افزایش وزن در چه سنی خطرناک است؟

4

به گزارش طبیب من به نقل از روزنامه خراسان٬ سال‌های بین اوایل بلوغ تا میان سالی، یعنی زمانی که باید از افزایش وزن اضافی جلوگیری کنیم، بسیار مهم است. میان سالی دوره‌ای است که حتی ۲ کیلوگرم افزایش وزن نیز می‌تواند باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن نظیر دیابت نوع ۲، فشار خون بالا و بیماری‌های قلبی و عروقی شود.
بهتر است در اینجا به منطق علمی پشت این یافته‌ها نگاهی بیندازیم. یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه هاروارد، به بررسی سوابق پزشکی ۹۲. ۸۳۷ مرد و زن در سال‌های ۱۹۷۶ تا ۲۰۱۲ پرداختند.
از شرکت کنندگان در تحقیق خواسته شده بود که به یاد بیاورند وزنشان در اوایل بلوغ (۲۱ سالگی برای مردان، ۱۸ سالگی برای زنان) و همچنین ۵۵ سالگی چه مقدار بوده است؟ در این مطالعه مشخص شد اضافه شدن هر ۵ کیلوگرم وزن قبل از ۵۵ سالگی با ۳۰ درصد افزایش ابتلا به دیابت نوع ۲، ۱۴ درصد افزایش خطر ابتلا به فشار خون و ۸ درصد افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی همراه است.
آن‌هایی که افزایش وزنشان آن چنان بالا نبود، در مقایسه با افرادی که وزن ثابتی داشتند، (به معنای نداشتن کاهش یا افزایش وزن بیش از ۲ کیلوگرم)، باز هم نمره خوبی در ارزیابی فیزیکی و‌شناختی دریافت نکردند.
این تحقیق در نوع خود اولین است و در آن افزایش وزن از اوایل دوران بلوغ و تاثیر آن بر سال‌های بعدی زندگی بررسی شده است. یافته‌ها نشان می‌دهد حتی کمترین میزان افزایش وزن، ممکن است عواقب جدی برای سلامت داشته باشد.
علاوه بر مواردی که گفته شد، افزایش وزن در این دوره می‌تواند با چندین نوع سرطان مربوط به چاقی نیز درارتباط باشد؛ از جمله سرطان سینه، روده، کلیه، پانکراس، تخمدان و پروستات.
افزایش وزن تدریجی و طی گذشت چندین سال، ممکن است از سوی پزشک و بیمار نادیده گرفته شود، اما افزایش وزن موضوع مهمی است که باید به آن توجه شود. برای بسیاری از افراد، افزایش وزن از‌‌ همان اوایل بلوغ یا حتی کودکی آغاز می‌شود. و به تبع آن خطر بیماری‌های تهدید کننده سلامت و کاهش دهنده عمر افزایش می‌یابد.
پیام‌های این مطالعه واضح است: زمان کوچک کردن میان تنه همین حالاست، سنمان هم هرچه باشد، فرقی نمی‌کند. به گزارش برنا، ورزش نوعی درمان است که انجام آن به صورت مرتب و از‌‌ همان سال‌های جوانی باعث می‌شود سلامت افراد افزایش پیدا کند.
با ورزش، افراد بیشتر عمر می‌کنند و دچار بسیاری از بیماری‌ها نیز نمی‌شوند. سبک زندگی که بیشتر شامل نشستن زیاد و بی‌تحرکی باشد، سلامت افراد را تهدید می‌کند، در حالی که افزایش فعالیت فیزیکی نتیجه‌ای کاملا متفاوت دارد.
رژیم غذایی سالم و متعادل نیز برای تثبیت وزن ضروری است. متاسفانه امروزه نسل جوان قادر نیست برای خود وعده‌های غذایی سالم و تازه تهیه کند و بیشتر به غذاهای بسته بندی شده و نیمه آماده روی می‌آورد.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.