نگرانی درخصوص خروج داروهای بیماران «تالاسمی» از فهرست بیمه‌ها

2

به گزارش طبیب من به نقل ازخبرگزاری فارس، معاون طرح و برنامه سازمان غذا و دارو در خصوص وجود برخی نگرانی‌ها از خروج داروهای حیاتی بیماران تالاسمی از فهرست بیمه‌ها گفت: بر اساس بند (ج) ماده ۷۴ قانون برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران، سازمان‌های بیمه گر مکلف به خرید راهبردی خدمات سلامت بر اساس فهرست رسمی داروهای فاقد نام تجاری یا ژنریک ایران در چهارچوب نظام ملی دارویی کشور شده‌اند.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

فرزاد پیرویان اضافه کرد: همچنین بر اساس بند (د) از همین قانون، وزرات بهداشت موظف شده است که حمایت بیمه‌ای را فقط به داروهای فاقد نام تجاری اختصاص دهد.

وی با بیان اینکه روند کلی در پوشش بیمه‌ای دارو‌ها به همین شکل صورت می‌پذیرد گفت: برخی داروهای بیماران خاص، مزمن و صعب العلاج از جمله بیماران تالاسمی، پیوند، متابولیک و‌ام اس آن‌ها را تنها محل استثناء است.

پیروان افزود: پس از افزایش نسبتا شدید قیمت دارو‌ها ناشی تغییر نرخ ارز مرجع به مبادله‌ای دراوایل سال ۱۳۹۲ و در جهت کاهش بار مالی و هزینه‌های کمر شکن داروهای مورد مصرف این قبیل بیماران، در قالب تفاهم نامه‌ای مابین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تعدادی از داروهای مورد مصرف این بیماران تحت پوشش مضاعف حمایتی قرار گرفت.

وی همچنین درباره این دارو‌ها اظهار داشت: بعضی از آن‌ها دارای مشابه تولید داخل هستند ولی بدلایل متعدد درمانی و مشکلات خاص این قبیل بیماران و همچنین پوشش یارانه‌ای طولانی مدت این دارو‌ها، ضرورت ادامه پوشش حمایتی آن‌ها از طرف بخش درمان گر و سایر بخش‌های مربوطه و سازمان غذا و دارو مورد تایید قرار گرفت.

پیرویان در بخش دیگری از سخنانش عنوان کرد: استمرار مصرف و در برخی موارد حجم مصرف روزانه این دارو‌ها به نحوی است که در صورت عدم پوشش حمایتی، قدرت خرید بیشتر این بیماران کفایت لازم برای تهیه دارو‌ها را نداشته و عملا با خروج دارو از پوشش حمایتی، اخلال در دسترسی این بیماران به داروهای درمانی خود و در نتیجه بروز مشکلات آتی را ایجاد می‌نماید.

معاون طرح و برنامه سازمان غذا و دارو افزود: علی رغم اینکه دولت، این قبیل بیماران را مشمول توجه ویژه و حمایت مدیریت شده در بخش دارو و درمان می‌داند، ولی با ابلاغ قانون برنامه ششم توسعه، ادامه پوشش حمایتی به شکل گذشته به لحاظ قانونی ممکن نبوده و خود بیماران می‌بایست هزینه‌های پرداخت مابه التفاوت هزینه داروی تجاری با شکل ژنریک را متقبل شوند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: تمامی بار مالی ناشی از حمایت مضاعف این دارو‌ها، حدود ۸۰ میلیارد تومان بوده که معادل ۴ درصد کل اعتبار یارانه دارویی کشور است ولی با توجه به تعداد محدود بیماران مصرف کننده داروهای یاد شده، بار مالی آن برای بیماران، قابل توجه و زیاد می‌باشد.

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.