سن تقویمی متفاوت است. فاکتورهای ژنتیکی و محیطی می تواند سرعت پیری بیولوژیکی را تحت تاثیر قرار دهد به این معنی که ممکن است دو نفر با سن تقویمی یکسان، سن بیولوژیکی متفاوتی داشته باشند.

درحال حاضر طول تلومر به عنوان یک نشانگر زیستی برای موارد روانپزشکی مورد مطالعه قرار می گیرد. برای مثال کوتاهی تلومر با اختلالاتی چون افسردگی حاد، شیزوفرنی و دمانس یا زوال عقل در ارتباط است.

همچنین بین عملکرد قسمتی از مغز که مسئول حافظه و خلق و خو است، یعنی هیپوکامپوس، با طول تلومر رابطه ای وجود دارد؛ به طوریکه تلومر کوتاه منجر به کاهش عملکرد حافظه می شود.

*لیتیوم پیری ناشی از اختلال دوقطبی را کاهش می دهد

در این مطالعه محققان نمونه DNA از 63 بیمار مبتلا به اختلال دوقطبی، 74 نفر از اقوام درجه یک آنها و 80 نفر افراد سالم و غیر خویشاوند را استخراج کردند. این نکته قابل توجه است که طول تلومر در بین اعضای خانواده به ارث می رسد.

آنها دریافتند طول تلومر در اقوام درجه یک به صورت قابل توجهی در مقایسه با گروه شاهد کوتاه تر است. در گروه مبتلا به اختلال دوقطبی، طول تلومر به عامل دیگر به نام لیتیوم وابسته است.

لیتیوم دارویی است که برای درمان اختلال دوقطبی استفاده می شود. افرادی که این دارو را مصرف می کنند در مقایسه با دیگر بیمارانی که لیتیوم نمی خورند تلومر بلندتری دارند. این بررسی نشان می دهد که لیتیوم مانع پیری زودرس مرتبط با اختلال دوقطبی می شود.

*ارتباط طول تلومر و هیپوکامپوس

محققان آزمایشات ام آر آی را برای مشاهده تاثیر طول تلومر بر ساختار مغز انجام داده و دریافتند تلومر کوتاه با کاهش حجم هیپوکامپوس مغز مرتبط است.

دکتر «تیموتی پاول» از دانشگاه کینگ لندن می گوید:«نتایج نشان می دهد خطر بروز اختلال دوقطبی موروثی با تلومرهای کوتاه مرتبط است. این نتایج می تواند نشان دهد چرا مبتلایان به اختلال دوقطبی بیش از سایرین در خطر بیماری های مرتبط با پیری هستند».

طبق گفته های دکتر«سوفیا فرانگو»؛ این یافته ها دیدگاهی تازه در ارتباط با این بیماری را در اختیار ما می گذارد. برای مثال پروتئینی که مانع کوتاه شدن تلومر در سلول می شود، می تواند به عنوان یک هدف برای درمان مبتلایان به اختلال دوقطبی مورد استافده قرار بگیرد.

منبع: Medicalnewstoday

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.