غذای الکتریکی هم ساخته شد!

5

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ یک تیم تحقیقاتی فنلاندی اخیرا توانست گامی بزرگ در راستای حل مهم ترین مسئله بشر یعنی گرسنگی با یک شیوه کاملا متفاوت بردارد.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

پژوهشگران این تیم تحقیقاتی معتقدند اگر این روش تهیه غذا با موفقیت پیش برود می تواند به یک ابزار بزرگ برای مبارزه با گرسنگی جهانی و تغییرات آب و هوایی تبدیل شود.

محققان در این شیوه توانستند مجموعه ای از پروتئین های تک سلولی که از مواد مغذی کاملی برخوردار هستند را با استفاده از قدرت سیستم انرژی های تجدیدپذیر برای صرف شام تولید کنند. جالب است بدانید در تمام فرآیند تولید این غذا تنها به برق، آب، دی اکسید کربن و میکروب نیاز است.

محققان در مورد فرآیند تولید این غذا بیان می کنند؛ با قرار دادن مواد اولیه خام در معرض تجزیه الکتریکی در یک محیط بیوراکتور، پودری حاصل می شود که شامل 50 درصد پروتئین و 25 درصد کربوهیدرات است. همچنین بافت این ماده را می تواند با تغییر میکروب های مورد استفاده در فرآیند تولید عوض کرد.

به گفته یکی از پژوهشگران، باید در این سیستم فرآیند بهینه سازی صورت گیرد؛ زیرا در حال حاضر یک بیوراکتور به اندازه یک فنجان قهوه برای تولید یک گرم پروتئین به دو هفته زمان نیاز دارد. این پژوهشگر ادامه می دهد، در حال حاضر این تیم روی توسعه تکنولوژی و مفاهیم راکتور، فن‌آوری، بهبود بهره وری و کنترل فرآیند تمرکز دارد.

دانشمندان در این خصوص عنوان کرده‌اند که تاثیر بالقوه تولید غذا با روش الکتریکی و سایر مواد خامِ در دسترس بسیار بالا است؛ به عنوان مثال این روش تولید غذا شیوه ای برای تغذیه افراد گرسنه و ایجاد یک منبع غذایی در مناطقی مانند بیابان ها است که نمی‌توان در آن به کشت محصولات کشاورزی پرداخت و ایجاد یک منبع غذایی ارزان و مغذی در آن امکان‌پذیر نیست.

شایان ذکر است؛ این دستگاه همچنین به طور مستقل از عوامل محیطی کار می کند؛ این یعنی به شرایط مکانی خاصی مانند رطوبت یا خاک مناسب برای کشاورزی نیاز ندارد.

از تاثیرات دیگر این شیوه همچنین می توان به کاهش تقاضا برای محصولات دامی اشاره کرد. مطالعات نشان می دهد صنایع گوشتی در حال حاضر 14 تا 18 درصد در انتشار گازهای گلخانه ای دخیل هستند.

گفتنی است؛ تولید غذای الکتریکی شیوه ای ارزان و تجدیدپذیر برای دریافت مواد مغذی محسوب می‌شود.

منبع: Quartz

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.