سونای خشک مانع زوال عقل و آلزایمر می‌شود

6

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «سبک زندگی»؛ در یک پژوهش که در دانشگاه فنلاند انجام شد، 2 هزار فرد میانسال مورد مطالعه قرار گرفتند. این افراد بر اساس دفعات رفتن به سونا در هفته به 3 گروه تقسیم شدند؛ گروه اول یک بار، گروه دوم 2 تا 3 بار و گروه سوم 4 تا 7 بار در هفته به سونا می رفتند.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

در این مطالعه رفتن به سونای خشک و نقش آن در بروز بیماری زوال عقل و آلزایمر مورد بررسی قرار گرفت.

نتایج این پژوهش که در مجله پزشکی سن و پیری منتشر شده، نشان داد افرادی که بیشتر به سونا می‌روند، به احتمال کمتری به بیماری زوال عقل دچار می‌شوند.

پس از گذشت 20 سال، امکان ابتلا به زوال عقل و آلزایمر در افرادی که هر روز به سونای خشک می رفتند، در مقایسه با کسانی که هفته‌ای یک بار از سونای خشک بهره‌مند می‌شدند، به میزان 66 درصد و 65 درصد کمتر بوده است.

گفتنی است؛ قبلا این تیم پژوهشی مطالعه ای انجام داده بودند که در آن مشخص شده بود رفتن منظم به سونا می تواند خطر سکته قلبی و مرگ را کاهش دهد.

دکتر «جاری لاوکانن» سرپرست این پژوهش می‌گوید: «استفاده از سونای خشک می تواند هم از قلب و هم از مغز محافظت کند و این کار از طریق سازوکاری مشابه انجام می شود؛ هرچند چگونگی این محافظت به خوبی مشخص نیست».

به گفته او، سلامت قلبی عروقی بر سلامت ذهن اثر می گذارد. در کنار آن، رفتن به سونا احساس خوب و  آرامش بخشی به انسان می دهد و ممکن است این احساس بر سلامت ذهن مؤثر باشد.

منبع: Knowridge

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.