آیا قرص‌های ویتامین و مکمل‌های دارویی واقعا مفید هستند؟

5

به گزارش طبيب من، مطالعات محققان انجمن کنترل سموم ایالات‌متحده نشان داد که فروش آزاد و مصرف خودسرانه مکمل‌های دارویی و پودرهای گیاهی به‌دلیل تبلیغات گسترده و بعضا غیر علمی باعث افزایش مسمویت در بین مردم شده است.
بسیاری از مردم هنگام مراجعه به داروخانه تحت تاثیر تبلیغات گسترده و رنگارنگ در مورد قابلیت‌های بی‌شمار مکمل‌های دارویی قرار می‌گیرند که هدف اصلی اکثر تولیدکنندگان صرفا جنبه اقتصادی و فروش بیشتر است.
بنابر تحقیقات انجام شده توسط انجمن کنترل سموم ایالات‌متحده، میزان عرضه، تبلیغات و همچنین امکان دسترسی به مکمل‌های دارویی از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۲ تا ۴۹. ۳‌درصد رشد داشته است.
در واقع برای تولید انبوه یک دارو باید شواهد علمی لازم و دوره آزمایشی تاثیر دارو که بعضا تا چند سال طول می‌کشد، سپری شود، اما برای تولید مکمل‌دارویی نیازی به فرایند پیچیده و زمان‌بر ساخت دارو نیست. به عبارت دیگر تولید داروهای درمانی مبتنی بر شواهد درمانی و عوارض جانبی مصرف است، اما شرایط اخذ مجوز تولید مکمل‌های دارویی بسیار آسان و فاقد مراحل لازم برای شناسایی عوارض جانبی و مصرف ناخواسته و حتی سوءمصرف است.
نتیجه چند آزمایش بر روی برخی از مکمل‌های گیاهی مثل عصاره گیاه افدرا سینیکا نشان می‌دهد که این مکمل حاوی دو ماده افدرین و پزوودئیدرین است که باعث تحریک سیستم‌عصبی شده و ممکن جان افراد مستعد را تهدید کند. محققان معتقدند که مسئولیت اصلی شناسایی عوارض جانبی مکمل‌های دارویی موجود در بازار بر عهده سازمان غذاوداروی ایالات‌متحده است، اما مسئولان این سازمان مدعی شدند که وظیفه ارزیابی، ایمنی و کارایی مکمل‌های دارویی بر عهده این سازمان نیست و شرکت‌های تولید‌کننده باید مسئولیت تبلیغات خود را بر عهده گیرند.

 

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

انتهاي پيام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.