مرگ زودرس بیماران قلبیِ مبتلا به افسردگی

11

به گزارش طبیب من به نقل از خبرگزاری تسنیم، محققان با زیرنظرگرفتن بیش از ۲۴ هزار بیمار قلبی طی بازه زمانی ۱۰ ساله دریافتند ابتلا به افسردگی مهم‌ترین عامل وقوع مرگ زودهنگام در این بیماران است و آن‌ها نسبت به کسانی که با این عارضه مواجه نیستند؛ دو برابر بیشتر با مرگ زودهنگام مواجه می‌شوند.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

بر اساس این گزارش، این یافته حتی بعد از اینکه محققان عوامل دیگری مانند سن، جنسیت، دیابت یا فشارخون بالا را در نظر گرفتند همچنان مهم بود.

یکی از روان‌شناسان برجسته انجمن قلب آمریکا در این رابطه می‌گوید: «این یافته تاثیر عمیق افسردگی را روی سلامت جسمی فرد نشان می‌دهد و تایید می‌کند بیماری روانی تاثیر بیولوژیکی روی اندام‌ها دارد.»

این تحقیقات در موسسه اینترمونتین مرکز پزشکی قلب یوتا آمریکا انجام شده است.

محققان با مطالعه روی ۲۴ هزار و ۱۳۸ بیمار که آنژیوگرافی شده‌اند برای بررسی افسردگی بعد از ابتلا به بیماری انسداد عروق کرونری از نظام کدگذاری تشخیصی استاندارد استفاده کردند.

بیمارانی که به افسردگی نیز مبتلا بودند در دسته بندی زیرمجموعه‌ای قرار گرفتند؛ بر این اساس که چه زمان بعد از بیماری قلبی افسردگی در آن‌ها تشخیص داده شده است.

بیشتر مطالعات تاکنون افسردگی را در زمانی مشخص مانند ۳۰ روز بعد از یک حادثه قلبی یا در زمان تشخیص بیماری قلبی بررسی کرده‌اند و فقط تعداد کمی از مطالعات وضعیت این بیماران را طی بازه طولانی یکساله زیر نظر گرفته‌اند.

تفاوت اصلی مطالعه یادشده این است که بیماران را برای مدت ۱۰ سال زیر نظر گرفته و بررسی کرده است.

از مجموع ۲۴ هزار و ۱۳۸ بیماری که در‌ای مطالعه مورد بررسی قرار گرفتند، ۱۵ درصد در بازه زمانی ۱۰ ساله مطالعه به افسردگی نیز مبتلا شده بودند.

این مطالعه ارتباط بین بیماری قلبی، ابتلا به افسردگی و افزایش خطر مرگ زودهنگام را تایید می‌کند.

محققان با بررسی نتایج این مطالعه دریافتند، صرف نظر از اینکه دوران افسردگی چقدر کوتاه یا بلند باشد، بیماران قلبی مبتلا به افسردگی دو برابر بیشتر با خطر مرگ زودهنگام روبرو بودند، نسبت به کسانیکه افسردگی در آن‌ها تشخیص داده نشد.

به گفته آن‌ها، افسردگی مهم‌ترین عامل خطر در این بیماران در مقایسه با هر عامل دیگری مانند سن، جنسیت، نارسایی کلیه، فشار خون بالا و حتی حمله قلبی بود.

سال‌ها تصور این بود که افسردگی بر سلامتی تاثیر منفی دارد زیرا باعث می‌شود افراد به شکلی زندگی نکنند که سلامتی آن‌ها تضمین می‌شود یا به رفتاری روی آورند که سلامتی آن‌ها را مختل می‌کند مانند کشیدن سیگار، پرخوری یا نوشیدن مشروبات الکلی و آن‌ها را در معرض خطر بیشتر بیماری قلبی عروقی قرار داده و حتی مرگ آن‌ها را تسریع می‌کند.

کروز گفت: اما مطالعات بیشتری هر روز نشان می‌دهد که دلیل افزایش آمار مرگ در این بیماران تنها رفتارهای متفاوت ناشی از افسردگی نیست، بلکه افسردگی موجب تغییرات بیولوژیکی هم در بدن می‌شود.

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.