طبیب من

کد خبر: 9974
تاریخ انتشار: ۱۰ام مرداد ۱۳۹۶ , ۱۵:۰۰
امروزه عوامل مختلفی موجب حملات قلبی می شوند، در این مطلب به یکی از مهمترین علل ایجاد این عارضه می پردازیم.

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ آترواسکلروزیس بیماری است که در آن تکه هایی از مواد چربی (آترومس یا پلاکهای آترواسکلروتیک) در دیواره رگ ها رشد کرده و منجر به کاهش یا توقف جریان خون می شود و حملات قلبی را در پی دارد.

“آترواسکلروزیس” شایع ترین نوع بیماری از عارضه آرتریواسکلروز می باشد. از دیدگاه محققان پلاک های نرم و سخت آترواسکلروتیک، سلامت قلب را نشانه می گیرند.

یافته های مطالعات جدید نشان می دهد، این ادعا که پلاک های نرم موجب پارگی رگ ها و حملات قلبی نسبت به رسوبات شدید کلسیم در عروق کرونری شوند، ممکن است اشتباه باشد. محققان بیان می کنند، آترواسکلروزیس باعث می شود هنگامی که پلاک در شریان ها افزایش یابد موجب سفت شدن و تنگی شریان ها شود.

طی یک آزمایش محققان ترکیب پلاک ۲۲۴ بیمار که دیابت داشتند اما بدون علائم قلبی بودند را به مدت هفت سال مورد بررسی قرار دادند که نشان دهند آیا ترکیب پلاک موجب بیماری های قلبی می شود یا خیر.

در این بررسی، از طریق ارزیابی دقیق ترکیب پلاک عروق کرونری در بیماران توسط سی تی آنژیوگرافی عروق کرونری در سه دسته نرم، سخت و فیبروز شناسایی شد و سپس با خطرات آنژین ناپایدار و حملات قلبی مقایسه گردید.

یافته ها نشان داد به طور غیر منتظره مقادیر بالاتر پلاک های سخت در عارضه های عروق کرونری بیشتر مرتبط بودند.

محققان بیان می کنند، كلسيم كرونري ساخته شده قابل حذف نيست اما پزشكان مي توانند آن را به كمك استاتين با موفقيت درمان كنند. همچنین اگر فردی پلاك در خون نداشته باشد، كلسيم كرونري هم ندارند بنابراين فرد مبتلا به كلسيم كرونري حتما به آترواسکلروزيس هم مبتلا است.

با این حال یافته ها نشان می دهد، بسیاری از بیماران حتی با کلسترول بالا، به درمان استاتین ممکن است نیاز نداشته باشند. اما دانستن نمره کلسیم کرونری می تواند در درمان موثر تر عمل کند و زمانی که رگ مسدود می شود، معمولا به همان شکل باقی می ماند. با خوردن دارو و تغییر در شیوه زندگی، تشکیل شدن پلاکها کاهش یا قطع می شود.

منیع: knowridge

انتهای پیام/