مصوبه ای با عنوان پرداخت حق اشعه برای پرتوکاران نداریم

5

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ حق اشعه که کارکنان حوزه پرتوکاری، در سال 68 در مدت زمانی کوتاهی دریافت می کردند و پس از مدتی به مزایای سختی کار تبدیل شد اما این بار با گذشت مدت زمان طولانی، چند ماه پیش علی کاظمی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه در گفت وگو با خبرنگار ایسنا از تصویب این مصوبه در مجلس خبر داد.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

وی گفت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح روز چهارشنبه 11 اسفند و در جریان بررسی ایرادات شورای نگهبان به لایحه برنامه ششم توسعه مقرر کردند که در طول اجرای برنامه، قانون حفاظت در برابر اشعه معتبر تلقی شود.

کاظمی بیان کرد: با مصوبه امروز مجلس قانون حفاظت در برابر اشعه در طول اجرای برنامه معتبر تلقی می‌شود و پرتوکاران علاوه بر اینکه جزو مشاغل سخت و زیان‌آور محسوب می‌شوند به ازای هر سال خدمت از شش ماه سنوات ارفاقی بهره‌مند می‌شوند و تا ۵۰ درصد حقوق و مزایا از فوق العاده کار با اشعه هم برخوردار می شوند.

کریمی کارشناس مهندسی پرتو پزشکی در ارتباط با مشکلات پیش روی دانشجوان و فارغ التحصیلان این رشته سخن به میان آورد و افزود: چند سال پیش رشته پرتو پزشکی در کشور ما و در دانشگاه ها راه‌اندازی شد اما به دلیل این که اساتیدی نبودند که توانایی مقابله و دریافت حق خود و سایرین را برای بهبود و ایجاد کارایی در کشور داشته باشند، این رشته ناشناخته ماند و از لیست رشته های کارشناسی برداشته شد.

وی همچنین در ادامه از نامه نگاری با وزارت علوم، وزارت بهداشت، استانداری و سایر ارگان ها برای رسیدگی به این مشکل خبر داد و عنوان کرد: دانشجویان و فارغ التحصیلان پرتوکاری در بی‌کفایتی و بی‌مسئولیتی وزارت بهداشت و وزارت علوم گیر کردند و توانایی کار در این حوزه را ندارند.

کریمی ادامه داد: در کشور ما تعداد مراکز پزشکی هسته ای محدود بوده و این درحالی است که افراد مشغول به کار در این حوزه مسائل را به صورت تخصصی نمی دانند و حتی بیمه مسئولیت هم ندارند.

وی تصریح کرد: تمامی مشکلات موجود به وزارت بهداشت و ناشناخته بودن این رشته بازمی‌گردد چراکه وقتی وزارت بهداشت به ما اهمیت ندهد، کارکنان بخش رادیولوژی نیز به ما اجازه کار نمی دهند.

کریمی با اشاره به موجودیت این رشته در اساسنامه وزارت علوم، بیان کرد: با وجود مستند بودن موجودیت این رشته در اساسنامه وزارت علوم، پرتوکاران از داشتن صنف یا اتحادیه محروم مانده اند.

وی افزود: در این حوزه به ما حق اعتراض و تجمع هم داده نشده است و این موضوعات و مقصر این پیش آمدها تمامی اساتیدی هستند که در زمان تحصیل من و امثال من فقط به فکر پول و درآمد خود بودند و فکری برای اشتغال جوانان دیروز که اکنون به افراد تحصیل کرده و درعین حال بیکار جامعه تبدیل شده اند، نکردند.

محمد حسین قربانی نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی صبح امروز در گفت وگو باذ خبرنگار طبیب من، گفت: مصوبه ای به نام حق اشعه در مجلس نداریم و تاکنون نیز همچین مصوبه ای در کمیسیون بهداشت و درمان لحاظ نشده است.

همچنین این درحالی است که احمد حمزه، نماینده مجلس شورای اسلامی نیز صبح امروز ( هشتم مرداد) گفت: دلیل توقف این مصوبه را در سال های اخیر نمی دانم اما در حال حاضر هم همچین مصوبه ای به صحن علنی مجلس ارائه نشده و اگر گفت وگویی هم بوده فقط در حد نظرخواهی در کمیسیون بهداشت و درمان مطرح شده است.

وی ادامه داد: علی‌رغم این که مصوبه ای موجود نیست اما به هر حال وقتی افرادی در نظام و کشور زحمت می کشند و آن هم اینگونه افراد که شغلشان در لیست مشاغل سخت محسوب می شود، باید به حق و حقوقشان توجه شود.

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.