همه آنچه باید از بیماری‌های کیسه‌ صفرا بدانید

92

به گزارش طبیب من، همه ما توجه ویژه‌ای به قلب، مغز و حتی پوست خود داریم. چراکه همه می‌دانیم این‌ها عضوهای اصلی و مهمی از بدن هستند و بیماری آن‌ها تهدید‌کننده زندگی ما خواهد بود.
در ادامه می‌خواهیم علائم و نشانه‌های مشکلات و ناراحتی‌های کیسه‌صفرا را بررسی کنیم، اما ابتدا بهتراست آن را بشناسیم.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

کیسه‌صفرا چه کار می‌کند؟
کیسه‌صفرا، کیسه‌ای کوچک است که صفرای تولیدشده در کبد در آن نگهداری می‌شود. این کیسه در زیر کبد قرار گرفته و در پاسخ به غذایی که ما می‌خوریم، مخصوصا غذاهای پرچرب، مقداری صفرا را از طریق مجاری صفراوی به داخل روده کوچک می‌ریزد و نقش بسیار مهمی در هضم و جذب چربی‌های غذایی بر عهده دارد. به‌طور معمول، کیسه‌صفرا اندامی کوچک و بی‌آزار است که باعث ناراحتی و بیماری خاصی در فرد نمی‌شود، مگر زمانی که مشکل خاصی آزادسازی صفرا از آن را کاهش دهد و یا مجاری را مسدود کند. عوامل متعددی وجود دارند که می‌توانند منجر به ایجاد این مشکلات کیسه‌صفرا شوند. از جمله عواملی که باعث بروز این مشکلات در کیسه‌صفرا می‌شوند عبارتنداز:

سنگ صفرا
این وضعیت به شرایطی اطلاق می‌شود که سنگ‌های کوچک و یا گاهی یک سنگ بزرگ در داخل کیسه‌صفرا ایجاد شود. در برخی موارد سنگ صفرا منجر به دردی شدید در فرد می‌شود، اما حدود ۹۰‌درصد مبتلایان به سنگ صفراوی هیچ‌گونه علامتی ندارند. در برخی موارد، سنگ صفراوی برای بیش از ۱۰ سال با فرد می‌ماند و هیچ‌علامتی ایجاد نمی‌کند.

کولیک صفراوی
کولیک صفراوی به شرایط جدی‌تری اطلاق می‌شود که سنگ صفرا در مجرای صفراوی ایجاد یک انسداد می‌کند. دراین حالت کیسه‌صفرا برای از میان برداشتن این انسداد شدیدا منقبض می‌شود و فرد احساس دردی شدید خواهد داشت. این انقباضات شدید و دردهای همراه با کولیک صفراوی معمولا یک تا دو ساعت طول می‌کشد. اما از آنجایی که حملات برگشت‌پذیر هستند تا زمانی که فرد به فکر درمان بیفتد، همچنان با فرد می‌مانند.

التهاب کیسه‌صفرا
التهاب کیسه‌صفرا می‌تواند در اثر وجود سنگ‌های صفراوی، مصرف الکل، عفونت‌ها و حتی تومور‌هایی که باعث ترشح بیش از حد صفرا می‌شوند ایجاد شود. اما باز هم شایع‌ترین علت ایجاد آن سنگ‌های صفراوی خواهد بود. التهاب کیسه‌صفرا می‌تواند دوره چند هفته‌ای داشته باشد. تب در این بیماری شایع نیست. در ۲۰‌درصد از موارد ممکن است، کیسه‌صفرای ملتهب توسط باکتری‌های عفونی مورد حمله قرار بگیرد و عفونی شود. گاهی نیز پیش می‌آید که کیسه‌صفرا پاره شود که در این شرایط فورا توسط عمل جراحی خارج می‌شود. فراموش نکنید حملات مکرر درد در این بیماری مراجعه به پزشک را ضروری خواهد کرد، مخصوصا زمانی که این درد‌ها با تب نیز همراه باشد.

علائم بیماری‌های کیسه‌صفرا
در اینجا می‌خواهیم به شایع‌ترین علائم و نشانه‌های بیماری‌های کیسه‌صفرا بپردازیم. اگرچه علائم و نشانه‌های اختصاصی هر یک از بیماری‌های نامبرده با دیگری متفاوتند، اما به‌طور کلی علائمی وجود دارد که مواجهه با آن‌ها، نشانگر وجود یک مشکل و ناهنجاری در کیسه‌صفراست. شایع‌ترین علائم و نشانه‌های بیماری‌های کیسه‌صفرا ازاین قرارند: درد شدید در ناحیه شکم دردی که به شانه راست می‌زند و گاهی کمر را نیز درگیر می‌کند. دردی که بعد از خوردن غذا تشدید می‌شود، مخصوصا اگر غذایی چرب مصرف شده باشد. دردی که تیز و کرامپی است. (دردی که با یک نفس عمیق تشدید می‌شود). سوزش سر دل، سوءهاضمه و احساس زیاد شدن گاز معده و احساس پری در شکم. تهوع، استفراغ و تب. لرز. احساس درد با لمس شکم، مخصوصا در قسمت راست فوقانی شکم. زردی (پوست و چشم‌ها). تغییر رنگ غیر طبیعی مدفوع (مخصوصا به رنگ روشن‌تر و خاکستری).

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.