علایم شل اندامی شیرخواران!

180

به گزارش طبیب من به نقل از فارس٬ بلورساز، رئیس انجمن بیماری‌های کودکان گفت: اصطلاح «شیرخوار شل» به نوزادانی اطلاق می‌شود که نمی‌توانند گردن بگیرند یا چهار دست و پا حرکت کنند و به صورت کلی اندام‌های آن‌ها شل و وارفته است.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

این مشکل علایم کلی دارد که معمولاً والدین می‌توانند آن را تشخیص دهند. مثلاً کودکی که نمی‌تواند در هفت ماهگی بنشیند یا در یک سالگی راه برود یا به صورت چهار دست و پا حرکت کند. این یک بیماری در بچه‌هاست که علل مختلفی دارد.

شل بودن نوزاد ممکن است به دلیل مشکلات داخل رحمی مادر یا بیماری‌هایی باشد که نوزاد در بدو تولد به آن دچار شده باشد (مانند مننژیت) همچنین بیماری‌های مادرزادی یا بیماری‌هایی مانند سرخجه، یا مشکلاتی همچون ضربه دیدگی مغز، زایمان مشکل‌دار و مشکلات تنفسی و ریوی در بدو تولد، می‌تواند مشکل‌ساز شود. عفونت خونی در بدو تولد نیز از علل شل شدن اندام‌های نوزادان است.

بیماری‌های داخل رحمی مادران یا وارد شدن ضربه به شکم مادر باردار همچنین کم‌خونی شدید یا بیماری‌های عفونی در حین حاملگی خطرناک است و نتیجه خود را بر اندام‌های کودک می‌گذارد. مادرانی که فرزندانشان دچار این مشکلات هستند باید به فوق‌تخصص کودکان مراجعه کنند.

بسته به اینکه علت شل شدن اندام‌های کودک چیست، درمان هم متفاوت است. مثلاً درمان نوزادی که به دلیل عفونت به این مشکل مبتلا شده است با نوزادی که این مشکل را به صورت مادرزادی دارد، متفاوت است.

برای اینکه خانواده‌ها مطمئن شوند که کودک آن‌ها به شلی اندام مبتلا نیست، می‌توانند یک سری کارهای خاص را انجام دهند، ‌ مثلاً دو دست نوزاد را بگیرند و کمی بالا بیاورند و بعد‌‌ رها کنند. نوزاد سالم باید بتواند دست خود را جمع کند یا والدین باید انگشت خود را وسط دست نوزاد بگذارند و درصورتی که نوزاد دست خود را بست و مشت کرد، علامت خوبی است.

‌ کودکان باید بتوانند از چهار ماهگی گردن بگیرند. همچنین باید قدرت مکیدن داشته باشند. درمان نوزادان مبتلا به شلی اندام‌ها سخت است، اما اخیراً مشخص شده است که کارهایی همچون کاردرمانی و فیزیوتراپی به حل مشکل آن‌ها کمک می‌کند.

اگر نوزادی گردن نگرفت، چهار دست و پا حرکت نکرد، نرفت، نتوانست بنشیند یا سر خود را همیشه پایین می‌اندازد، همه این‌ها علایمی است که حتماً باید توسط متخصص کودکان بررسی شود.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.