به این 12 دلیل پرخوری ممنوع!

118

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ همه ما حداقل یکبار در تعطیلات یا مناسبت خاص، اشتهایمان تحریک شده و پرخوری کرده‌ایم. این جمله هم زیاد به گوشمان خورده و دیگر تکراری شده اما عین حقیقت است: «ماچیزی هستیم که می‌خوریم». هرچه کیفیت و کمیت غذا بدتر باشد، حس بعد از خوردن آن هم بدتر است. در ادامه به چند نوع مشکل که پس از پرخوری به وجود میاد اشاره می کنیم.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

تغییر ساعت بدن

بدن، زمان خوابیدن، بیدار شدن و گرسنگی را تنظیم می‌کند. چیزی که شاید به نام عادت بشناسیم. سر یک ساعت خاص احساس گرسنگی می‌کنیم یا گاهی اگر از ساعت خاصی به بعد نخوابیم دیگر خوابمان نمی‌برد. متابولیسم بدن هم با همین ساعات تنظیم می‌شود. از آنجایی که دادن کالری اضافه به حیوانات آزمایشگاهی زمان خواب و استراحت آن‌ها را دچار اختلال کرد. پژوهشگران معتقدند، پرخوری باعث تغییر بنیادی در تنظیمات ساعت بدن شده و سیگنال‌های زمان‌بندی را مختل می‌کند.

پوسیدگی

یک حساب سرانگشتی به ما نشان می‌دهد که در پرخوری بدن چه آسیب‌هایی می‌بیند؛ معده هر فرد اندازه مشت اوست و غذای موجود در بشقاب شما بسیار بیشتر از گنجایش آن است. بنابراین معده شما به اندازه حجم غذای اضافه کشیده شده و این کشیدگی، دیواره معده بیشتر از ظرفیت طبیعی آن است. سریع غذا خوردن، جویدن آدامس، نوشابه‌های گازدار و غذاهای شور هم که با ایجاد نفخ این کشیدگی را بیشتر می‌کنند. برای رهایی از این نفخ می‌توانید از چای نعناع یا زنجبیل و آبلیمو استفاده کنید. فعالیت هم یک ضد نفخ محسوب می‌شود.

اعتیاد به خوردن

مطالعات صورت گرفته در این زمینه نشان داده است پرخوری ممکن است اثری مانند تأثیر مواد مخدر بر مغز بگذارد. به نظر می‌رسد این تأثیرات با وابستگی عصبی به خوردن همراه باشد. خوردن می‌تواند با ترشح دوپامین (انتقال دهنده احساس لذت و شادی) و ایجاد حس خوب فرد را به خوردن ترغیب کند و فعال شدن این روند از طریق خوردن، ترک عادت را بسیار مشکل‌تر می‌کند.

سوزش معده

معده برای هضم غذا به نوعی اسید به نام اسید هیدروکلرید نیاز دارد که به اسید معده معروف است. هرچه ماده غذایی بیشتر باشد ترشح این اسید هم افزایش می یابد. از طرفی به دلیل حجم بالای مواد غذایی، معده متورم می شود. بنابراین دریچه بین معده و مری تاب تحمل فشار را نداشته و به درستی بسته نمی‌شود. در نتیجه اسید، به مری بازمی‌گردد و سوزش سردل را ایجاد می‌کند.

خواب‌آلودگی

به گفته متخصصین، غذای زیاد در معده شما با سنگینی تنفس، یک شُک بیوشیمیایی در کل بدن ایجاد می‌کند. اندام‌های دستگاه گوارش برای هضم و جذب غذای اضافه باید بسیار سخت‌تر کار کنند و به حجم بالایی از خون نیاز است. بنابراین قلب، خون را از اندام‌های دیگر (ازجمله مغز) به سمت اندام‌های گوارشی می‌فرستد و در این شرایط احساس خستگی و خواب‌آلودگی (احتمالا نیم ساعت بعد از میل کردن خوراک) به سراغتان می‌آید.

غذاهای ناسالم

واقعا می‌توان به شکر معتاد شد؛ اما متأسفانه شکر هیچ کدام فواید احتمالی مواد مخدر و دوپامین را ندارد. با مصرف زیاد شکر تصفیه شده مواد مخدر طبیعی در مغز تولید می‌شود که در فرآیند معتاد شدن نقش مهمی دارد. تحقیقات نشان داده است در نهایت مغز مشابه مورفین به شکر پاسخ می‌دهد.

بوی بد دهان

به گفته سازمان سلامت، معمولا به دلیل بالا بودن قند و کلسترول خون در افراد پرخور نارسایی‌هایی در آن‌ها ایجاد می‌شود که باعث ایجاد بوی بد دهان و بدن می‌شود. ممکن است دلیل فشار بالا روی کبد، معده یا کلیه باشد.

تعداد کم گیرنده لذت

پژوهش‌های انجام شده در این زمینه بیان‌گر این است که افراد پرخور کمتر از دیگران از غذای خود لذت می‌برند. مصرف بیش از حد غذا واکنش گیرنده‌های لذت را ضعیف می‌کند، ممکن است دلیل مزمن بودن عارضه چاقی و مقاومت افراد چاق نسبت به درمان هم همین باشد.

مستعد دیابت

در پرخوری، اندام‌ها به سختی کار می‌کنند تا بار اضافه را هضم و جذب کنند و این به معنای ترشح هورمون و آنزیم بیشتر هم هست. به گفته پزشکان در این شرایط مقاومت به انسولین ایجاد شده و سطح کورتیزول در خون افزایش میابد. بنابراین احتمال بروز دیابت در شما بالا می‌رود.

کمای غذایی

غذاهایی با شاخص گلایسمی بالا (یعنی غذاهایی که قند خون را به سرعت افزایش می‌دهند) باعث افزایش ترشح انسولین، جذب و استفاده گلوکز حاصل از غذا می‌شوند. این روند میزان تولید تریپتوفان (نوعی اسید آمینه یا واحد سازنده پروتئین) را بالا می‌برد. تریپتوفان ماده اولیه سرتونین است که در نهایت به ملاتونین تبدیل می‌شود. ملاتونین به عنوان هورمون خواب شناخته است و در چنین شرایطی می‌توان به راحتی حدس زد خواب آلودگی شدیدی در انتظار شماست.

مستعد ابتلا به کلسترول بالا

قند خون و کلسترول دو فاکتور جدا نشدنی هستند که با مصرف بیش از حد مواد خوراکی افزایش میابند. قلب باید خون بیشتری در اختیار روده قرار دهد و وجود اسیدهای چرب اشباع نشده فراوان در وعده‌های غذایی سطح کلسترول را بالا برده و می‌تواند باعث تشکیل لخته در سیستم گردش خون شود.

مشکلات پوستی

مصرف زیاد مواد غذایی به خصوص غذاهای نامناسب و ناسالم، تعادل چربی را در بدن برهم می‌زند. در این شرایط سلامت پوست هم دچار اختلال شده و عوارض پوستی از قبیل آکنه نیز در فرد بروز می‌کند. مهمترین نکته در حفظ زیبایی پوست آبرسانی درست است. بنابراین برای داشتن پوستی سالم و درخشان از ترکیباتی که آب را از دسترس پوست خارج می‌کنند؛ مانند شکر تصفیه شده، کربوهیدرات‌های حیوانی (منظور کربوهیدرات‌های پیچیده‌ای است که فیبر محسوب نمی‌شوند) و غذاهای بسته‌بندی شده خودداری کنید.

منبع: MSN

انتهای پیام/

 

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.