طبیب من

کد خبر: 9796
تاریخ انتشار: ۹ام مرداد ۱۳۹۶ , ۱۷:۰۰
مطالعات نشان می دهد ورزش در محیط های مختلف دمایی، تاثیرات منفی بر سلامت می گذارد.

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ همانطور که می دانید گرما و رطوبت تاثیر زیادی در خلق و خوی و سطح انرژی بدن دارد. مطالعات نشان می دهد، ورزش کردن در محیط باز هنگامی که درجه دمای هوا بالا است می تواند روی بافت های سلولی عضلات تاثیر بگذارد و عملکرد ماهیچه ها را مختل کند.

از آنجایی که ورزش در شرایط مختلف آب و هوایی می تواند روی عضلات تاثیر بگذارد، محققان در حال مطالعه بر روی میتوکندری ها ( اندامکی که وظیفه آن تنفس سلولی و انتقال انرژی است) هستند تا چگونگی تاثیر دمای های متفاوت را بررسی کنند.

محققان در خصوص اهمیت این اندامک می گویند، اختلال در عملکرد میتوکندری موجب چاقی، دیابت،  پیری زودرس و سایر شرایط می شود.

پژوهشگران یک تیم تحقیقاتی، طی یک آزمایش بر روی ۳۶ داوطلب، نمونه های بافت عضله ران داوطلبان را قبل، بلافاصله بعد و سه تا چهار ساعت پس از دوچرخه سواری از بدنشان استخراج کردند. ضمن اینکه داوطلبان این تمرین ورزشی را درون یک محیط کنترل شده از نظر دمایی و اقلیمی انجام دادند. دما اتاق به ترتیب از ۹۱ درجه به ۶۸ درجه و سپس ۴۴ درجه کاهش پیدا کرد.

پژوهشگران دراین بررسی دریافتند که چگونه بافت به تحریکات دمایی و نحوه حرکت پروتئین های مختلف در سلول های ماهیچه واکنش نشان می دهد. آنها نتیجه گرفتند عملکرد شرکت کنندگان  در شرایط سرد دمایی بهتر بوده است.

علاوه بر این، نه تنها گرما در این آزمایش تاثیر مثبتی  نداشت، بلکه  ورزش کردن افراد در محیط گرم، فعالیت های فیزیولوژی آن ها را نیز درگیر کرد.

با این حال یافته ها نشان می دهد اگرچه دوچرخه سواری یا ورزش کردن در محیط گرم تاثیر مثبتی در زمینه رشد عضلات ندارد، اما باعث کاهش استرس، سوزاندن کالری شده و به بدن انرژی می افزاید.

منبع: health

انتهای پیام/