چاقی در شمالی ها می تازد/ جراحی چاقی در کشور 30 میلیون تومان آب می خورد!

94

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ عبد الرضا نوروزی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در نشست خبری تازه های دیابت و چاقی گفت: بیشتر موادی که برای کاهش وزن مورد استفاده قرار می گیرند ماده موثر ندارند و زیر سه ماه کاهش انجام می شود اما برگشت پذیر است  و باید دنبال ترکیبی باشیم که عارضه کمتری داشته و در طولانی مدت موثر باشد.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

وی ادامه داد: امروزه داروهایی با عنوان کاهش وزن داریم که از آنها به عنوان داروهای گیاهی یاد می شود اما در اصل گیاهی نیستند و عوارض زیادی به همراه دارد.

 

 

وی گفت: در باشگاه بدنسازی و برخی باشگاه های ورزشی داروهایی حاوی DNP به فروش می رسد که قابلیت چربی سوزی دارد اما عوارض زیادی همچون بروز بیماری های قلبی عروقی و مغزی-عصبی به دنبال دارد.

نوروزی گفت: هم‌اکنون در کشور ما تعرفه ویزیت، دارو و درمان چاقی آزاد حساب می‌شود و فردی که اقدام به درمان چاقی و گرفتن رژیم غذایی سالم کرده، باید برای یک دوره پنج ماهه 800 تا یک میلیون تومان پول خرج کند. این پول شامل رژیم‌های کاهش وزن، دارو، ویزیت و آنالیز می‌شود. حتی برای درمان چاقی، بیمارستان‌های دولتی پول را به صورت نقدای دریافت می‌کنند.

نوروزی اضافه کرد: مؤسسه‌ای در دنیا وجود دارد که بیماری‌ها را طبقه‌بندی و هر ده سال یکبار کتابی را منتشر می‌کند و بیماری‌های مهم را در آن نام می‌برند. از سال 2012 چاقی به عنوان یک بیماری محسوب شده و فقط در کشور ما درمان چاقی شامل پوشش بیمه‌ای نمی‌شود.

وی گفت: مهمترین علت چاقی در کشور ما به هم خوردن تعادل دریافت کالری و فعالیت بدنی است، یعنی هم‌اکنون مردم غذاهای پرکالری را مصرف می‌کنند، اما فعالیت بدنی کمی دارند.

وی تصریح کرد: ۱۰۰ سال قبل چاقی ارزش محسوب می‌شد اما امروزه از آن به عنوان بیماری یاد می شود. باید غذای سالم مصرف کنیم تا دچار چاقی نشویم. درمان های چاقی که شامل جراحی می شوند نیز حدود ۱۰ الی ۳۰ ملیون هزینه دارد.

نوروزی ادامه داد:بیش از نیمی از غذایی که مصرف میکنیم باید حاوی نشاسته باشد و البته زیاد مصرف کردن آنها موجب چاقی می شود. باید روزانه دو وعده غذایی داشته باشیم که یک وعده آن برنج باشد.

وی در پایان یادآور شد: افرادی که وزن متعادلی دارند باید مراقب اضافه وزن باشند. بعد از بیست سالگی افراد به دلیل تغییرات هورمونی سالیانه ۲۰۰ گرم افزایش وزن پیدا می کنند. در یک دانشگاه در استرالیت محققان دریافتند مصرف روزانه یک نوع شکلات در طول سه سال می تواند حدود ۴ کیلوگرم اضافه وزن ایجاد کند.

تفاوت چاقی و اضافه‌وزن

در ادامه مراسم شیرین حسنی رنجبر فوق‌ تخصص غدد و معاون پژوهشی مرکز تحقیقات چاقی گفت: از چاقی همیشه به افزوده شدن چربی در بدن یا نداشتن تناسب بین قد و وزن یاد می شود اما  امروزه دیدگاه وزن زیاد، داشتن چربی نیست و از چاقی با عنوان بیماری یاد می شود. چاقی موجب دیابت، سکته های مغزی، سرطان، نارسایی کلیه، بیماری های تنفسی، چربی خون و فشار خون می شود.

وی ادامه داد: از علل چاقی می‌توان علل محیطی، رفتاری، ژنتیکی و غدد درون ریز را نام برد و برای درمان باید به همه این مسائل توجه کنیم. کالری بالا، چربی بالا، عدم مصرف میوه و سبزیجات، غلات، مصرف فست فود زیاد و حجم غذایی بالا و کاهش فعالیت بدنی از جمله عوامل چاقی هستند.

حسنی رنجبر افزود: امروزه در دنیا ۵۰۰ الی ۷۰۰ میلیون فرد چاق داریم و 70 درصد از بیماران دیابتی چاق هستند.

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات چاقی ادامه داد: هم‌اکنون 500 تا 700 میلیون نفر در دنیا مبتلا به چاقی هستند و در ایران نیز چاقی در بین مردم 50 درصد و در بین زنان 63 درصد است.

وی در خصوص تفاوت چاقی و اضافه‌وزن گفت: برای محاسبه چاقی و اضافه‌وزن باید وزن هر فرد را تقسیم بر قد کرد و قد را به توان 2 رساند. اگر عدد به‌دست‌آمده بالای 25 بود، فرد به اضافه‌وزن مبتلاست و اگر این عدد بالای 30 بود، فرد چاق محسوب می‌شود. به عبارت دیگر اضافه‌وزن خفیف‌تر از چاقی است.

رنجبر افزود: مطالعات نشان داده که در استان‌های شمالی کشور،‌ افراد بیشتر به اضافه وزن و چاقی دچار هستند و استان‌های جنوب شرقی چاقی شیوع کمتری دارد. از آنجا که چاقی باعث بیماری دیابت می‌شود، بسیار مورداهمیت است. هم‌اکنون دیابت بین 6 تا 8 درصد در کشور شیوع دارد و شیوع آن در استان یزد بسیار بالاست. 80 درصد افراد دیابتی چاق هستند به همین دلیل برای درمان دیابت، باید چاقی را درمان کرد.

هزینه اعمال جراحی چاقی بین  ۱۰ تا ۳۰ میلیون تومان است

در ادامه مراسم احمدرضا سروش جراح عمومی چاقی و رئیس بیمارستان شریعتی گفت: در کشور ما وضعیت چاقی در بزرگسالان نسبت به ترکیه، عراق، کشورهای حوزه خلیج فارس و مصر که چاق ترین کشورهای دنیا هستند، وضعیت خوبی دارد و عمده مشکل ما در چاقی کودکان و نوجوانان است.

وی ادامه داد: شیوع چاقی در بین کودکان و نوجوانان 19 درصد که البته چاقی در دختر ها بیشتر است و  شیوع چاقی در شهرهای شمالی رتبه نخست را به خود اختصاص داده است.

سروش افزود: در 10 سال آینده کشور ما با افزایش چاقی رو به رو است که از آن با عنوان بمب ساعتی چاقی در ایران یاد می شود.باید بدانیم بیشتر مرگ و میر ها در دنیا به جز حوادث، 17 درصد ناشی از چاقی است و بیماری های دیابت ،قلبی عروقی و سکته های مغزی بیشتر در افراد چاق رخ می دهند.

 

این جراح عمومی ابراز داشت: سال ۲۰۰۳ سازمان بهداشت جهانی چاقی را مهمترین خطر تهدید کننده در دنیا اعلام کرد و در سال ۲۰۱۲ موسسه بین المللی ICD چاقی را جز بیماری ها در نظر گرفت.

سروش عنوان کرد: اولین بار داروی کاهش وزن از تیرویید گوسفند ساخته شد اما در طولانی مدت عوارض زیادی داشت مثل ادرار اورها و تمام داروهای مضر دیگر که هیچ کدام تاثیری در درمان چاقی ندارند.بیشترداروهای کاهش وزن در ده سال گذشته تولید شدند و در ۳سال گذشته جمع اوری شدند زیرا عوارض قلبی عروقی فراوانی را به همراه داشتند.عوارض در داروها خیلی مهم است،باید بتوانیم دارویی تولید کنیم که حداقل عوارض ممکن را داشته باشد.

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.