فرافکنی «حافظی» یک هفته پس از انتخابات نظام پزشکی/ وزارت بهداشت روزه شک‌دار نگرفت!

5

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ ۱۰، ۱۵ روزی به “۳۰ تیرماه” مانده بود که تبلیغات و اخبار هفتمین دوره انتخابات سازمان نظام پزشکی جدی شد. این انتخابات با دوره‌های قبل فرقی بزرگ داشت و جامعه پزشکی به آن می بالید چراکه قرار بود برای اولین بار انتخاباتی با سبک و سیاقی مجازی برگزار شود.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

محمد آقاجانی رییس ستاد اجرایی هفتمین دوره انتخاباتی نظام پزشکی با بیان این که با تصویب هیات نظارت انتخابات نظام پزشکی، به منظور افزایش مشارکت و سهولت شرکت در انتخابات، گزینه انتخابات الکترونیکی در کنار انتخابات حضوری در نظر گرفته شد، گفت: ستاد اجرایی انتخابات از یک ماه گذشته تمام پیش بینی های لازم در خصوص بروز مشکل در برگزاری انتخابات الکترونیک از جمله هک شدن سامانه، قطعی اینترنت و یا بروز اختلال در سامانه را در نظر گرفت.

آقاجانی با اشاره به ایجاد اختلال در سیستم رمز گذاری و رمز گشایی در سیستم انتخابات الکترونیکی شب قبل از برگزاری انتخابات و اعلام این مشکل از سوی دفتر آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت افزود: از این رو تمامی شرایط برای برگزاری انتخابات حضوری فراهم و در ۲۰۰ حوزه انتخاباتی، صندوق های شش گانه اخذ رای نیز تعبیه شد. تعرفه نیز به تعداد ۴۰ درصد بیش از کل شرکت کنندگان چاپ و در اختیار صندوق ها قرار گرفت و امکانات لازم اعم از نیروی انسانی برای فرآیند انتخابات حضوری هم مستقر شدند.

۸ صبح روز جمعه؛ ۳۰ تیرماه، طبقه ۱۷ ساختمان وزارت بهداشت، اعضای ستادی از جمله دکتر آقاجانی، دکتر حریرچی و دکتر کولیوند با روسای دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور ارتباط مستقیم برقرار کرده و تمامی نکات را یادآور شدند.

خبرنگاران مستقر در حوزه‌های انتخاباتی خبر از تاخیر در برگزاری و اختلال در سامانه می‌دادند. جعفریان رئیس هیات اجرایی انتخابات نظام پزشکی تهران نیز حول و حوش ۱۰ صبح، قول راه‌اندازی مجدد سامانه را به پزشکان تا ساعت ۱۲ ظهر داد و گفت: افرادی که خواهان شرکت در انتخابات هستند تا ۱۲ ظهر صبر و صبح به صورت الکترونیکی رای دهند.

پس از گذشت دو ساعت از زمان اعلام شده برای آغاز مجدد رای گیری به صورت الکترونیکی، وزارت بهداشت اطلاعیه مشترک هیات نظارت و هیات اجرایی هفتمین دوره انتخابات نظام پزشکی را مبنی بر ملغی شدن انتخابات الکترونیک و تمدید فرآیند رای گیری حضوری تا ساعت 22، منتشر کرد.

با انتشار این اطلاعیه حجمه ها علیه وزارت بهداشت شروع و بلافاصله ویدیوی عذرخواهی قائم مقام وزیر بهداشت از جامعه پزشکی دست به دست شد.

این در حالی است که رییس دفتر آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت ظهر ۳۰ تیرماه طی نامه ای از وجود احتمال عدم امکان رمزگشایی نتایج انتخابات و از بین رفتن کل نتایج، از بین رفتن داده‌های برخی حوزه ها، از بین رفتن برخی اعداد در هنگام استخراج نتایج و مخدوش بودن نتایج تولیدی خبر داد و پیشنهاد داد به منظور صیانت از آراء رای دهندگان، انتخابات الکترونیک متوقف و فقط آراء حضوری لحاظ شود.

هاشمی در حاشیه حضور در شعبه اخذ رای هفتمین دوره انتخابات نظام پزشکی تهران با تاکید بر این که در انتخابات نظام پزشکی معاونت درمان وزارت بهداشت مجری است، گفت: طبق قانون، هیات نظارت بر انتخابات تصمیم گیرنده است و حسب قانون، هر حکمی که آنها بدهند همه باید اجرا کنند.

وزیر بهداشت افزود: در مورد زمان رای گیری انتخابات، نتیجه انتخابات و نیز رسیدگی به اعتراضات و شکایات نیز هیات نظارت تصمیم گیرنده است و طبیعی است هر فردی اعتراض یا شکایتی داشته باشد به هیات نظارت منعکس می کند.

با پایان مهلت رای‌‌گیری انتخابات پرحاشیه سازمان نظام پزشکی، زمزمه برخی پزشکان که خواستار ابطال انتخابات بودند، شدت گرفت.

دکتر رحمت اله حافظی رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران از جمله کاندیدی بود که صبح روز شنبه با توییت جنجالی خود، بسیار خبرساز شد. وی نوشت؛ «خدارو شکر اینترنت کل دنیا قطع نشد، ۱۷۰ هزار رای را نمی‌توانید جمع کنید، چگونه سلامت ۸۰ میلیون نفر را پایش می کنید.»

برخی می گفتند انتخابات باید ابطال شود و برخی معتقد بودند سه پزشک اول منتتخب باید استعفا داده و به نتایج معترض شوند.

محمد حسین قربانی رئیس هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات نظام پزشکی در پاسخ به این حواشی گفت: انتخابات در سطح قابل قبولی برگزار شد، بنابراین طرح برخی اخبار مبنی بر ابطال انتخابات این دوره صحیح نیست و به هیچ عنوان به سمت ابطال انتخابات حرکت نمی‌کنیم.

پس از گذشت یک هفته از انتخابات پر حاشیه نظام پزشکی کمامان اخبار متفاوتی از مواضع برخی از کاندیداها در کل کشور منتشر می‌شود.

روز گذشته نیز دکتر حافظی نامه ای خطاب به ریاست هیئت نظارت بر انتخابات نوشت که متن نامه به شرح زیر است:

“احتراما همانگونه که در واکنش‌های جامعه پزشکی و حتی منتخبین انتخابات شاهد بودیم، همگی معتقدند که در فرآیند برگزارش انتخابات حق برخی از همکاران ضایع گردید، در حال حاضر نیز با توجه به شمارش آرا و اعلام اولیه نتایج، هیچ راه دیگری به جز ابطال انتخابات برای احقاق این حقوق پایمال شده متصور نمی باشد.

با توجه به اینکه رای و نظر هیئت محترم نظارت فصل الخطاب می باشد، شایسته است بخاطر بی کفایتی دستگاه اجرایی در برگزاری انتخابات و در صیانت از حقوق جامعه پزشکی و به پاس احترام به مطالبات و واکنش های مدنی رخ داده، نسبت به ابطال و تجدید انتخابات سی تیر گام برداشته و مطمئن باشند این اقدام در تاریخ پزشکی کشور ثبت شده و آیندگان از آن به نیکی یاد خواهند نمود.

بدیهی است حق پیگیری از مراجع قضایی پس از اعلام نظر هیئت نظارت محفوظ خواهد بود.”

این در حالی است که همین مدافعان حقوق پزشکی و صیانت از آرا پس از انتخابات از افزایش ۲۶ درصدی مشارکت‌ها نسبت به سال قبل صحبت می کردند و قطعا اگر پزشکان این انتخابات را شبهه ناک می دانستند، هیچ‌گاه چنین مشارکتی را رقم نمی زدند.

از طرفی کیفیت انتخابات نسبت به کمیت آن از اهمیت بیشتری برخوردار بوده و اعتراض به نبود امنیت انتخاباتی در مقابل اعتراض به کاهش تعداد شرکت کنندگان به مراتب جایزتر است.

به جرات می‌توان گفت این دوره از انتخابات با تمامی کم و کاستی‌ها، اصرار بر حفظ ارا داشته و هیچ گونه تقلبی در آن صورت نگرفته است.

گزارش از یاسمن قاسمی

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.