افتتاح 150 مرکز غربالگری سرطان سینه برای خانم ها در آینده‌ای نزدیک

3

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ سید حسن هاشمی وزیر بهداشت در مراسم رونمایی از  ۸۰ موبایل کلینیک دندانپزشکی ویژه مناطق محروم گفت: قرار است از امروز هشتاد مجموعه سیار دندان‌پزشکی در مناطق محروم توزیع شوند؛ به نظر من این اقدام چندان مهم نیست و آن‌چه خیلی ارزش دارد، حضور جامعه پزشکی و دندان‌پزشکان است که به صورت رایگان برای کمک به هم‌وطنان از روی نوع‌دوستی خدمت می‌کنند.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

وی افزود: البته ما حدود ۱۱۰۰ مرکز را در این دولت تجهیز کردیم و ۱۴۰۰ دندان‌پزشک برای اولین بار در این مراکز به کار گرفته شدند و افرادی که زیر ۱۴ سال هستند برای پر کردن و کشیدن دندان و پیشگیری به این مراکز مراجعه کردند. این هشتاد کلینیک سیار برای مناطقی هست که ما پوشش خدمت نداریم. مطمئن هستم که این کار در زندگی شخصی و خانوادگی و اجتماعی این پزشکان بسیار اثرگذار خواهد بود.

 

هاشمی با بیان خاطره‌ای از دوران کودکی خود، ادامه داد: حدود شش یا هفت سالم بود که همسایه‌ای دندان‌پزشک داشتیم و ماشین بی‌ام و داشت و آن زمان هم جاده‌ها خاکی بود. این دندان‌پزشک روزهای پنج‌شنبه و جمعه به روستا‌ها می‌رفت و دندان می‌کشید و من را هم همراه خود می‌برد و وظیفه من هم استریل کردن تجهیزات و غیره بود. این اتفاق روی من اثر زیادی گذاشت و بعد‌تر که وارد حوزه پزشکی شدم به راه‌اندازی نوآوران سلامت منجر شد. سال‌ها پیش با یکی از دوستان به بشاگرد رفته بودیم که ایشان یک درمانگاه دندان‌پزشکی راه‌اندازی کرد و من یک درمانگاه چشم پزشکی و به این فکر می‌کردم که کاش بتوان این کار‌ها را در قالب کلینیک‌هایی انجام داد. بنابراین حضور شما می‌تواند بسیار آموزنده و کمک کننده برای ارتقای اخلاقیات و تولید محبت و گسترش احترام به حقوق شهروندان و دست‌گیری از یکدیگر باشد. این چیز‌ها امروزه در زندگی ماشینی و سیاسی ما کمی عجیب و غریب شده است.

وزیر بهداشت افزود: البته جامعه پزشکی همواره در کنار مردم حضور داشته است. حتی در بلایای طبیعی مثل زلزله و سیل و دفاع مقدس در کنار مردم و صف مقدم خدمت حضور داشتند. امروزه نیز پزشکان صف عظیمی هستند و کار خیر انجام می‌دهند. با وجود همه غوغاسالاری‌ها این اتفاق‌های خوب انجام می‌شود.

هاشمی با بیان این‌که وقتی یک دندان‌پزشک یا چشم‌پزشک در مناطق محروم به صورت رایگان حاضر می‌شود، اعتیاد این کار بسیار ارزشمند است، اظهار کرد: بسیاری از پزشکان حاضر هستند که به صورت رایگان در مناطق محروم حضور پیدا و مردم را درمان کنند. امیدوارم این کار نمادین در بقیه حوزه‌ها نیز ادامه پیدا کند.

وی همچنین به اجرای برنامه غربالگری سرطان سینه نیز اشاره و بیان کرد: یکی از مشکلات جدی کشور ما، سرطان سینه در خانم‌ها است که از عوامل اصلی مرگ محسوب می‌شود. از جمله برنامه‌های آینده ما این است که حداقل ۱۵۰ مرکز برای غربال‌گری سرطان سینه فراهم شود.

هاشمی گفت: فکر می‌کنم این فرصت خوبی برای خیرین عزیز است؛ زیرا رقم کار خیر از لحاظ مالی مهم نیست و انجام و تکرار و کثرت آن اهمیت دارد.

وزیر بهداشت در پایان با تشکر از رسانه‌ها برای پوشش خبری این مراسم، اظهار کرد: رسانه‌ها به دامن زدن این فضای خوب در کشور موثر هستند و مردم باید برای این کار‌ها تشویق شوند. امیدواریم بتوانیم با انجام این کار‌ها به ارتقای اخلاق در جامعه کمک کنیم.

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.